EN

راهنمای جامع انتخاب و خرید کفپوش رزینی

راهنمای جامع انتخاب و خرید کفپوش رزینی
راهنمای جامع انتخاب و خرید کفپوش رزینی
راهنمای جامع انتخاب و خرید کفپوش رزینی :

کفپوش اپوکسی| کفپوش پلی یورتان| کفپوش پلی متیل متاکریلات

 

انتخاب و خرید کفپوش  رزینی

مهندسان طراحی ساختمان همیشه در چالش هستند تا مصالح ساختمانی‌ای در اختیار مشتریان خود قرار دهند که کارایی مناسب برای ساختمان و پایین‌ترین هزینه‌ی نگهداری و تعمیرات را در دوره‌ی عمر مصرف به همراه داشته باشد. به علاوه، آن‌ها باید زیبایی‌ ظاهری (ملاحظات طراحی داخلی و دکوراسیون) و بودجه‌ی مالک را نیز در نظر بگیرند. در میان مصالح ساختمانی، کفپوش‌ها به طور روزانه مورد استفاده‌های پر تنش و نسبتاً سنگین و مداوم قرار می‌گیرند: خراشیدگی، ضربه، شوک حرارتی، خوردگی شیمیایی، فقط چند نمونه از آنهاست. زمانی که کفپوش مناسب را انتخاب کنید، تمامی این عوامل دیگر مسئله نیستند. 

 

امروزه،با سبد محصولات متنوع و تخصصی از کفپوش‌های رزینی روبه‌رو هستیم. کفپوش اپوکسی ، کفپوش پلی‌یورتان، ملات یورتان، پلی اسپارتیک و  MMAها همگی دارای خصوصیات مختلفی هستند که هنگام استفاده از هر کدام به صورت تکی یا در ترکیب با مواد دیگر، سطوح مختلفی از کارکردهای محافظتی و زیبایی ‌شناختی را فراهم می‌کنند.
حیاتی است در طول فرآیند طراحی، تصمیم‌گیرندگان "از جمله معماران، مالکان و مدیران ساختمان ها" با متخصصان با تجربه و آگاه در زمینه‌ی کفپوش مشورت کنند تا با اطمینان کفپوش مناسبی انتخاب کنند.
       

ارزیابی سطح کفپوش رزینی

برای شروع، وضعیت زیرآیند بتنی باید با همکاری متخصصان کفپوش مورد ارزیابی قرار گیرد. آیا بتن‌ریزی به تازگی انجام شده است؟ آیا با یک زیرآیند بتنی قدیمی روبه‌رو هستیم که ترک‌خورده، ورقه ورقه شده و ناهموار است؟ آیا لازم به تعمیرات موضعی بتن، تراز کردن و یا شیب‌بندی سطحی برای تخلیه مایعات نیاز دارد؟ همچنین درک این نکته ضروری است که بتن جدید نیازمند آماده‌سازی مناسب است. برای اطلاع از روش‌های مناسب آماده سازی سطحی بتن برای نصب کفپوش رزینی اینجا  کلیک کنید.

ملاحظات کلیدی نوع کاربری کفپوش 

پس از ارزیابی سطح زیرآیند، ملاحظات عملکردی در زمان بهره برداری از کفپوش باید در نظر گرفته شوند :

     •مقاومت شیمیایی:

کفپوش های رزینی مختلفی که امروزه در بازار موجود است، از نظر میزان مقاومت شیمیایی بسیار متنوع هستند. نوع مواد شیمیایی خورنده و میزان تماس کفپوش با آن هر دو باید در نظر گرفته شود. نشت و قطرات ساده نسبت به در معرض گذاری مداوم مشکل کمتری ایجاد می کنند. ملاحظات شیمیایی علاوه بر مواد شیمیایی که در تولید و نگهداری استفاده می‌شود، مانند مواد قابل اشتعال، اسیدهای باتری و غیره، حلال‌های شوینده را نیز شامل می‌شود. 

