EN

همه چیز در مورد کفپوش اپوکسی!

همه چیز در مورد کفپوش اپوکسی!
همه چیز در مورد کفپوش اپوکسی!

همه چیز درباره‌ی کفپوش اپوکسی

اگر در چند سال‌ گذشته به نوعی درگیر فعالیت عمرانی از بازسازی تا احداث بوده باشید، حتماً با محصولی به نام کفپوش اپوکسی برخورد پیدا کرده‌اید. کفپوش اپوکسی چه نوع کفپوشی است؟ در چه مکان‌هایی می‌توان از این محصول استفاده نمود؟ این کفپوش چگونه نصب می‌شود و چه انواعی دارد؟ عمر مصرف و شرایط نگهداری از کفپوش اپوکسی چگونه است؟ قیمت کفپوش اپوکسی در مقایسه با سایر کفپوش‌ها چه تفاوتی دارد؟ مزایا و معایب استفاده از این محصول چیست؟ در این مقاله به همه‌ی این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد.

 

کفپوش اپوکسی چیست؟

کفپوش اپوکسی یکی از انواع کفپوش‌های رزینی است. کفپوش‌های رزینی پوشش‌هایی دو یا سه جزئی هستند که به صورت سیستمی متشکل از لایه‌های مختلف بر سطح اعمال می‌شوند. کفپوش اپوکسی یکی از متداول‌ترین انواع کفپوش رزینی بوده که به دلیل خواصی چون چسبندگی عالی به سطوح مختلف، استحکام فیزیکی و مکانیکی بسیار بالا، مقاومت شیمیایی مناسب و قیمت اقتصادی نسبت به سایر انواع کفپوش رزینی شناخته‌شده‌تر است. همانطور که اشاره شد کفپوش رزینی کفپوشی چند لایه است. ترکیبی از محصولات مختلف شامل پرایمر، بتونه، لایه میانی، روکش خودتراز، لاک محافظ کفپوش و ... کفپوش نهایی را شکل می‌دهند. انتخاب محصول مناسب برای کاربری در هر لایه و ضخامت مورد نیاز از هر محصول از مسائل مهمی است که در زمان خرید کفپوش اپوکسی بایستی بررسی شده و با مشاوره فروشنده یا مجری کفپوش اپوکسی انتخاب شود. قبل از بررسی عوامل موثر بر ضخامت کفپوش اپوکسی و ترکیب لایه‌های مختلف آن بهتر است از مزایای کاربردی استفاده از کفپوش اپوکسی نیز صحبت شود.

 

مزایای کفپوش اپوکسی

بتون از پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در صنعت ساختمان است که ارزش خود را به عنوان ماده‌ای ارزان، مستحکم و قابل استفاده در کاربردهای مختلف اثبات نموده است. البته در محیط‌های خورنده، بتون دچار فرسایش شده و به مواد خورنده اجازه‌ی نفوذ به درون خود را می‌دهد که در نتیجه‌ی آن علاوه بر تخریب تدریجی سازه، خاک و منابع آبی زیر زمینی دچار آلودگی خواهند شد. به منظور جلوگیری از خوردگی بتون ضرورتی به جایگزین کردن آن با مصالح گران قیمت‌تر وجود ندارد. کفپوش‌های یکپارچه رزینی به عنوان پوشش‌های محافظتی از سطح بتون در برابر خوردگی محافظت نموده و همچنین خواص فیزیکی و مقاومت‌های شیمیایی سازه را در برابر آلودگی‌ها و عوامل خورنده افزایش می‌دهند.
علاوه بر استحکام مکانیکی ویژگی‌ مهمی به نام آب بندی استفاده از این دسته محصولات را در بسیاری از کاربری‌ها به انخاب اول بدل نموده است. کفپوش اپوکسی مانند سایر انواع کفپوش رزینی محصولی مایع و دو یا سه جزئی است. به این معنا که در زمان نصب اجزاء مذکور با یکدیگر مخلوط شده و واکنشی شیمیایی آغاز می‌شود. متریال کفپوش اپوکسی پس از اختلاط اجزاء توسط ابزار مناسب بر سطح اعمال می‌شود و با تکمیل واکنش شیمیایی سطحی جامد، سخت و غیر قابل نفوذ ایجاد می‌شود که هیچ درزی ندارد و کاملاً یکپارچه است. علاوه‌براین سطح کفپوش اپوکسی غیرجاذب و نفوذ ناپذیر یا همان آب بند است و در نتیجه استفاده از آن در فضاهایی که احتمال نفوذ آب و مایعات وجود دارد یا ملاحظات بهداشتی ویژه‌ای در آن‌ها باید رعایت شود، مانند الزامات GMP در کارخانجات داروسازی و تولید محصولات غذایی، به مناسب‌ترین گزینه تبدیل می‌شود.

