EN

نصب و اجرای کفپوش اپوکسی

نصب و اجرای کفپوش اپوکسی
نصب و اجرای کفپوش اپوکسی

تعریف کفپوش اپوکسی: کفپوش اپوکسی دسته‌ای از کفپوش‌های رزینی است که فرمولاسیون آن برپایه رزین اپوکسی طراحی شده است و در 3 تا 6 لایه‌ی مختلف نصب می‌شوند. تعداد لایه‌ها و ضخامت هر لایه از کفپوش اپوکسی به عوامل مختلفی از جمله شرایط زیرسازی، کاربری کفپوش و مواد شیمیایی در تماس با کف وابسته است. هدف از استفاده از کفپوش اپوکسی آب بند نمودن بتن، جلوگیری از ایجاد گرد و غبار، نظافت ساده و آسان، ایجاد محیطی بهداشتی، فضایی دلپذیر و ایمن برای کارکنان، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری است.
توجه: پوشش کف از نظر میزان مصرف مواد و خواص نهایی با کفپوش‌های خودتراز متفاوت است.
توجه: کفپوش اپوکسی با رنگ‌های صنعتی اپوکسی از نظر کاربری و خواص نهایی متفاوت است.
نصب کفپوش اپوکسی نسبتاً ساده است و هر کسی که مهارت‌های پایه رنگ آمیزی ساختمانی را داشته باشد باید بتواند آن را اعمال کند. با این حال، برای دستیابی به تمامی مشخصات فنی  یک کفپوش بی‌نقص بهتر است از متخصصین و مجریان حرفه‌ای نصب کفپوش اپوکسی استفاده شود.
کفپوش اپوکسی پرکابردترین نوع کفپوش رزینی با کاربری‌های مختلف (صنعتی، بیمارستانی، پارکینگ، دکوراتیو و...) است. باتوجه به طرح و ویژگی‌های متنوع کفپوش اپوکسی، قبل از آن باید با ویژگی‌ها وانواع این نوع کفپوش آشنا باشیم تا سردرگمی کمتری در انتخاب، خرید و اجرای کفپوش اپوکسی داشته باشیم.

 

در ادامه مراحل اجرای کفپوش اپوکسی ارائه شده:

 

اجرای کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی از حداقل سه لایه تشکیل شده‌است (پرایمر یا اپوکسی مخصوص بتن، لایه‌ی میانی یا ماستیک و لایه‌ی نهایی یا روکش).

اجرای کفپوش اپوکسی سیر تقریباً یکسانی دارد ولی با توجه به ضخامت کفپوش اپوکسی، مقدار مصرف متریال کفپوش اپوکسی متفاوت است. 

بطور کلی نکات مهم در نصب کفپوش اپوکسی بدین شرح است:
سطح زیرین باید صاف، صیقلی، بدون تخلخل و تمیز باشد تا رزین بدرستی روی سطح اجرا شود؛
مواد برای اجرا روی سطح، باید از قبل آزمایش شود؛ ( می‌توانید از کارشناسان فنی بساپلیمر مشاوره بگیرید)؛
باید در زمان نصب کفپوش به دما و رطوبت محیط توجه شود تا از بروز مشکلاتی همچون حباب زدن، پوسته شدن و... جلوگیری شود؛
همچنین بعد از مخلوط کردن محصول در مدت زمان معینی باید کفپوش اجرا شود.

برای اطلاع از زمان نصب هر کد از محصولات می‌توانید به برگه اطلاعات فنی آن‌ها مراجعه نمایید: برگه اطلاعات فنی محصولات

 

در ادامه مقاله هریک از شروط و مراحل اجرای کفپوش اپوکسی، بطور کامل شرح داده شده. فقط توجه داشته باشید، نصب کفپوش اپوکسی بهتر است توسط متخصصان با تجربه انجام شود تا از نظر ظاهری، مقاومت و دوام کیفیت لازم را داشته باشد.

 

1- آماده سازی سطح زیر کفپوش اپوکسی

عملیات نصب با تخلیه‌ی کامل اتاق شروع می‌شود. هنگامی که دسترسی به تمامی نقاط کف امکان‌پذیر شد، باید اتاق را به طور کامل جارو زده و اطمینان حاصل شود که از گرد و غبار و هرگونه ذرات ریزی پاک است.(آموزش اجرای کفپوش اپوکسی سه بعدی)  اگر در سطح بتن هر گونه ترک، درز یا آسیب دیگری وجود داشته باشد، قبل از نصب کفپوش باید تعمیر شود. شما باید مطمئن شوید که سطح بتنی قبل از نصب کفپوش اپوکسی از هر نوع گریس، روغن یا حلال‌ها پاک است. همه این مواد دارای پتانسیل کاهش چسبندگی کفپوش به بتن هستند، بنابراین باید به طور کامل از سطح بتن پاک شوند. ایجاد درگیری‌های فیزیکی از طریق کف سابی برای افزایش چسبندگی نیز در آماده سازی سطح بتن ضروری است.