     •خراشیدگی:

آیا کفپوش قرار است در معرض ترافیک با چرخ‌های فولادی قرار گیرد یا چرخ‌‌های لاستیکی؟ آیا ممکن است پالت‌‌ها و کانتینر‌ها روی سطح کشیده شوند؟ آیا ترافیک، افراد پیاده هستند یا تجهیزات سنگین؟ تمامی این شرایط، نوع پوشش‌ و کفپوش رزینی مورد نظر شما را که در برابر سایش مقاوم باشد، تعیین می‌کند.

     •مقاومت در برابر ضربه:

قرار دادن بار سنگین روی کفپوش یا ضربه‌ی مستقیم بر اثر سقوط اشیا، مانند ابزارها و یا قطعات بریده شده در فرآیند تولید، ممکن است به نوعی کفپوش رزینی نیاز داشته باشد که از مصالح ریزدانه‌ای، مانند دوغاب یا ملات انباشته شده باشد و استحکام ضربه مناسب برای چنین کاربری‌هایی داشته باشد.

     •شوک حرارتی:

شوک حرارتی می‌تواند از محیط‌های بسیار سرد، مثل سردخانه و ناحیه‌ی انبارش سرد،  تا حرارت بالای بخارشویی و همچنین تغییرات دمای زیرآیند بتنی در مکان‌هایی با تنوع فصلی شدید، متفاوت باشد. اگر انبساط حرارتی کفپوش رزینی به دقت مورد توجه قرار نگیرد، ممکن است شکست کفپوش از محل اتصال به بتن زیرآیند رخ دهد. به یاد داشته باشید اغلب کفپوش‌های رزینی، ضریب انبساط حرارتی بیشتری نسبت به کفپوش‌های بتنی دارند. انتخاب کفپوش رزینی با ضریب انبساط حرارتی نزدیک به بتن در این کاربری‌ها اهمیت زیادی دارد.
                  

معیارهای طراحی و ملاحظات عملکردی کفپوش

هنگامی که این چهار مورد از ملاحظات کلیدی نوع کاربری کفپوش را بررسی کردید، مسائل محیطی دیگری نیز وجود دارد که اغلب هنگام خرید و انتخاب یک سیستم کفپوش رزینی مایع از آن چشم‌پوشی می‌شود. اگرچه این ملاحظات بیشتر به طراحی، رنگ‌بندی و زیبایی کفپوش مرتبط بوده و ممکن است به کارایی کفپوش نصب شده کمکی نکند، با این حال توجه به آن‌ها، برای نصب موفق، ظاهر و عمر مصرف و در نهایت رضایت مالک آن مهم است.

     •مقاوم در برابر اشعه‌ی UV:

بر خلاف کفپوش اپوکسی که عموماً در برابر تابش نور خورشید یا همان اشعه ی UV مقاوم نیست، انواعی از کفپوش پلی‌یورتان و کفپوش MMA بیشتر اوقات در برابر این اشعه مقاوم هستند. در برخی کاربری‌ها حتی می‌توان با ترکیبی از لایه‌هایی متشکل از زیرسازی برپایه کفپوش اپوکسی  و روکش محافظ برپایه رزین پلی‌یورتان به ترکیبی از خواص فیزیکی و مکانیکی مورد نظر نیز دست یافت.

     •بهداشتی و آنتی باکتریال:

استفاده از کفپوش‌های رزینی به دلیل آب‌بندی، غیر جاذب بودن، حذف درزها و یکپارچه بودن سطح و همچنین قابلیت آنتی باکتریال، شستشوی راحت و امکان ضدعفونی کردن برای کنترل میکروب‌‌ها و عوامل بیماری‌زا، بسیار مورد توجه هستند. برای نصب کفپوش‌ها در مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها، تاسیسات پزشکی ، تاسیسات زیست پزشکی و یا در هر مکان حساس دیگری، می‌توان کفپوش‌های رزینی را به عنوان یکی از انتخاب‌های اصلی در نظر گرفت.

