EN

تفاوت هاردنر پلی آمین و پلی آمید

تفاوت هاردنر پلی آمین و پلی آمید
تفاوت هاردنر پلی آمین و پلی آمید

هاردنر پلی آمین و هاردنر پلی آمید

 

کفپوش های رزینی، کفپوش هایی بدون ابعاد، مایع و کاملاً یکپارچه هستند که با توجه به نوع رزین به کار رفته در ساختار آن ها به انواع کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان و کفپوش متیل متاکریلات دسته بندی می شوند. رزین اپوکسی، رزین پلی یورتان و رزین آکریلات برای تبدیل شدن به یک پوشش یا یک کفپوش رزینی سخت، باید با یک سخت کننده (هاردنر) ترکیب شوند. هاردنرها (Hardener) افزودنی هایی شیمیایی هستند که در صورت اضافه شدن به رزین، باعث سخت شدن، ایجاد اتصلات عرضی یا به عبارتی شبکه ای شدن (Cross-Linked Network) رزین می گردند. هاردنرهای مختلفی در بازار با فرمولاسیون متفاوتی برای اختلاط با رزین اپوکسی وجود دارد. از دسته های اصلی این هاردنرها می توان به هاردنرهای پلی آمین، هاردنر پلی آمید، هاردنر پلی آمیدوآمین، هاردنر آلیفاتیک و سیکلوآلیفاتیک، هاردنر انیدریدی و هاردنر فنالکامینی اشاره نمود. معمولاً مجریان کفپوش رزینی برای عنوان نوع فرمولاسیون هاردنر لایه های مختلف کفپوش اپوکسی از عبارت هایی نظیر " پرایمر پلی آمین یا پرایمر پلی آمید" یا موارد مشابه، استفاده می کنند، که در این عبارت منظور " پرایمر اپوکسی با هاردنر پلی آمین یا هاردنر پلی آمید " است. در ادامه به بررسی دو نوع بسیار متداول هاردنر مورد استفاده در صنعت رنگ و پوشش های رزینی، هاردنرهای پلی آمین و پلی آمید، تفاوت ها و ویژگی های آن ها می پردازیم.
 

هاردنر پلی آمین (Polyamine Hardeners)

 

یکی از متداول ترین انواع هاردنرهای رزین اپوکسی، هاردنر پلی آمین است که در ساختار شیمیایی آن بیش از دو گروه آمین (NH2) وجود دارد. از ویژگی های مهم هاردنر پلی آمین می توان به موارد زیر اشاره کرد:
مقاومت شیمیایی مناسب در برابر انواع اسیدها و بازها
ایجاد فیلم مقاوم در برابر عوامل خوردنده
مقاومت مکانیکی خوب در برابر خراش و سایش
قدرت چسبندگی بالا بین لایه های سیستم کفپوش اپوکسی و زیرآیند
پخت (Curing) سریع در دمای محیط و دماهای پایین تر از آن 
دوام و ماندگاری بالا
مقاومت الکتریکی مناسب (ویژه کفپوش های آنتی استاتیک و کانداکتیو)

از جمله معایب هاردنر پلی آمین می توان به مقاومت پایین آن در برابر تابش نور آفتاب و اشعه UV اشاره کرد. به همین دلیل پیشنهاد می شود از کفپوش اپوکسی با هاردنر پلی آمین در محیط های بسته استفاده شود و برای محیط های باز از کفپوش های اپوکسی دارای پیوندهای غیراشباع یا پوشش های پلی یورتان که مقاومت خوبی در برابر اشعه ماورابنفش دارند، استفاده گردد. همچنین، میزان پایداری هاردنر پلی آمین در برابر رطوبت و آب نسبت به هاردنرهای پلی آمید کمتر است و در صورت عدم اندازه گیری رطوبت محیط قبل از اجرای کفپوش اپوکسی و عدم بررسی برگه اطلاعات فنی و نقطه ی شبنم، احتمال بروز پدیده ی آمین بلاش بر روی کفپوش های اپوکسی با هاردنر پلی آمین وجود دارد. برای مطالعه پدیده آمین بلاش و اثرات آن بر روی کفپوش اپوکسی اینجا کلیک کنید.