اما مزایای استفاده از کفپوش اپوکسی به ویژگی‌های عملکردی آن محدود نیست. در بحث طراحی داخلی و دکوراسیون که طراح به رویکردهای مدرن علاقه‌مند است، استفاده از کفپوش اپوکسی امکان اجرای طرح‌هایی را میسر می‌سازد که در صورت استفاده از سایر کفپوش‌ها قابلیت اجرایی نخواهد داشت. امکان ایجاد فضای بزرگتر از طریق استفاده از محصولی فاقد ابعاد و درز و تنوع رنگ و طرح بسیار بالا که به راحتی امکان تقسیم بندی فضا را بدون نیاز به استفاده از پارتیشن و دیوار فراهم می‌سازد.

 

مزایای کفپوش اپوکسی

 

 

برای دسته بندی کفپوش اپوکسی دو رویکرد کلی وجود دارد. یکی براساس ضخامت نهایی کفپوش و دیگری براساس بافت سطح نهایی آن. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، براساس شرایط کاربری و عوامل دیگر کفپوش اپوکسی در ضخامت‌های مختلفی تهیه می‌شود.


انواع کفپوش اپوکسی براساس ضخامت

 

1- پوشش کف اپوکسی:

پوشش کف اپوکسی در 2 یا چند لایه و با ضخامت کمتر از 500 میکرون اجرا می‌شود. نقش اصلی پوشش‌های کف اپوکسی آب بندی کف، جلوگیری از ایجاد گرد و غبار، ایجاد محیطی بهداشتی و ایجاد فضایی دلنشین و زیبا با هداف طراحی داخلی و انگیزشی پرسنل است. از پوشش کف اپوکسی می‌توان بر سطوح بتنی کاملاً تراز و با کیفیت در کاربری نهایی کفپوش تحت تردد و ترافیک افراد و نهایتاً چرخ‌های دستی با بار سبک قرار دارد می‌توان استفاده نمود. از جمله این مکان‌ها می توان به فضاهای کار اشتراکی، ادارات، انبارهای سبک و ... نام برد. بدین ترتیب می‌توان محیطی بهداشتی، زیبا و کاربردی با حداقل هزینه فراهم نمود.

2- پوشش کف اپوکسی با ضخامت بالا:

این دسته از پوشش‌های کف در دو تا چند لایه با ضخامت تا 1mm اجرا شده و برای کاربری‌های سبک و متوسط جوابگوی نیاز تردد افراد و وسایل چرخدار با بار ترافیکی متوسط می‌باشد. امکان استفاده از این پوشش‌های کف علاوه بر سطوح بتنی تراز بر موازئیک و سنگ نیز وجود دارد.

