EN

قیمت کفپوش اپوکسی متری چند؟

قیمت کفپوش اپوکسی متری چند؟
قیمت کفپوش اپوکسی متری چند؟

قیمت کفپوش اپوکسی متری چند؟ 

کفپوش نمای داخلی کف ساختمان را شکل می دهد و باید در برابر ترافیک های رفت و آمد مورد انتظار در آن ساختمان استحکام کافی داشته باشد. یکی از مهم ترین عوامل موثر در انتخاب کفپوش مناسب، قیمت کفپوش و بودجه ی در نظر گرفته شده برای آن است. اما قیمت کفپوش تحت تاثیر چه عواملی تعیین می شود؟ همانطور که می توان حدس زد قیمت کفپوش براساس نوع کفپوش (کفپوش پی وی سی، کفپوش رزینی مانند کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان، کفپوش رولی و تایل لینئولئوم، سنگ، سرامیک، کفپوش تارکت و ...)، متراژ و مساحت کفسازی، هزینه های حمل تا محل نصب کفپوش، هزینه های نصب شامل ابزار آلات، نیروی کار و ... تعیین می شود. در میان انواع کفپوش های نام برده شده در این مقاله به بررسی قیمت کفپوش رزینی مانند کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان و کفپوش MMA و عوامل موثر بر تعیین قیمت آن پرداخته می شود. کفپوش های رزینی در انواع مختلفی ارائه می شوند. پایه رزین مصرفی کفپوش (اپوکسی، پلی یورتان، متیل متاکریلات یا MMA)، طراحی نهایی کفپوش (کفپوش اپوکسی سه بعدی، کقپوش طرح کالر فلیک، دکو دیزاین، کفپوش طرح سنگ و ...) و ضخامت کفپوش رزینی (پوشش کف رزینی با ضخامت 300 میکرون تا کفپوش با کارایی سنگین و ضخامت بالای 5 میلیمتر) مهم ترین عواملی هستند که قیمت کفپوش رزینی را تعیین می کنند. در ادامه هر مورد به تفکیک مورد بررسی قرار میگیرد:

 •پایه رزین مصرفی:

رزین های مصرفی در کفپوش های رزینی عمدتاً عبارتند از رزین پلی یورتان، رزین اپوکسی، پلی اوره و پلی متیل متاکریلات (PMMA). تفاوت اصلی این دسته در خواص نهایی کفپوش و سرعت پخت کفپوش و در نتیجه نصب کفپوش می باشد. کفپوش های اپوکسی در این میان به دلیل خواص مکانیکی بسیار خوب، چسبندگی عالی به انواع سطوح و قیمت پایین تر مصرف بالاتری را به خود اختصاص داده است. چنانچه به انعطاف پذیری بالاتر یا مقاومت در برابر تابش اشعه فرابنفش نیاز باشد، استفاده از کفپوش پلی یورتان پیشنهاد می شود. در مواردی نیز که سرعت پخت بسیار بالا نیاز باشد از کفپوش پلی اوره و کفپوش MMA استفاده می شود. همانطور که مشاهده میشود هر پایه رزین ویژگی های تخصصی منحصر به فرد خود را دارد. اگرچه تنوع محصولات در هر دسته بسیار بالاست اما به طور کلی می توان قیمت کفپوش های رزینی را براساس نوع رزینی مصرفی به ترتیب افزایش قیمت به شرح ذیل اعلام نمود:

o کفپوش اپوکسی
o کفپوش پلی یورتان
o کفپوش MMA و کفپوش پلی اوره

 

طراحی نهایی کفپوش:

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت کفپوش طراحی آن است. شناخته شده ترین طراحی در کفپوش های رزینی کفپوش سه بعدی و استفاده از اپوکسی شفاف و بی رنگ به عنوان لایه ی محافظ است (جهت آشنایی بیشتر با کفپوش سه بعدی و روش اجرای کفپوش سه بعدی اینجا کلیک کنید). علاوه بر کفپوش سه بعدی طرح هایی همچون دکو دیزاین (طراحی بر سطح کفپوش براساس طراحی داخلی و الگوهای طراحی سقف و دیوار) و کالر فلیک (استفاده از پرک های رنگی به صورت متراکم یا پراکنده بر سطح کفپوش و استفاده از رزین اپوکسی شفاف جهت محافظت از سطح)، طرح سنگ و فرش سنگ از دیگر طراحی های امکان پذیر در صورت انتخاب کفپوش رزینی است. در همه ی انواع طراحی های کفپوش رزینی برپایه رزین اپوکسی، عموماً از رزین اپوکسی شفاف جهت محافظت از طراحی نهایی کفپوش استفاده می شود. میزان پیچیدگی طراحی، میزان متریال مورد نیاز برای ایجاد طراحی درخواستی بر قیمت کفپوش موثر هستند. طرح های کالرفلیک و دکودیزاین در این بخش کمترین هزینه ها را به خود اختصاص می دهند.

• ضخامت کفپوش رزینی:

مسئله ی مهم دیگر در تعیین قیمت کفپوش رزینی، ضخامت کفپوش است. ضخامت کفپوش اپوکسی و سایر انواع کفپوش رزینی براساس کاربری نهایی کفپوش، شرایط کفسازی بتن و به طور کلی ریزآیند کفپوش و طراحی نهایی آن تعیین می شود. کفپوش رزینی بر اساس ضخامت کفپوش به دسته های مختلفی از پوشش کف با ضخامت چند صدمیکرونی تا کفپوش های با کاربری سنگین چند میلیمتری دسته بندی می شود. مسلماً افزایش ضخامت کفپوش افزایش مواد مصرفی و افزایش قیمت کفپوش را در بر خواهد داشت. بنابراین مهم است در زمان انتخاب کفپوش رزینی ارزیابی مناسبی از شرایط کفسازی صورت گرفته و ضخامت کفپوش براساس نیازمندی محل کاربری و نه بیشتر از نیاز تعیین شود.
  • تاریخ انتشار:3 اسفند 1398