     •بدون VOC/ VOC پایین:

یکی از ویژگی‌های اصلی کفپوش‌های رزینی عدم ساطح شدن ذرات و ترکیبات شیمیایی پس از تکمیل واکنش پخت کفپوش و نصب آن است. این ویژگی خصوصاً در راه‌ اندازی اتاق‌های تمیز با کلاس درجه بندی سخت گیرانه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. علاوه براین امروزه که بحث ایمنی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است، توجه به استفاده از مصالح ساختمانی فاقد مواد فرار آلی یا VOC نیز اهمیت یافته است. بساپلیمر افتخار دارد یکی از شرکت‌هایی باشد که نسبت به مسئولیت اجتماعی خود در تولید محصولات شیمیایی در راستای توسعه پایدار قدم برداشته و محصولاتی فاقد حلال از جمله پرایمرهای اپوکسی بدون حلال تا روکش‌های خودتراز بدون حلال تولید نماید.

     •کفپوش الکترواستاتیک اتلافی (ESD)/ پوشش‌های رسانا:

در شرایط متعددی - از جمله در ناحیه‌ی انبارش حلال‌ها و مواد قابل اشتعال، تولیدات مواد الکترونیکی، تولیدات مواد منفجره، تولیدات دارو و اتاق‌های تمیز - لازم است از کفپوش‌های تخصصی استفاده شود که احتمال تجمع  بار الکتریکی ساکن بر بدن پرسنل را کاهش داده و در صورت جمع شدن بار الکتریکی روی فرد یا تجهیزات بتوان آن را به سرعت دفع ‌کرد. این پوشش‌ها که به طور کلی در دسته‌بندی کفپوش‌های آنتی استاتیک قرار می‌گیرند براساس میزان مقاومت الکتریکی سطحی خود به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند. آشنایی با: انواع کفپوش آنتی استاتیک و تفاوت‌های آن‌ها.

     •مقاومت کفپوش در برابر لغزش:

الزامات مقاومت در برابر لغزش کفپوش توسط استانداردهای OSHA و ADA تعریف می‌شوند. مقاومت در برابر لغزش کفپوش خصوصا در محیط‌های کاربری که با شستشوی روزانه کفپوش و یا ریزش مداوم مایعات بر سطح کفپوش سر و کار دارند به منظور افزایش ایمنی پرسنل و جلوگیری از صدمات ناشی از زمین خوردن اهمیت می‌یابد. (آشنایی با مشخصات کفپوش رزینی ضد لغزش.)
              

     •زمان بازگشت به سرویس دهی (RTS):

در تمامی فعالیت‌های عمرانی از ساخت گرفته تا بازسازی و تجهیز، زمان اتمام پروژه و بازگشت به سرویس دهی محل از پارامترهای مورد بحث و کلیدی است. این زمان خصوصا وقتی اهمیت بیشتری می‌یابد که به دلیل محدودیت‌های موجود امکان استفاده از برخی محصولات به دلیل طولانی بودن فرایند نصب مقدور نمی‌شود. در میان انواع کفپوش‌های رزینی، کفپوش پلی متیل متاکریلات یا همان کفپوش MMA یکی از سریع‌ترین زمان‌های بازگشت به سرویس‌دهی را به خود اختصاص می‌دهد. تمامی مراحل نصب این کفپوش می‌تواند در کمتر از یک روز انجام شود. البته گرید‌های تخصصی از کفپوش اپوکسی  و کفپوش پلی‌یورتان نیز تولید شده‌اند که به دلیل سرعت پخت بالا نصب آن‌ها نیز بسیار کوتاه است. 

