EN

نصب و اجرای کفپوش اپوکسی | کفپوش اپوکسی

نصب و اجرای کفپوش اپوکسی | کفپوش اپوکسی
نصب و اجرای کفپوش اپوکسی | کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی چیست؟ کفپوش اپوکسی دسته‌ای از کفپوش‌های رزینی است که فرمولاسیون آن برپایه رزین اپوکسی طراحی شده است و در 3 تا 6 لایه‌ی مختلف نصب می‌شوند. تعداد لایه‌ها و ضخامت هر لایه از آن به عوامل مختلفی از جمله شرایط زیرسازی، کاربری کفپوش و مواد شیمیایی در تماس با کف وابسته است. هدف از استفاده از کفپوش‌های اپوکسی آب بند نمودن بتن، جلوگیری از ایجاد گرد و غبار، نظافت ساده و آسان، ایجاد محیطی بهداشتی، فضایی دلپذیر و ایمن برای کارکنان، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری است.

 

 

 

 

 

 

 

اجرای کفپوش اپوکسی

سیستم کفپوش اپوکسی از لایه‌های مختلفی تشکیل شده است که مهمترین آن‌ها شامل: پرایمر، میانی، روکش و لاک نهایی می‌شود. کیفیت نهایی سیستم کفپوش به ویژگی تک تک این محصولات بستگی دارد. جهت اجرای کفپوش اپوکسی حداقل به سه لایه(پرایمر، میانی و روکش) نیاز است.

1-پرایمر اپوکسی

اولین لایه اجرا شده که جهت آب بند کردن و ایجاد چسبندگی بیشتر به زیرآیند استفاده می‌شود و کمترین ضخامت را به خود اختصاص می‌دهد پرایمر است. پرایمرها در انواع مختلفی موجود می‌باشند و بسته به مواد اولیه چسبندگی‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. بیشتر بخوانید: پرایمر اپوکسی

2- میانی اپوکسی:

این لایه جهت صاف و پرکردن ترک‌های احتمالی، و افزایش استحکام سیستم کفپوش استفاده می‌شود.

روکش اپوکسی:

این لایه علاوه‌بر تعیین ظاهر نهایی کفپوش، خواص سطحی مانند: سختی و مقاومت به سایش، آب، مواد شیمیایی و .. را تعیین می‌کند.

لاک نهایی اپوکسی:

لایه آخر اجرای کفپوش اپوکسی، شفاف و به‌عنوان پوشش محافظتی در لایه‌ی نهایی اجرا شده و در دو نوع مات یا صیقلی موجود است.

               بیشتر بخوانید:

              مواد اولیه کفپوش اپوکسی

نصب کفپوش اپوکسی
 


مراحل نصب کفپوش اپوکسی

نصب کفپوش اپوکسی باید توسط متخصصان با تجربه انجام شود تا از نظر ظاهری، مقاومت و دوام کیفیت لازم را داشته باشد. به طور کلی نصب و اجرای آن بر روی انواع سطح (بتن، سنگ، سرامیک، کاشی و...) در 4 مرحله انجام می‌شود. قبل از اجرا نیز باید از عدم رطوبت کف اطمینان حاصل شود. در صورت بتن ریزی نیز عملیات نصب کفپوش باید بعد از 30 روز انجام شود.

  1. آماده سازی سطح زیر کفپوش اپوکسی

عملیات نصب کفپوش اپوکسی با تخلیه‌ی کامل اتاق شروع می‌شود. سپس اتاق طور کامل جارو زده می‌شود. در صورت وجود هر گونه ترک، درز یا آسیب تعمیرات انجام می‌گیرد. سطح بتنی باید توسط شوینده‌ی مناسب از هر نوع گریس، روغن یا حلال پاک شود. این مواد دارای پتانسیل کاهش چسبندگی کفپوش به بتن هستند، بنابراین باید به طور کامل تمیز شوند. در نهایت کف‌سابی جهت افزایش چسبندگی صورت می‌گیرد.