 

 

 

2- اعمال پرایمر (آستری)

پرایمر قبل از اعمال کفپوش اپوکسی استفاده می‌شود و هدف از استفاده از آن اطمینان از چسبندگی خوب کفپوش به بتن است. از آنجا که پرایمر رقیق شده است، ویسکوزیته کمی دارد و به خوبی درون بتن نفوذ می‌کند. پرایمر کفپوش اپوکسی پس از آماده سازی سطح زیرسازی و اختلاط مواد با استفاده از غلطک پشمی بر سطح اعمال می‌شود. اطمینان از ایجاد فیلمی یکپارچه بر سطح کف و نفوذ مناسب پرایمر به درون زیرسازی در دستیابی به کفپوشی با کیفیت بسیار با اهمیت است.

سؤال: در نصب کفپوش اپوکسی به چند لایه متریال کفپوش اپوکسی نیاز است؟
برای کسب بهترین کفپوش اجرای حداقل سه لایه از متریال کفپوش اپوکسی ضروری است. اگر سطح آلوده باشد باید از پرایمر مخصوص نیز استفاده کنید. همچنین از آنجا که  کفپوش اپوکسی ضخامت کمی دارد (2 تا 5 میلیمتر)، چنانچه سطح بتن تراز نباشد باید قبل از اعمال کفپوش با استفاده از روکش‌های خودتراز سطح بتن را تراز نمود.

 

اجرای کفپوش اپوکسی-آماده سازی سطح

 

3- اختلاط مواد

درب سطل‌های حاوی دو جزء اصلی و عامل پخت (هاردنر) را باز کنید. هر کدام را جداگانه هم بزنید تا کاملاً یک‌دست شوند. و سپس جزء دوم را به سطل حاوی رنگ اصلی اضافه نمایید. عملیات اختلاط را با استفاده از میکسر متصل به یک همزن برقی از نوع دریل با سرعت متوسط به طور کامل هم بزنید. اختلاط را برای حداقل دو دقیقه تا زمانی که مخلوط کاملاً یک‌دست شود ادامه دهید.

 

نصب کفپوش اپوکسی- اختلاط مواد

 

نکته مهم: از آغاز عملیات اختلاط حدوداً 30 دقیقه برای اعمال کفپوش زمان لازم است. بنابراین پس از اتمام اختلاط نصب کفپوش اپوکسی را سریعاً شروع کنید!

 

4- اجرای لایه میانی

مخلوط تولید شده باید با لیسه صاف یا شانه‌ای بر سطح اجرا شود. انتخاب نوع لیسه به میزان مصرف متریال وابسته است. بعد از اجرای لایه میانی باید صبر کرد تا کاملاً لایه خشک شود. بعد از خشک شدن کامل کفپوش، مشکلات احتمالی کف (وجود موج سطحی، حفره یا ترک) بررسی می‌شود تا در صورت لزوم لایه میانی دوباره بر سطح اجرا شود.

 

اجرای لایه میانی-نصب کفپوش اپوکسی

 

5- اجرای لایه نهایی کفپوش اپوکسی

باز هم تاکید می‌شود هیچ ترک یا حفره‌ای، قبل از اجرای لایه نهایی کفپوش اپوکسی نباید روی سطح باقی مانده باشد. لایه نهایی بسته به نوع آن با استفاده از لیسه شانه‌ای و غلطک هواگیر (کفپوش خودتراز) یا با استفاده از غلطک پشمی (پوشش کف) بر سطح آماده سازی شده اجرا خواهد شد. استفاده از غلطک سطح زبرتری برای شما فراهم می‌کند که اصطلاحاً به آن پوست پرتقالی گفته می‌شود. 

 

اجرای لایه نهایی-اجرای کفپوش

 

 

ابزار نصب کفپوش اپوکسی

ابزاری که برای نصب و اجرای کفپوش اپوکسی مورد نیاز است به شرح زیر است:
متریال کفپوش اپوکسی
تجهیزات کف سابی
جارو برقی صنعتی مخصوص
دریل میکسر (حداقل 2 عدد)
تهویه مناسب هوا
ماله، لیسه صاف، لیسه‌ی شانه‌ای، غلطک پشمی و غلطک هواگیر
کفش اپوکسی
تینر و تنظیف برای نظافت ابزار

اطلاع بیشتر: ابزار و تجهیزات اجرای کفپوش اپوکسی

 

 
 • تاریخ انتشار:3 شهریور 1397
دیدگاه خود را بنویسید
 •  

 • 2 مرداد 1400

  علی

  راهنمای جامع و کاملی در مورد کفپوش اپوکسی بود. ممنون از بساپلیمر

  • خوشحالیم که مفید بوده ممنون از کامنت شما :)

 • 2 مرداد 1400

  محمد

  آموزش جالبی بود

  • خوشحالیم که مفید بوده. ممنون از شما :)