EN

مشکلات کف پارکینگ

مشکلات کف پارکینگ
مشکلات کف پارکینگ

مشکلات کف پارکینگ

 

پارکینگ‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی هستند و طراحی و ساخت آن‌ها نیازمند رعایت الزامات و استانداردهایی است. کف پارکینگ‌های طبقاتی و مسکونی، از جنبه‌های متعددی آسیب پذیر بوده و با چالش‌های خاص خودش همراه است. بنابراین، طراحی و تولید یک کفپوش پارکینگی مناسب، از اولویت بالایی برخوردار می‌باشد. در ادامه به بررسی عوامل مهم و تاثیرگذار بر روی کف پارکینگ و انتخاب کفپوش پارکینگ مناسب، می‌پردازیم.

تنش‌ها و فشارهای وارد شده بر کف پارکینگ

به منظور دستیابی به حداکثر تعداد پارکینگ وسیله نقلیه با ابعاد مناسب، مهندسین عمران و سازه تلاش می کنند تا از حداقل تعداد ستون در ساختن پارکینگ ها استفاده کنند. به همین دلیل توانایی کف پارکینگ در تحمل فشار های وارد شده بر روی آن و همچنین سبک بودن وزن سازه، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همان طور که مشخص است، حجم زیادی اتومبیل در طی روز از پارکینگ (طبقاتی) استفاده می کنند، بنابراین مقدار بار پویا (بار دینامیک) وارد شده بر کف، زیاد است. بنابراین، کفپوش طراحی شده برای پارکینگ ها باید علاوه بر سبک بودن و اضافه نکردن وزن زیاد به سازه، در برابر بارهای دینامیک نیز مقام باشد. کفپوش های رزینی (کفپوش اپوکسی، پلی یورتان و آکریلات) بهترین گزینه برای کف پارکینگ ها هستند. آن ها علاوه بر حفاظت از کف پارکینگ در برابر عواملی چون نشت آب و روغن، به راحتی تمیز می شوند و جلوه و زیبایی خاصی به پارکینگ می بخشند.

نشت آب

یکی از اصلی ترین موضوعاتی که پارکینگ ها با آن روبرو هستند نشت آب است. در پاکینگ ها ممکن است آب از طبقه بالا نشت کرده (برای مثال به علت ترکیدن یا سوراخ شدن لوله های موجود) و بر روی کف پارکینگ ریخته شود. نشت آب علاوه بر لغزنده کردن و کثیف کردن کف، می تواند مشکلاتی برای کف پارکینگ (مخصوصا کف بتنی) ایجاد کند. بتن سطحی نفوذپذیر دارد و اغلب شکستگی ها و ترک خوردگی ها بر روی آن دیده می شود (برای اطلاعات بیشتر پیرامون علت ترک خوردن بتن اینجا کلیک کنید.) نفوذ آب و سایر مایعات به داخل بتن، به مرور از استحکام و مقاومت آن می کاهد. همچنین در اثر نقوذ آب به دورن بتن ترکیبات قلیایی بتن درون آب حل شده و مایعی خورنده تشکیل می شود که در اثر چکه کردن بر خودروهای درون پارکینگ می تواند به آن ها آسیب وارد کند. علاوه براین از نظر ظاهری نیز تصویر نامناسبی ایجاد می شود.

نور آفتاب (اشعه UV)

پارکینگ ها همیشه مسقف نیستند! 

در بسیاری از پروژه های ساخت و ساز، پارکینگ ها به صورت سر باز و بدون سقف طراحی می شوند. بنابراین، کفپوش انتخابی برای این نوع پارکینگ ها باید علاوه بر داشتن استحکام مناسب، در برابر عوامل جوی همچون بارش باران، برف و مخصوصا تابش مستقیم نور آفتاب مقاوم باشند. اشعه ماوراءبنفش نور آفتاب به مرور زمان باعث تخریب و تضعیف شدن بتن می گردد. کفپوش های اپوکسی گزینه ی مناسبی برای پارکینگ های بدون سقف نیستند. کفپوش اپوکسی در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید، تغییر رنگ داده و معمولاً زرد می شود. کفپوش های پلی یورتان و کفپوش های PUMMA (ترکیب کفپوش پلی یورتان و آکریلات) گزینه های بسیار مناسبی برای کف هایی که در معرض نور خورشید قرار دارند، هستند. کفپوش های PUMMA علاوه بر مقاوم بودن در برابر اشعه UV، از سرعت پخت بسیار بالایی برخوردار است و سبب می شود تا کفپوش در مدت زمان کوتاهی نصب و اجرا گردد.

لغزندگی کف پارکینگ 

ایمنی همیشه مهم است!

به طور کلی کف پارکینگ ها به منظور افزایش ایمنی افراد، در صورت نشست آب و یا انواع روغن های هیدرولیکی باید ضد لغزش باشد. (برای مشاهده انواع کفپوش های ضد لغزش اینجا کلیک کنید.) مقاومت کفپوش پارکینگی در برابر لغزش در بعضی از قسمت های پارکینگ، از اهمیت ویژه تری نسبت به سایر نقاط برخوردار است. کفپوش سطح شیب دار (رمپ) و پیچ ها (پیچ های پارکینگ های طبقاتی) از مهم ترین نقاطی هستند که باید به ضد لغزش بودن کف آن ها توجه شود. 
مقاومت کفپوش در برابر لغزش در رمپ ها یا مکان هایی که احتمال ریزش آب یا سایر مایعات بر آن وجود دارد، بسیار مهمتر است، زیرا بدیهی است که حرکت ماشین روی سطح مرطوب دشوارتر و خطرناک تر از یک سطح خشک می باشد.

نظافت کف پارکینگ

کف پارکینگ به دلیل رفت آمد اتومبیل ها، همواره در معرض انواع آلودگی ها قرار دارد. یکی از مشکلات رایج حین استفاده از پارکینگ ، برجای ماندن رد لاستیک ها بر روی کف آن است. ترجیحاً کفپوش پارکینگی به رنگ طوسی انتخاب می شود تا با ایجاد خطای دید آلودگی ها کمتر دیده شوند. همچنین به دلیل ریزش روغن های هیدرولیکی (روغن موتور) بر روی کفپوش، باید بتوان کف را به آسانی با انواع شوینده ها تمیز کرد. شرکت بساپلیمر، با تولید شوینده های مخصوص کفپوش فرآیند نظافت و شستشو کفپوش ها را آسان کرده است. یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین شوینده های کف بساپلیمر، کرم تایر مارک است. این کرم به راحتی آثار به جامانده از لاستیک اتومبیل را پاک می کند. برای مشاهده توضیحات بیشتر و ثبت سفارش اینجا کلیک کنید.

پارکینگ ها یکی از مهم ترین بخش های ساختمان است و توجه به چالش ها و مشکلات مرتبط با آن ها باعث می شود تا در هزینه های ترمیم و نگهداری آن ها صرفه جویی گردد. بساپلیمر با تولید کفپوش های رزینی پارکینگی در طرح ها و ویژگی های مختلف، از کف پارکینگ شما محافظت می کند. برای استعلام قیمت کفپوش پارکینگ و دریافت مشاوره رایگان، با ما تماس بگیرید.
 
  • تاریخ انتشار:6 اسفند 1399
دیدگاه خود را بنویسید