EN

اهمیت غلتک دست دوم در نصب کفپوش اپوکسی

اهمیت غلتک دست دوم در نصب کفپوش اپوکسی
اهمیت غلتک دست دوم در نصب کفپوش اپوکسی

اهمیت غلتک دست دوم در نصب و اجرای کفپوش اپوکسی

برای داشتن کفپوش رزینی با کیفیت (انواع کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان، کفپوش MMA)، زیبا و با دوام علاوه بر استفاده از متریال کفپوش رزینی مرغوب که متناسب با کاربری کف انتخاب شده است، باید کفپوش اپوکسی یا پلی یورتان درست و اصولی نصب و اجرا شود. در نهایت، از مواد اولیه ی با کیفیت و مجری کفپوش ماهر و باتجربه، سطحی زیبا، کارا و بادوام به دست می آید. 
غلتک دست دوم یکی از مهم ترین مراحل در فرآیند نصب و اجرای کفپوش اپوکسی است. اما متاسفانه این مرحله آنطور که باید جدی گرفته نمی شود و بعضاً مجریان کفپوش کم تجربه و تازه کار به راحتی از این انجام این مرحله چشم پوشی می کنند. بساپلیمر در این مقاله، به بررسی اهمیت اجرای غلتک دست دوم در نصب کفپوش اپوکسی یا بطور کلی انواع مختلف کفپوش رزینی می پردازد.

 

 

 

 

 

 

غلتک دست دوم

غلتک دست دوم در اجرای کفپوش اپوکسی (رزینی) که در ضخامت های کمتر از یک میلیمتر و به صورت پوشش کف و غیر خودتراز اجرا می شود، اهمیت می باید. پس از پایان اجرای لایه نهایی (Top Coat)، مجریان کفپوش با استفاده از غلتکی دیگر، سطح نهایی کفپوش را پرداخت و به یکنواختی فام و پشت پوشی آن کمک می کنند. اصطلاحاً به این تکنیک "غلتک دست دوم" گفته می شود. اگر کفپوش اپوکسی اجرا شده نازک و کم ضخامت باشد، می توان مرحله ی غلتک دست دوم را با استفاده از غلتک های کوچک مناسب رنگ، اجرا کرد. در صورتی که کفپوش اپوکسی ضخیم تر (حدود 700 میکرون) و یا خودتراز باشد، بهتر است از غلتک های پشمی استفاده کنیم. عدم اجرای غلتک دست دوم در مرحله آخر نصب کفپوش اپوکسی، می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد که رایج ترین آن ها، تجمع بیش از حد انتظار ذرات گرد و غبار بر روی کفپوش است.

در شکل زیر، مرحله ی غلتک دست دوم به خوبی اجرا نشده، بدین ترتیب سطح سریع آلودگی را به خود جذب کرده است.Back-rolling-installation


دلایل اجرای غلتک دست دوم

از بین بردن رد غلتک یا ماله به جا مانده بر روی کفپوش اپوکسی

درست همانطور که یک نقاش پس از رنگ کردن دیوار، آن را بررسی می کند، مجریان کفپوش های رزینی نیز باید کفپوش اجرا شده را از جهت های مختلف بررسی کنند. نور از جهت های مختلفی بر روی کفپوش اپوکسی می تابد و بررسی کفپوش از زوایای مختلف باعث می شود تا رد غلتک یا ماله به جا مانده بر روی آن بهتر دیده شود. اجرای غلتک دست دوم، اثرات به جا مانده ی غلتک و ماله را به خوبی محو می کند و سطح نهایی کفپوش یکنواخت می شود.
 
  • پخت کامل سطح نهایی کفپوش

قبلاً در مورد اهمیت اختلاط متریال کفپوش اپوکسی صحبت کرده ایم (برای مشاهده اشتباهات رایج اختلاط کلیک کنید.) و می دانیم که یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روی یکنواختی سطح کفپوش، رعایت نسبت های اختلاط است. اجرای کفپوش اپوکسی با ضخامت کم و نازک، خطر پخت نامناسب را افزایش می دهد، زیرا مقدار متریال کفپوش ریخته شده روی کف بسیار کم است. بنابراین، ممکن است حتی با وجود اختلاط دقیق و رعایت نسبت ها، قسمت هایی از کفپوش اپوکسی به اندازه کافی پخت نشده باشد. اجرای غلط دست دوم باعث می شود تا هاردنر (جزء B) به همه جای کفپوش برسد، با قسمت های پخت نشده ی آن ترکیب و سطح کفپوش کاملاً پخت شود.

غلتک مناسب برای اجرای غلتک دست دوم

برای اجرای غلتک دست دوم و پرداخت نهایی کفپوش اپوکسی باید از ابزار و غلتک های استانداردی استفاده کنیم. در وهله ی اول غلتک مورد نظر باید کاملاً نو و تمیز باشد تا سطح کفپوش را آلوده نکند. هنگام اجرای غلتک دست دوم از کفش های مخصوص سنبله دار استفاده می شود. مجری باید به تمام قسمت های کفپوش دسترسی داشته باشد، به راحتی بتواند کفپوش را از زوایای مختلف نوری ببیند و رد غلتک یا ماله به جا مانده را تشخیص دهد. غلتک مناسب برای اجرای مرحله ی غلتک دست دوم، یک غلتک متوسط است. غلتک های کوچک مواد کفپوش اپوکسی را یکنواخت پخش نمی کنند و استفاده از آن ها نیازمند زمان بیشتری است. غلتک های نسبتاً پهن (تقریباً 50 سانتی متری) و متوسط سرعت اجرای کفپوش را افزایش می دهند و سطح را به خوبی یکنواخت می کنند اما در مقابل معایبی نیز دارند. اگر سطح کفپوش کاملاً صاف نباشد، غلتک پهن متریال را به طور مساوی پخش نمی کند و به دلیل ابعاد بزرگی که دارد مواد بیشتری را به خود جذب کرده و زود سنگین می شود و کار را برای مجری کمی دشوار می کند.

بساپلیمر اینجاست تا علاوه بر ارائه مشاوره های رایگان تخصصی در زمینه انتخاب سیستم کفپوش رزینی، با دادن مشاوره و پاسخ به سوالات مجریان کفپوش اپوکسی، مشکلات آن ها را حل کند. همین حالا با ما تماس بگیرید!
 
  • تاریخ انتشار:23 آذر 1399
دیدگاه خود را بنویسید
  •