EN

کفپوش رزینی اتاق توزین کارخانه ی داروسازی

کفپوش رزینی اتاق توزین کارخانه ی داروسازی
کفپوش رزینی اتاق توزین کارخانه ی داروسازی

کفپوش رزینی اتاق توزین کارخانه‌ی داروسازی

هر کارخانه تولید دارویی دارای منطقه‌ای است که در آن مواد اولیه را توزین و به ظروف تمیز منتقل می‌کنند. این منطقه شامل نام‌های مختلف، از جمله توزین، اتاق توزین، توزین مرکزی، دارویی، محل توزیع، تقسیم بندی (قسمت به قسمت) و بخش، می‌شود. اتاق توزین از سه بخش تشکیل شده است: محل استقرار مواد اولیه، توزین و فرایند تحویل توزین به تولید. مطابق با دستورالعمل تأسیس، بهره برداری و بازرسی ازکارخانه‌های ملزومات دارویی سازمان غذا و دارو مشخصات کف اتاق توزین در کارخانجات دارویی به شرح ذیل باید طراحی و ساخته شود:
كف بايد كاملاً مقاوم و نفوذ ناپذير، ضد اسيد (اپوکسی)، صاف و بدون خلل و فرج ، ترك و شيار باشد.
قابل شستشو و داراي شيب كافي به سمت مسير فاضلاب باشد تا از تجمع آب در سطح كف سالن توليد جلوگيري شود.
زاويه بين كف و ديوار بايد دارای انحنا باشند.

در این مطالعه‌ی موردی نوع کفپوش و مراحل نصب و اجرای کفپوش رزینی مورد استفاده در اتاق توزین یکی از داروسازی‌های تهران مورد بررسی قرار می‌گیرد.
بنا به درخواست مدیریت فنی داروسازی، اتاق توزین به دلیل تردد بالای افراد و تجهیزات نیازمند کفپوشی با مقاومت سایشی بالا و در عین حال با سرعت نصب و اجرای بالای کفپوش بود، چراکه به دلیل اهمیت توزین در تولید این کارخانه امکان توقف خط تولید وجود نداشت و لاجرم عملیات نصب بایستی در تعطیلات آخر هفته تکمیل می‌شد.

متراژ: 400 مترمربع

زیرآیند: بتن

ملاحظات: مقاومت سایشی بالا/ سرعت نصب بالای کفپوش


سیستم کفپوش رزینی طراحی شده برای این کاربری، کفپوش رزینی بر پایه رزین متیل متاکریلات (کفپوش MMA) به دلیل سرعت پخت بسیار بالای آن در کنار مقاومت سایشی مناسب آن بود. کفپوش های MMA به دلیل سرعت پخت و پلیمریزاسیون بسیار بالا تنها دو ساعت پس از پایان عملیات اجرای کفپوش قابلیت بهره برداری دارند. کفپوش MMA مورد استفاده در این اتاق توزین متشکل از سه لایه ی اصلی پرایمر، میانی (با طرح فلیک- Flake Design) و روکش محافظ بود.

    
 
 شماتیک کفپوش MMA اجرا شده در اتاق توزین داروسازی                                                

مراحل نصب کفپوش رزینی MMA:

1- آماده سازی سطح بتن: ابتدا سطح بتن از طریق کفسابی و پس از آن استفاده از جارو از هرگونه آلودگی و گرد و غبار پاک شد. هرگونه ترک، نقطه ی سست و درزهای بتن در این مرحله به طور کامل تخلیه شدند.
2- پرایمر: پس از آماده سازی سطح بتن، پرایمر آکریلاتی کفپوش MMA بر سطح بتن اعمال گردید و همچنین نقاط سست تخلیه شده ترمیم شد.
3- روکش میانی: در کمتر از نیم ساعت پس از اجرای پرایمر، می توان عملیات نصب لایه یی میانی کفپوش آکریلات (MMA) را آغاز نمود. این لایه با استفاده از لیسه های شانه ای دسته دار بر سطح بتن پخش شده و پس از تراز شدن فلیک های رنگی بر سطح کفپوش پراکنده می شوند تا به طرح فلیک (FLAKE DESIGN) مورد نظر دست یابیم.
4- روکش محافظ: روکش نهایی کفپوش آکریلاتی MMA حدود یک ساعت پس از نصب لایه ی میانی قابل اجرا است. این روکش محافظ آکریلاتی بی رنگ و شفاف بوده و پخت آن پس از حدود 30 دقیقه انجام می شود.

 


اتاق توزین پس از پایان نصب کفپوش و آغاز بهره برداری

 

 

 

  • تاریخ انتشار:10 دی 1397
دیدگاه خود را بنویسید
  •