 

پوشش کف اپوکسی

 

3- کفپوش اپوکسی خودتراز:

این محصول یکی از شناخته شده ترین انواع کفپوش اپوکسی است. سطحی براق و کاملاً صاف و صیقلی مشخصه اصلی این کفپوش است. این محصول در حداقل سه تا چهار لایه اصلی اجرا شده و ضخامتی از 1 تا 4+ میلیمتر می‌توان با استفاده از آن اجرا نمود. به دلیل ضخامت بالاتر این نوع از کفپوش اپوکسی استفاده از آن در کاربری‌های سنگین که تحت بار مکانیکی بالا یا احتمال سقوط اجسام سنگین قرار دارد نیز وجود دارد. در صورت نیاز به ایجاد سطحی زبر و ضد لغزش برای کاربری‌هایی که در معرض ریزش شدید مایعات قراردارند (مانند کارخانجات لبنی، داروسازی‌ها و ...) میتوان با روش‌هایی سطحی زبر برای افزایش ایمنی کارکنان و جلب نظر واحدهای HSE ایجاد نمود. علاوه براین امکان ایجاد طرح‌هایی همچون کالر فلیک با تراکم‌های کم، متوسط و زیاد و یا ایجاد سطوح نیمه مات و پوست پرتقالی با اعمال لاک‌ محافظ وجود خواهد داشت.

4- گروت اپوکسی:

گروت اپوکسی یا ملات رزینی محصولی است پر فیلر که برای ترمیم نواقص بتن در ضخامت‌های چند میلیمتری تا چند سانتی‌متری مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از سیمان و بتن برای ترمیم این نواقص زمان ترمیم را طولانی می‌کند و به دلیل افزایش رطوبت در زیرسازی عملاً امکان نصب کفپوش رزینی بر این نواحی تا حداقل 28 روز امکان نخواهد داشت. بنابراین به منظور جلوگیری از تاخیر در نصب کفپوش اپوکسی چنانچه به ترمیم زیرسازی نیاز باشد به جای استفاده از سیمان و بتن از گروت اپوکسی استفاده خواهد شد.

 

کفپوش اپوکسی براساس سطح نهایی

 1- کفپوش اپوکسی صیقلی و براق

2- کفپوش اپوکسی نیمه مات

3- کفپوش اپوکسی پوست پرتقالی

4- کفپوش اپوکسی سیلیس پاش

5- کفپوش اپوکسی طرح کالر فلیک

6- کفپوش اپوکسی ابر و باد یا طرح متالیک

 

عوامل موثر بر تعیین ضخامت و تعداد لایه‌های کفپوش اپوکسی

به طور کلی عوامل تاثیرگذار در انتخاب کفپوش‌های اپوکسی را می‌توان به صورت زیر دسته بندی کرد: 1. کاربری کفپوش 2. ترافیک وارده بر سطح کفپوش 3. شرایط محیطی(رطوبت، دمای هوا و ...) 4. جنس و شرایط زیرآیند(سنگ، موزاییک، بتن و ...) 5. مواد شیمیایی در تماس با سطح کفپوش که در ادامه به بررسی جزئی‌تر هر پارامتر خواهیم پرداخت.

لایه‌های کفپوش اپوکسی

1. کاربری کفپوش:

همانطور که گفته شد امکان استفاده از کفپوش‌های اپوکسی در طیف گسترده‌ای از کاربری‌ها وجود دارد، این در صورتی است که به طور مثال ویژگی‌های مورد انتظار از کفپوش یک پارکینگ عمومی با کفپوش مورد استفاده در اتاق عمل یک بیمارستان بسیار متفاوت است. به عنوان مثال مقاومت سایشی بالا، آب بندی کف و نفوذناپذیری در برابر ریزش بنزین یا روغن ماشین و در نتیجه نظافت راحت از ویژگی‌های کاربردی مورد نیاز برای کفپوش پارکینگ است. این در حالی است که برای کفپوش بیمارستان سهولت تردد وسایل چرخدار، ایجاد فضای کاملاً بهداشتی و قابل ضدعفونی کردن و امکان طراحی داخلی به نحوی که فضایی دلپذیر برای پرسنل و بیماران ایجاد شود از نیازهای اصلی کفپوش است.

