EN

ترک خوردن بتن

ترک خوردن بتن
ترک خوردن بتن

ترک خوردن بتن و بررسی علل آن

 

کفپوش های رزینی معمولاً به عنوان سیستم محافظتی کف های مختلف تلقی می شوند و از زیرآیند (بتن، سرامیک، موزاییک، سنگ) در برابر عواملی همچون فشار، سایش و ضربه محافظت می کنند. علاوه بر محافظت از کف، انواع کفپوش های رزینی شامل کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان و کفپوش متیل متاکریلات از بروز مشکلات متداول کف مانند ترک خوردن بتن و انواع نقص های سطحی نیز می توانند جلوگیری کنند. یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای کفسازی های بتنی به مرور زمان اتفاق می افتد، ترک خوردن بتن است. از این رو کارفرمایان و پیمانکاران برای جلوگیری از بروز این مشکل و یا برطرف کردن آن، از سیستم های محافظتی کف استفاده می کنند. در ادامه به برسی بتن و علل ترک خوردن آن می پردازیم.

بتن چیست؟

 

یکی از رایج‌ترین و سنتی‌ترین مصالح ساختمانی، بتن است که نقش اساسی در ساخت یک سازه ایفا می کند. بتن از سه جزء اساسی 1) سیمان پرتلند 2) آب، و 3) شن و ماسه تهیه می شود. پس اختلاط این سه جزء با یکدیگر و با گذشت زمان، بتنی سخت و صلب، تشکیل می گردد. بتن با توجه به میزان مقاومت و مواد و افزودنی های بکار رفته در آن به انواع مختلف بتن با مقاومت عادی، بتن ساده، بتن مسلح، بتن پیش تنیده، بتن پیش ساخته، بتن سبک، بتن هوادار، بتن پلیمری و بتن شاتکریت تقسیم می شوند.

ترک خوردن بتن

 

بتن معمولاً با گذشت زمان ترک می خورد و این امر اجتناب ناپذیر است. تمایل بتن به ترک خوردن یکی از مهمترین دلایل اطمینان از رعایت کلیه اقدامات احتیاطی هنگام تولید بتن و بتن ریزی است! بررسی شکل و الگوی ترک های ایجاد شده و تشخیص زمان پیدایش آن ها، نقش مهمی در یافتن علت بروز ترک ها ایفا می کند. بطور کلی ترک های بتن به چند دسته کلی تقسیم می شوند.

ترک های ناشی از جمع شدگی پلاستیک

بتن تازه ریخته شده، حالت خمیری شکلی دارد و در صورتی که بتن کاملاً یکنواخت نشده باشد، مواد سنگین در آن ته نشین می شوند و آب روی سطح بتن باقی می ماند. در اثر تبخیر آب، لایه سطحی بتن خشک و حجم آن کم می شود. این تغییر حجم باعث ایجاد ترک های سطحی بر روی بتن می گردد.

ترک های ناشی از انبساط حرارتی

واکنش شیمیایی آب با سیمان که به آن هیدراتاسیون بتن (یا هیدراسیون بتن) گفته می شود، یک واکنش گرمازا است و بتن بر اثر واکنش هیدراتاسیون، گرم شده و منبسط می شود. هر گونه مقاومت در برابر این انبساط، منجر به ایجاد تنش فشاری می گردد که خود دلیلی برای ترک خوردن بتن پس از خشک شدن و تبخیر آب است.

ترک ناشی از عدم رعایت نسبت اختلاط آب و سیمان

یکی از این اقدامات احتیاطی مهم و پیشگیرانه، رعایت نسبت اختلاط سیمان و آب است. با خشک شدن بتن و تبخیر آب موجود در آن، بتن منقبض یا اصطلاحاً جمع می شود. این جمع شدگی، باعث ایجاد ترک های ریز بر روی سطح بتن می گردد. عموماً این ترک خوردگی ها بلافاصله پس از خشک شدن بتن در نقاطی که ضخامت آن کمتر از سایر مناطق است، مشاهده می شوند. در صورت رعایت نکردن نسبت اختلاط مناسب آب و سیمان و اضافه کردن آب زیاد، آب بیشتری از بتن تبخیر می شود در نتیجه ترک خوردگی افزایش می یابد.ترک ناشی از وارد شدن فشار خارجی

اغلب، ترک ها و شکاف هایی مانند شکل زیر در کف بتنی پارکینگ ساختمان ها یا سوله های صنعتی مشاهده می شوند. این ترک ها معمولاً در اثر فشار بیش از حد سازه از جهت های مختلف به بتن، ایجاد می شوند. عوامل طبیعی مانند باد و طوفان نیز می توانند به مرور زمان باعث ترک خوردگی بتن شوند. از آنجا که بتن صلب است، خم نمی شود و عقب نمی رود، فشار اضافی وارد شده به آن باعث ایجاد ترک و گاهاً شکاف در جهت های مختلف می شود. این نوع ترک ها علاوه بر ایجاد نقص های ظاهری، از نظر ایمنی نیز مسئله ساز و خطرناک هستند.