هاردنر پلی آمید (Polyamide Hardeners)

 

یکی دیگر از رایج ترین هاردنر های رزین اپوکسی، هاردنر پلی آمید است که در ساختار شیمیایی آن از دو ترکیب آمین آلیفاتیک و اسید چرب استفاده شده است. برخی از گریدهای هاردنر پلی آمید دارای درصد معینی از حلال های آلی یا آب هستند. از ویژگی های مهم هاردنر پلی آمید می توان به موارد زیر اشاره کرد:
مقاومت در برابر آب و رطوبت
مقاومت مناسب در برابر ضربه
پخت در دمای محیط
انعطاف پذیری و چقرمگی
ویسکوزیته بالا
زمان کاربری (Pot Life) بالا 

از هاردنرهای پلی آمید، در رنگ های اپوکسی پایه حلال و پوشش هایی با ضخامت کم استفاده می گردد و به دلیل ویسکوزیته بالا استفاده از آن ها در صنعت کفپوش های رزینی به دلیل عدم وجود حلال در آن ها توصیه نمی شود. به همین دلیل هاردنرهای پلی آمین، گزینه های مناسب تری برای کفپوش اپوکسی به ویژه کفپوش اپوکسی بدون حلال، هستند. هاردنرهای پلی آمید همانند هاردنرهای پلی آمین، مقاومت خوبی در برابر اشعه UV ندارند و باید پوشش های بر پایه پلی یورتان جایگزین آن ها شود.


نکات ایمنی حین استفاده از هاردنرهای پلی آمین و پلی آمید

 

به طور کلی، هاردنرها خورنده بوده و دارای بخارات حساسیت زا هستند. بنابراین هنگام کار با آن ها باید حتماً از دستکش، لباس کار  و تهویه مناسب استفاده شود تا از بروز انواع حساسیت های پوستی و تنفسی جلوگیری گردد. همچنین، محل نگهداری و انبارش هاردنرها باید خشک و خنک باشد. قبل از شروع فرآیند نصب و اجرای کفپوش اپوکسی و اختلاط رزین و هاردنر (جزء A و جزء B)، مجریان کفپوش علاوه بر رعایت ایمنی، پوشیدن لباس و کفش مناسب و استفاده از تجهیزات با کیفیت، باید برگه اطلاعات فنی متریال را مطالعه نمایند.


قیمت هاردنر پلی آمین و هاردنر پلی آمید

 

مقایسه هاردنر پلی آمید و هاردنر پلی آمین از نظر قیمت، چندان کار درستی به نظر نمی رسد. انتخاب هاردنر مناسب رزین اپوکسی، باید با توجه به نوع کاربری رزین و ویژگی های مورد نیاز مشتری صورت بگیرد نه بر اساس قیمت! به طور کلی بهتر است از هاردنرهای پلی آمین برای کفپوش های اپوکسی و محیط هایی که رزین اپوکسی در برابر عوامل خورنده شیمیایی قرار می گیرند، استفاده و هاردنرهای پلی آمید برای رنگ های اپوکسی حلال دار به کار برده شوند. هر چند در بازار کفپوش های رزینی، از هاردنر پلی آمید نیز استفاده می گردد. با توجه به بررسی های صورت گرفته، قیمت هاردنر پلی آمین از هاردنر پلی آمید بالاتر است، اما اختلاف قیمت بین آن ها چندان زیاد نیست.


هاردنرهای تولیدی شرکت بساپلیمر، همگی از نوع پلی آمین هستند و برای متریال کفپوش اپوکسی این شرکت تولید شده اند. برای استعلام قیمت، ثبت سفارش و دریافت مشاوره رایگان، می توانید با متخصصین بساپلیمر تماس حاصل فرمایید.
  • تاریخ انتشار:14 بهمن 1399