 

کفپوش اپوکسی

 

2. ترافیک وارده بر سطح کفپوش:

یکی از عوامل تاثیرگذار بر انتخاب نوع و همچنین طول عمر کفپوش‌های اپوکسی، حجم ترافیک عبوری و فشاریست که در طول زمان کاربری به کفپوش وارد می‌شود. برای درک بیشتر این مسئله به مقایسه بخش‌های انبار و سالن بسته بندی یک کارخانه داروسازی میپردازیم. جا‌به‌جایی کلیه اقلام تولیدی و یا مواد اولیه مصرفی انبارش شده این شرکت به صورت روزانه و دائمی توسط ماشین آلاتی از قبیل لیفتراک و... صورت می‌گیرد، در صورتی که در سالن بسته بندی محصولات تولیدی همین داروسازی، ترافیک رفت و آمد محدود به تردد نیروی انسانی و یا نهایتاً استفاده از چرخ دستی برای جا‌به‌جایی بسته‌های دارویی خواهد بود. همانطور که مشخص است تردد بر سطح کفپوش انبار با حجم بیشتری صورت می‌گیرد. به این ترتیب انتظار می‌رود کفپوش اپوکسی مورد استفاده در هر قسمت متناسب با میزان ترافیک وارده بر سطح انتخاب شود به طوری که بتواند مقاومت خوبی از خود نشان داده و از سطح زیرآیند در برابر هرگونه شکستگی محافظت نماید. علاوه بر نوع و شدت تردد بر سطح کفپوش، میزان نیروی وارده بر واحد سطح کفپوش و در نتیجه فشاری که کفپوش بایستی بتواند تحمل کند نیز بسیار اهمیت دارد. به طور کلی استحکام فشاری کفپوش اپوکسی از بتن بسیار بالاتر است. نقش کفپوش اپوکسی در این مواقع کاهش فشار وارده به زیرآیند بتنی تا حدی است که از استحکام فشاری بتن کمتر باشد. در غیر صورت علی رغم مقاومت کفپوش اپوکسی در برابر بار وارده، به دلیل تخریب بتن زیرسازی در اثر ضربات احتمالی وارده در زمان کاربری زیر کفپوش تخریب شده و کفپوش نیز دچار ترک خوردگی و جدایش خواهد شد. بنابراین مشاوره فنی در زمان انتخاب و خرید کفپوش اپوکسی برای تعیین ضخامت و ترکیب لایه‌های کفپوش اپوکسی اهمیت بالایی دارد.

 

ضخامت کفپوش اپوکسی 

 

3. ضخامت کفپوش:

با آگاهی کامل نسبت به دو مورد ذکر شده قبلی به راحتی می‌توان یکی از پارامترهای اساسی در خرید کفپوش‌های رزینی که تعیین ضخامت مورد نیاز متناسب با کاربری مورد انتظار از کفپوش است را تخمین زد. در همین راستا استفاده از جداول تدوین شده جز روش‌های رایج تعیین ضخامت کفپوش می‌باشد.

 

4. شرایط محیطی(رطوبت، دمای هوا و ...):

در صورتی که قصد استفاده از کفپوش‌های اپوکسی را دارید حتماً توجه کنید که شرایط محیطی نقش به سزایی در انتخاب این نوع از کفپوش و نیز کیفیت کفپوش پس از اجرا خواهند داشت. یکی از عوامل محیطی بسیار مهم در انتخاب نوع کفپوش محدوده‌ی دمای کاربری کفپوش و همینطور دمای هوا در زمان اجرای کفپوش اپوکسی است. استفاده از کفپوش اپوکسی در کاربری‌های سردخانه دمای منفی یا کاربری‌هایی که در معرض شستشو یا تماس مستقیم با آب جوش یا بخار آب باشد محدودیت‌هایی دارد. در زمان نصب کفپوش اپوکسی نیز، از آنجا که واکنش شیمیایی بین اجزاء نیازمند انرژی فعالسازی است که این انرژی توسط حرارت محیط تأمین می‌شود، امکان نصب کفپوش در دماهای کمتر از ده درجه سانتی‌گراد وجود ندارد. همچنین چنانچه سطح کفپوش در معرض تابش نور آفتاب یا اشعه ماوراء بنفش قرار گیرد بعد از مدتی احتمال تغییر رنگ کفپوش وجود دارد. در این موارد بایستی از پوشش‌های محافظ در سطح نهایی کار استفاده نمود.

