EN

آموزش نصب پوشش کف اپوکسی

آموزش نصب پوشش کف اپوکسی
آموزش نصب پوشش کف اپوکسی
تعریف پوشش کف اپوکسی: پوشش های کف برپایه رزین اپوکسی که در دو تا سه لایه ی 200-300 میکرونی نصب می شوند. هدف از استفاده از پوشش کف آب بند نمودن بتن، جلوگیری از ایچاد گرد و غبار و نظافت ساده و آسان آن است.
توجه: پوشش کف از نظر میزان مصرف مواد و خواص نهایی با کفپوش های خودتراز متفاوت است.
توجه: پوشش کف اپوکسی با رنگ های صنعتی اپوکسی از نظر کاربری و خواص نهایی متفاوت است.

نصب پوشش کف اپوکسی نسبتاً ساده است و هر کسی که مهارت های پایه رنگ آمیزی ساختمانی را داشته باشد باید بتواند آن را اعمال کند. با این حال، برای دستیابی به تمامی مشخصات فنی  یک پوشش بی نقص بهتر است از متخصصین و مجریان حرفه ای استفاده شود.
1- آماده سازی سطح
عملیات نصب با تخلیه ی کامل اتاق شروع می شود. هنگامی که دسترسی به تمامی نقاط کف امکان پذیر شد، باید اتاق را به طور کامل جارو زده و اطمینان حاصل شود که از گرد و غبار و هرگونه ذرات ریزی پاک است. اگر در سطح بتن هر گونه ترک، درز یا آسیب دیگری وجود داشته باشد، قبل از نصب کفپوش باید تعمیر شود. شما باید مطمئن شوید که سطح بتنی قبل از نصب پوشش کف اپوکسی از هر نوع گریس، روغن یا حلال ها پاک است. همه این مواد دارای پتانسیل کاهش چسبندگی کفپوش به بتن هستند، بنابراین باید به طور کامل از سطح بتن پاک شوند. ایجاد درگیری های فیزیکی از طریف کف سابی برای افزایش چسبندگی نیز در آماده سازی سطح بتن ضروری است.
2- اعمال پرایمر (آستری)
پرایمر قبل از اعمال پوشش اپوکسی استفاده می شود و هدف از استفاده از آن اطمینان از چسبندگی خوب پوشش به بتن است. از آنجا که پرایمر رقیق شده است، ویسکوزیته کمی دارد و به خوبی درون بتن نفوذ می کند.
سئوال: به چند لایه پوشش کف اپوکسی نیاز است؟
برای کسب بهترین پوشش و نتایج رنگ، اعمال حداقل دو لایه از پوشش کف ضروری است. اگر سطح آلوده باشد باید از پرایمر مخصوص نیز استفاده کنید. همچنین از آنجا که پوشش های کف ضخامت کمی دارند، چنانچه سطح بتن تراز نباشد باید قبل از اعمال پوشش کف با استفاده از روکش های خودتراز سطح بتن را تراز نمود.
3- اختلاط مواد
درب سطل های حاوی دو جزء اصلی و عامل پخت (هاردنر) را باز کنید. هر کدام را جداگانه هم بزنید تا کاملاً یکدست شوند. و سپس جزء دوم را به سطل حاوی رنگ اصلی اضافه نمایید. عملیات اختلاط را با استفاده از میکسر متصل به یک همزن برقی از نوع دریل با سرعت متوسط به طور کامل هم بزنید. اختلاط را برای حداقل دو دقیقه تا زمانی که مخلوط کاملاً یکدست شود ادامه دهید.
نکته مهم: از آغاز عملیات اختلاط حدوداً 30 دقیقه برای اعمال پوشش بر کف زمان است. بنابراین پس از اتمام اختلاط نصب پوشش کف اپوکسی را سریعاً شروع کنید!

4- اعمال پوشش کف
قبل از هرچیز دستورالعمل تولید کننده را مطالعه کنید! در فضاهای کوچک مثل یک گاراژ، یک نفر میتواند به تنهایی پوشش را بر کف اعمال نماید. پیشنهاد میشود در فضاهای بزرگتر حداقل از دو نفر برای اجرای اپوکسی کف استفاده کرد. برای اعمال پوشش بر کف از یک غلطک پشمی پرز کوتاه با اندازه متوسط استفاده کنید. استفاده از روش غلطک زنی متقاطع به صورت ناحیه به ناحیه پیشنهاد میشود. در این روش در هرناحیه ابتدا پوشش را در یک جهت بر کف اعمال نموده و سپس بدون آغشته نمودن مجدد غلطک به رنگ، در جهت عمود بر آن سطح پوشش را پرداخت نمایید. 
توجه: چنانچه ضخامت پوشش کف اعمالی بیش از حد اعلام شده توسط تولید کننده باشد، منجر به ترک خوردن پوشش پس از نصب آن خواهد شد.

5- اعمال لایه ی دوم پوشش کف
حداقل 12 ساعت از اعمال لایه اول باید گذشته باشد تا مرحله دوم اجرای پوشش آغاز شود. البته اعمال لایه ی دوم نباید بیش از 48 ساعت از نصب لایه اول گذشته باشد چراکه منجر به کاهش چسبندگی بین دو لایه خواهد شد.
  • تاریخ انتشار:3 شهریور 1397