 2. اعمال پرایمر

پرایمر قبل از اعمال کفپوش اپوکسی استفاده می‌شود و هدف از استفاده از آن اطمینان از چسبندگی خوب کفپوش به سطح زیر است. پرایمر ویسکوزیته‌ی کمی داشته و کاملاً رقیق است و به خوبی درون بتن نفوذ می‌کند. پرایمر اپوکسی پس از آماده سازی سطح زیرین و با غلتک پشمی بر سطح اعمال می‌شود. نفوذ مناسب پرایمر به زیرسازی و بتن در دست‌یابی به کفپوشی با کیفیت بسیار با اهمیت است.

 

 3. اختلاط مواد

 سطل‌های رنگ اپوکسی حاوی دو جزء اصلی و عامل پخت (هاردنر) هستند. ابتدا جزء اول و دوم جداگانه میکس شده سپس سپس جزء دوم را به سطل حاوی رنگ اصلی اضافه می‌کنیم. عملیات اختلاط را با استفاده از میکسر برقی با سرعت متوسط به مدت دو دقیقه مخلوط می‌کنیم تا کاملاً یک ‌دست شود. پس از اتمام اختلاط، نصب کفپوش اپوکسی باید سریعا! آغاز گردد. زیرا در صورت گذشت پات لایف، مواد ژل می‌شوند.

 

 4.لایه ی میانی

مخلوط تولید شده باید با لیسه صاف یا شانه‌ای بر سطح اجرا شود. انتخاب نوع لیسه به میزان مصرف متریال وابسته است. بعد از اجرای لایه میانی باید صبر کرد تا کاملاً لایه خشک شود. پس از خشک شدن مشکلات احتمالی کف (وجود موج سطحی، حفره یا ترک) بررسی می‌شود تا در صورت لزوم لایه میانی دوباره بر سطح اجرا شود.

 

 5. لایه نهایی کفپوش اپوکسی

باز هم تاکید می‌شود هیچ ترک یا حفره‌ای، قبل از اجرای لایه نهایی کفپوش اپوکسی نباید روی سطح باقی مانده باشد. نصب لایه نهایی، بسته به نوع آن با استفاده از لیسه شانه‌ای و غلتک هواگیر (کفپوش خودتراز) یا با استفاده از غلتک پشمی (پوشش کف) بر سطح آماده سازی شده اجرا خواهد شد. سطح نهایی می‌تواند پوست پرتقالی یا صیقلی باشد. 

انواع کفپوش اپوکسی بر اساس کاربری:

کفپوش تزئینی: این کفپوش ظاهری زیبا، مدرن و یکپارچه را ارائه می‌کند.

کفپوش اپوکسی سه بعدی: کفپوش سه بعدی با پوشش چاپ گونه که توسط دستگاه چاپ صورت رد بر روی سطح اعمال میگردد. سطح نهایی نیز با شفافیت و مقاومت خش پذیری بالا خواهد بود.

کفپوش پارکینگ: کفپوش اپوکسی پارکینگ مقاومت کف بتن را در برابر وسایل نقلیه و ترافیک عابر پیاده، سایش، ضربه، لکه‌های روغنی، اثر لاستیک‌ها، بنزین و مایعات ترمز و بسیاری از فشارهای شیمیایی و مکانیکی افزایش می‌دهد.

کفپوش صنعتی: از این نوع کفپوش در محیط کارخانجات و انبارها استفاده می‌شود، عبور و مرور ماشین آلات، وسایل سنگین و قرار دادن آنها و یا کشیده شدنشان، آسیبی به این کفپوش‌ها نمی‌رسانند.

کفپوش دارویی و اتاق تمیزکفپوش‌های یکپارچه دارویی با خاصیت آنتی باکتریالی، تضمین کننده بهداشت محیط کاری فضا باشند.

کفپوش بیمارستانی: کفپوش‌های بیمارستانی با خاصیت آنتی باکتریالی از رشد هرگونه قارچ و کپک جلوگیری کرده و کاملاً یک پارچه و بهداشتی هستند که به آسانی ضد عفونی می‌شوند.

کفپوش صنایع لبنی: کفپوش صنایع لبنی در عین استحکام بالا، مقاومت مطلوبی در برابر مواد شیمیایی، اسیدها، بازها، آب و رطوبت دارند.

کفپوش سالن ورزشی: انعطاف پذیری بالا توانایی این محصول را در تحمل ضربه ها و تنش های موجود افزایش داده و از آسیب احتمالی به ورزشکاران جلوگیری می کند. 