 

5. جنس و شرایط زیرآیند:

یکی از مشخصه‌های کفپوش با کیفیت، میزان چسبندگی آن به زیرآیند است. کفپوش اپوکسی از معدود محصولاتی است که قابلیت نصب آن بر تقریباً تمامی سطوح وجود دارد. زیرآیند می‌تواند از جنس سنگ، کاشی، موزاییک، سرامیک، بتن و ... باشد. طبیعتاً میزان چسبندگی کفپوش‌ اپوکسی به هریک از این متریال متفاوت است. برهمین اساس است که روش آماده سازی سطح زیرآیند و نوع پرایمر کفپوش اپوکسی براساس نوع و شرایط زیرآیند تعیین می‌شود.

 

کفپوش اپوکسی از چه لایه‌هایی تشکیل شده است؟

پس از ارزیابی شرایط زیرسازی و کاربری نهایی کفپوش، ضخامت کفپوش و ترکیب لایه‌های آن مشخص می‌شود. در ادامه به معرفی کلی هر لایه و نقش هرکدام در سیستم کفپوش اپوکسی توضیحات داده می‌شود. توجه شود که بسته به نوع سیستم انتخاب شده ممکن است تنها چند مورد از لایه‌های مذکور مورد استفاده قرار گیرند.

 

1. پرایمر

پرایمر اپوکسی اولین لایه از کفپوش اپوکسی است که با استفاده از غلطک بر سطح زیرآیند اعمال می‌شود. هدف از استفاده از پرایمر افزایش چسبندگی کفپوش به زیرآیند از طریق ایجاد درگیری مکانیکی با زیرآیند است که با نفوذ پرایمر به درون زیرآیند حاصل می‌شود. به همین دلیل است که ویسکوزیته پرایمر نسبت به سایر لایه‌های کفپوش اپوکسی بسیار کمتر است تا قابلیت نفوذ حداکثری به درون سطوح مختلف را داشته باشد. از سوی دیگر با اعمال پرایمر تا حدودی منافذ و تخلخل‌های زیرآیند پر شده و از خروج هوا و رطوبت از درون زیرآیند از یکسو و از نفوذ بیشتر متریال به درون زیرآیند نیز جلوگیری می‌شود. لازم به ذکر است پرایمر اپوکسی خود دارای انواع مختلفی بوده که براساس شرایط و نوع زیرسازی پرایمر مناسب انتخاب می‌شود.

بیشتر بخوانید: مشخصات فنی پرایمر اپوکسی پایه حلال BASADUR E 101 .

آشنایی با: مشخصات فنی پرایمر اپوکسی آنتی استاتیک BASADUR E 103 .

 

پرایمر اپوکسی

 

2. میانی (ماستیک کاری یا لیسه‌ای)

بعد از اعمال پرایمر اپوکسی متریال کفپوش با استفاده از لیسه صاف با ضخامت حدود 300 الی 500 میکرون بر سطح اعمال می‌شود. هدف از این مرحله که به آن لیسه‌ای یا ماستیک کاری نیز گفته می‌شود، پر نمودن تمامی درزها و منافذی است که در پرایمر نتوانسته به طور کامل پوشش دهد. بسته به شرایط کار ممکن است در این مرحله بر سطح لایه‌ی اعمال شده پودر معدنی سیلیس نیز پراکنده شود تا ضمن افزایش استحکام و ضخامت، چسبندگی به لایه‌های بعدی نیز افزایش یابد.