     •زیبایی‌شناسی:

طرح نهایی و رنگ کفپوش، گاهی اوقات ممکن است برای خریدار مهم‌تر از عملکرد و کارایی آن باشد. به عنوان یک طراح داخلی، مهم است درک کنیم کارکرد و زیبایی‌شناسی متقابلاً انحصاری نیستند. با وجود تمام گزینه‌های انتخابی در حوزه‌ی کفپوش‌های رزینی در بازار، می‌توان کارایی مورد نیاز را با کفپوش‌ها و بافت‌های تزیینی مختلف به دست آورد .ایده‌های خاص طراحی از تقسیم فضا با استفاده از رنگ‌ها، یکپارچه کردن کف و دیوار تا ایجاد طراحی‌های مینیمال و مدرن همگی با شناخت تنوع طرح و رنگ کفپوش‌های رزینی حاصل می‌شود.

     •بودجه:

اگرچه هزینه بسیار مهم است، باید بدانیم که انتخاب یک کفپوش تنها به خاطر هزینه‌ی پایین آن می‌تواند منجر به تعمیر مکرر، یا در بدترین حالت، جدا کردن کامل کفپوش شکسته و نصب مجدد یک کفپوش جدید شود. به عبارتی در زمان تعیین بودجه در کنار در نظر گرفتن هزینه‌های خرید کفپوش به هزینه‌های تعمیرات، نگهداری و جایگزینی کفپوش هم باید توجه نمود. 
                   

مواد و سیستم‌ها در کفپوش رزینی

انواع مختلفی از رزین‌ها هستند که هم کارایی و هم زیبایی تزیینی دارند؛ از جمله اپوکسی، پلی یورتان، پلی آسپارتیک، ملات یورتان و اکرلیک‌ها. هر یک از این مواد دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند که بر عملکرد نهایی و زیبایی ‌شناسی هر سیستم تاثیر می‌گذارند. این مواد می‌توانند به صورت انفرادی و یا ترکیبی به کار روند.
بیشتر تولیدکنندگان " کفپوش‌های رزینی " را براساس کارایی محصولات تولیدی خود، ارائه می‌کنند. حیاتی است سامانه‌ای که انتخاب کرده‌اید محصولاتی را بکار برد که به طور خاص برای آن سامانه طراحی شده‌ است. تطبیق دادن و مخلوط کردن محصولات تولیدکنندگان مختلف می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در کفپوش شده و در اغلب موارد، هر گونه ضمانت‌نامه‌ای را باطل می‌کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کفپوش‌های رزینی اپوکسی، مقاله "همه چیز درباره کفپوش اپوکسی" را بخوانید.

 

حال که کفپوش رزینی خود را انتخاب کرده‌اید …

مشخصه‌ی یک کفپوش خوب با انتخاب نوع، ضخامت و طرح آن به پایان نمی‌رسد. اکنون که شما کفپوش رزینی مورد نیاز برای پروژه‌ی خود را مشخص کرده‌اید، باید الزامات یک مجری واجد شرایط را مشخص کنید. مهارت‌های لازم برای نصب یک پوشش محافظ دو یا سه لایه‌ی به عنوان پوشش کف با مهارت لازم برای نصب روکش خودتراز پلی یورتانی بسیار متفاوت است. مشخصات فنی شما باید الزامات برای حداقل سه سال تجربه نصب کفپوش خاص را شامل شود. اگر مجری یا پیمانکار نصب کفپوش رزینی هستید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره رایگان و خرید کفپوش های رزینی؛ با بساپلیمر تماس بگیرید.

 

 

 • تاریخ انتشار:29 فروردین 1400
 • مرجع :
دیدگاه خود را بنویسید
 •  

 • 27 تیر 1400

  محمد

  عالی بود

  • ممنون از توجه شما :)

 • 22 تیر 1400

  امید

  عالی بود

  • خوشحالیم که مقاله تونسته نظرتون رو جلب کنه.

 • 13 تیر 1400

  G.T

  عالی🤞🏻💪🏻

  • ممنون از توجهتون :)