کفپوش کارخانجات: رزینی با مقاومت حرارتی و شیمیایی مناسب و همچنین مقاومت در برابر تردد ماشین آلات سنگین در این کارخانجات استفاده می شود.


epoxyflooringsystem

 برای مشاهده پروژه کفپوش  اپوکسی صنعتی شرکت نانو پودر توس، روی عکس کلیک کنید.

epoxyFloor

برای آشنایی با ویژگی‌های کفپوش اپوکسی پارکینگی، کلیک کنید.

انواع کفپوش بر اساس ویژگی:

کفپوش آنتی باکتریال: متریال موجود در مواد اولیه کفپوش اپوکسی از رشد قارچ، میکروب و باکتری جلوگیری کرده و با مقاومت بالایی که به مواد ضدعفونی کننده دارد در اثر شستشوی مداوم آسیب نمی‌بینند.

کفپوش ضد سایش: در کفپوش اپوکسی ضد سایش از بین رفتن تدریجی سطح در اثر سایش حتی در ترافیک‌های سنگین نیز بسیار کم و ناچیز است.

کفپوش آنتی استاتیک: این کفپوش از هدایت الکتریکی بالایی برخودار بوده و از ایجاد الکتریسیته‌ی ساکن وجرقه در اتاق‌های کنترل و اتاق‌های با لوازم الکتریکی زیاد جلوگیری می‌کند.

کفپوش اپوکسی ضد لغزش: ناهمواری‌های ریز و کوچک این کفپوش‌ها احتمال لیز خوردن اجسام و افراد را کاهش می‌دهد.

کفپوش مقاوم به رطوبت: کفپوش اپوکسی مقاوم به رطوبت، مقاومت بالایی در برابر رطوبت زیرآیند داشته و در محیط‌های مرطوب قابل اجرا هستند.  • تاریخ انتشار:3 شهریور 1397
دیدگاه خود را بنویسید
 •  

 • 25 تیر 1401

  فواد حاتمی

  روش نصب کفپوش آنتی استاتیک هم همینطوره؟

  • نصب کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک هم بصورت لایه لایه هست ولی چند مرحله متفاوت با نصب کفپوش اپوکسی معمولی دارد. مراحل نصب کفپوش آنتی استاتیک را در مقاله پایین می‌توانید مطالعه نمایید: نحوه اجرای کفپوش آنتی استاتیک

 • 29 فروردین 1401

  الهام شمس

  خیلی عالی بود

  • ممنون از شما :)

 • 21 اسفند 1400

  فواد رحمانی

  خیلی از سئوالاتم برطرف شد با خواندن این مقاله. شما نصب کفپوش هم خودتون انجام میدین؟>

  • خوشحالیم که مقاله مفید بوده براتون. 

   خیر، کار اجرا جزو فیلد کاری شرکت نیست. امّا به درخواست مشتریان بهترین مجری‌ها رو معرفی میکنیم.

 • 7 اسفند 1400

  امیر

  سلام. نصب کفپوش اپوکسی سه بعدی به چه صورت هست؟ چه تفاوتی با اجرای کفپوش اپوکسی داره؟

  • سلام به شما. بطور کلی نصب کفپوش سه بعدی تفاوت چندانی با اجرای کفپوش اپوکسی ندارد!

   نحوه دقیق اجرای کفپوش اپوکسی سه بعدی در مقاله زیر ارائه شده:

   کفپوش اپوکسی سه بعدی

 • 16 بهمن 1400

  علی رمضانی

  آیا کفپوش اپوکسی رنگ بندی هم داره؟

  • بله، کفپوش اپوکسی در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع متناسب با سلیقه شما قابل اجرا هست. 

   رنگ بندی کفپوش‌های بساپلیمر از طریق لینک پایین قابل مشاهده هست:

   رنگ کفپوش اپوکسی

 • 2 مرداد 1400

  علی

  راهنمای جامع و کاملی در مورد کفپوش اپوکسی بود. ممنون از بساپلیمر

  • خوشحالیم که مفید بوده ممنون از کامنت شما :)

 • 2 مرداد 1400

  محمد

  آموزش جالبی بود

  • خوشحالیم که مفید بوده. ممنون از شما :)