 

3. روکش خودتراز

بسته به نوع کفپوش انتخاب شده، ممکن است نیاز به اجرای روکش خودتراز باشد. این روکش در ضخامت 1 الی 3 میلیمتر و با استفاده از لیسه‌ی شانه‌ای و غلطک هواگیر اجرا می‌شود. با اجرای روکش خودتراز سطحی تراز و با پرداخت سطحی براق و صیقلی ایجاد می‌شود.

 

همچنین بخوانید: مشخصات فنی روکش خودتراز اپوکسی سه جزئی  BASADUR E 307 .

 

4. پوشش کف

در مواردی که ضخامت کفپوش کمتر از یک میلیمتر است، یا بنا به دلایلی نیاز به طراحی خاص یا ایجاد بافت پوست پرتقالی بر سطح نهایی کفپوش باشد، از پوشش کف اپوکسی استفاده می‌شود. این لایه با استفاده از غلطک پشمی و در ضخامت 200 الی 500 میکرون بر سطح اعمال می‌شود.

 

5. لاک محافظ شفاف

در مواردی که سطح کفپوش طراحی خاصی دارد، به عنوان مثال از کالرفلیک استفاده شده است، به منظور محافظت از طراحی، سهولت نظافت، ایجاد سطح صاف و یا افزایش مقاومت در برابر خراش از لاک‌های محافظ شفاف استفاده می‌شود. لاک‌های محافظ شفاف نیز انواع مختلفی دارند. انواع مختلف این لاک‌ها در ضخامت‌های 100 تا 500 میکرون با استفاده از غلطک پشمی یا لیسه‌ی شانه‌ای (بسته به ضخامت) اجرا شده و به پرداخت نهایی صاف و صیقلی و یا پوست پرتقالی می‌توان دست یافت.

برای آشنایی با مشخصات فنی لاک محافظ BASADUR E 401  کلیک کنید: لاک اپوکسی پوشش شفاف

آشنایی با مشخصات فنی روکش حودتراز شفاف BASADUR E 402 : لاک اپوکسی - پوشش خودتراز

 

6. بتونه

بتونه ترکیبی خمیری شکل است که به صورت خیلی نازک برای ترمیم ترک‌های مویی زیرآیند و پستی و بلندی‌های زیرسازی استفاده می‌شود. البته از بتونه اپوکسی در نصب قرنیز نیز استفاده می‌شود. بتونه اپوکسی مانند سایر محصولات دو جزئی بوده و برای سخت شدن باید با نسبت مشخصی از هاردنر ترکیب شود.

 

مراحل نصب کفپوش اپوکسی

وقتی صحبت از کیفیت کفپوش اپوکسی می‌شود، باید توجه نمود که بهترین و با کیفیت‌ترین متریال هم اگر به درستی نصب و اجرا نشوند، کیفیت نهایی کفپوش را تحت تأثیر قرار می‌دهند. جزئیات نصب کفپوش اپوکسی براساس تعداد لایه‌های مورد نیاز و شرایط زیرسازی ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد اما مراحل اصلی در تمام انواع کفپوش اپوکسی و پوشش کف اپوکسی به شرح زیر است:

نصب کفپوش اپوکسی

 

1- زیرسازی:

همانطور که پیش از این اشاره شد کفپوش اپوکسی چسبندگی بسیار خوبی به انواع سطوح دارد و برهمین اساس برانواع سطح بتنی، سنگ، موزائیک، سرامیک و حتی فلزی قابل نصب است. نکته‌ی مهم اما انجام صحیح زیرسازی براساس جنس و شرایط کف است. توجه داشته باشید زیرآیند مناسب برای نصب کفپوش اپوکسی بایستی کاملاً عاری از هرگونه چربی و آلودگی باشد. نواقص سطحی، ترک و هرگونه سستی باید حتماً ترمیم شود. براساس میزان ترافیک وارده بر سطح در زمان کاربری کفپوش، زیرسازی بایستی دارای استحکام کافی باشد. علاوه‌براین در این مرحله با کفسابی ضمن برطرف نمودن ناهمواری‌ها، با ایجاد خراش سطحی و حذف لعاب (در مورد سرامیک) چسبندگی کفپوش به زیرسازی به حداکثر می‌رسد. انجام این مرحله بسیار ضروری است.

 

2- اعمال پرایمر اپوکسی یا آستری:

اعمال پرایمر در اولین مرحله و با هدف نفوذ به درون زیرآیند و ایجاد درگیری با آن به منظور حداکثر نمودن چسبندگی کفپوش از یک سو و بستن منافذ زیرسازی به منظور جلوگیری از خروج هوا و نفوذ بیشتر متریال لایه‌های بعدی به درون زیرسازی است. چنانچه با اعمال پرایمر به دلیل تراکم کم بتن پرایمر به طور کامل نفوذ کرد و فیلمی بر سطح تشکیل نشده باشد، ضروری است که مجدداً نسبت به اعمال پرایمر اقدام شود.

 

3- اعمال بتونه یا گروت (در صورت نیاز):

هرگونه ترک، نقاط سست و پستی بلندی زیرسازی که در مرحله قبل تخلیه شده است بایستی متناسب با عمق و شرایط آن با استفاده از بتونه یا گروت ترمیم شود.

 

4- ماستیک‌کاری یا لیسه‌ای:

پس از اعمال پرایمر اپوکسی و ترمیم نقاط سست و نواقص زیرسازی با استفاده از لیسه صاف لایه‌ی اول از کفپوش به نحوی که تمام نقاط سطح را پوشش دهد اعمال می‌شود. هدف از اعمال لایه‌س لیسه‌ای یا همان ماستیک کاری پر کردن تمامی منافذ و آب بندی کامل سطح به نحوی است که آماده اعمال پوشش کف و یا روکش خودتراز باشد. بسته به ضخامت مورد نیاز و شرایط زیرسازی این مرحله ممکن است چند مرتبه تکرار شود و از پورمعدنی سیلیس نیز در کنار آن استفاده شود.

 

5- اعمال پوشش کف یا روکش خودتراز:

پس از ماستیک کاری با توجه به نوع کفپوش اپوکسی یا پوشش کف اپوکسی مورد نظر لایه‌ی بعدی اعمال می‌شود. چنانچه سیستم پوشش کف باشد، لایه نهایی در رنگ درخواستی با استفاده از غلطک پشمی و با پرداخت نهایی پوست پرتقالی برسطح اعمال می‌شود. چنانچه روکش خودتراز مدنظر باشد، متریال با استفاده از لیسه‌ی شانه‌ای و غلطک هواگیر بر سطح اعمال می‌گردد. ممکن است در این مرحله پس از اعمال غلطک هواگیر فلیک‌های رنگی نیز بر سطح پخش شود.

 

6- اعمال لاک محافظ: 

در سیستم‌هایی که نیاز به لاک محافظ باشد این مرحله اجرا می‌شود. لاک محافظ به دو صورت خودتراز و براق یا پوست پرتقالی و نیمه مات بر سطح اجرا می‌شود.

 

طرح و رنگ‌بندی کفپوش اپوکسی:

همانطور که در ابتدای مقاله و از مزایای کفپوش اپوکسی اشاره شد، امکان طراحی و ایجاد طراحی‌های خلاقانه با استفاده از این محصولات به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی همچون نبود درز و بدون ابعاد بودن کفپوش اپوکسی و تنوع طرح و رنگ بندی آن وجود دارد.

 

1- طرح ساده:

این طرح به بزرگتر دیده شدن فضا کمک می‌کند و در طراحی‌های مینیمال بسیار پر طرفدار است. تقریباً می‌توان گفت که محدودیتی در انتخاب رنگ کفپوش وجود ندارد و حتی می‌توانید به سادگی و با تغییر رنگ کفپوش در بخش‌های مختلف فضا را بدون نیاز به استفاده از دیوار تقسیم بندی کنید. همچنین امکان همسان سازی رنگ دیوار و کفپوش و ایجاد سطوح پیوسته نیز در این طرح وجود دارد.

 

کفپوش اپوکسی ساده

 

2- طرح کالر فلیک:

در طرح کالر فلیک کفپوش اپوکسی فلیک یا پرک‌های رنگی پس از اعمال کفپوش و پیش از خشک شدن آن بر سطح پراکنده می‌شوند. این پرک‌ها می‌تواند در تراکم‌های کم، متوسط و بالا که در آن دیگر رنگ زمینه به طور کامل پوشش داده شده است، انتخاب شوند.

 

کفپوش اپوکسی کالرفلیک 

 

3- طرح ابر و باد:

یکی از طرح‌های بسیار خاص و خلاقانه کفپوش اپوکسی طرح‌های ابر و باد و یا همان کفپوش اپوکسی متالیک است. در زمان اجرای این طرح، دو یا چند رنگ متالیک همزمان بر سطح پخش شده و با ادغام رنگ‌ها بر کف طرح‌هایی جذاب و خلاقانه ایجاد می‌شود.

 

کفپوش متالیک ابر و باد اپوکسی

 

4- طرح کوارتز:

در طرح کوارتز سطح نهایی ذرات معدنی کوارتز در رنگ بندی‌های مختلف است که در نهایت با اعمال لاک محافظ آب بندی می‌شود. علاوه بر ظاهر کلاسیک به دلیل زبری ایمنی کارکنان نیز در فضاهایی که مرتباً در معرض مایعات قرار دارند نیز افرایش می‌یابد.

 

نظافت و نگهداری کفپوش اپوکسی:

کفپوش اپوکسی و انواع پوشش کف اپوکسی همگی بدون درز و دارای سطحی یکپارچه هستند. همچنین در محل اتصال کفپوش به دیوار نیز می‌توان با اعمال قرنیزهای رزینی زوایای نود درجه و گوشه‌ها را نیز به طور کامل حذف نمود. بدین ترتیب تمامی درزها و گوشه‌ها که محلی مناسب برای تجمع آلودگی‌ها بوده و اغلب نظافت آن‌ها به سختی انجام می‌شود به طور کامل حذف می‌شوند. از سوی دیگر کفپوش اپوکسی غیرجاذب و آب بند است و به همین دلیل در صورت نیاز به راحتی می‌توان سطح را شستشو داد. به دلیل نفوذ ناپذیری با ریزش مایعات بر سطح کفپوش لک نخواهد شد. پیشنهاد می‌شود برنامه نظافت روزانه و هفتگی مناسبی براساس میزان ترافیک رفت و آمد بر سطح کفپوش تهیه و اجرا شود. همچنین در فصل زمستان با استفاده از پادری و گردگیر کفش از ورود سنگ ریزه و اجسام خارجی توسط کفش‌ها جلوگیری شود. رعایت این نکات در حفظ کیفیت کفپوش و زیبایی ظاهری آن بسیار موثر است.

 

نظافت کفپوش اپوکسی

 

 

برای آشنایی با دسته بندی و مشخصات محصولات کفپوش اپوکسی کلیک کنید.

 

 

  • تاریخ انتشار:23 مرداد 1400
دیدگاه خود را بنویسید
  •  

  • 26 مرداد 1400

    علی محمدی

    خیلی مفید و کامل بود :)

    • خوشحالیم که مفید بوده. ممنون از نظر شما.