EN

اهمیت کفپوش آنتی باکتریال در دوران شیوع ویروس کرونا

اهمیت کفپوش آنتی باکتریال در دوران شیوع ویروس کرونا
اهمیت کفپوش آنتی باکتریال در دوران شیوع ویروس کرونا

اهمیت کفپوش آنتی باکتریال در دوران شیوع ویروس کرونا

بسیاری از کارشناسان معتقدند، در صورتی که یک فرد آلوده یا مشکوک به ویروس کرونا سرفه یا عطسه کند، قطرات آب ناشی از بزاق دهان شخص به اطراف و سطوح مختلفی مانند دستگیره درب، کلیدهای روشنایی، دیوار و کف پاشیده می شود. به همین دلیل باید اقدامات لازم جهت نظافت و ضدعفونی مداوم سطوحی که بیشترین تماس را با افراد دارند، انجام شود. یکی از این سطوح که 24 ساعته در معرض آلودگی های متفاوت قرار دارد، کف است که باید به آن به طور ویژه توجه شود.  هنگامی که فرد آلوده سرفه یا عطسه می کند، قطرات آب خارج شده از دهان او بر روی زمین می ریزد (استفاده از ماسک مناسب احتمال بروز این اتفاق به حداقل می رساند). در صورت راه رفتن شخص دیگری بر روی همان کف، ویروس و انواع آلودگی ها به ته کفش منتقل شده و با ادامه راه رفتن ، ویروس شروع به انتشار می کند و فضاهای بیشتری آلوده می شود.این نکته نشان می دهد که تمیز و ضدعفونی کردن کف به اندازه ی ضدعفونی کردن سطوح دیگر، مهم و ضروری است.

 

 

 

 

 

نقش کفپوش در تردد افراد مبتلا در مکان‌های عمومی

در محیط های شلوغ و عمومی که تردد افراد زیاد است (مراکز تجاری مانند پاساژها و فروشگاه های زنجیره ای، بیمارستان ها، مراکز درمانی و داروخانه ها و...)، انتخاب کفپوش باید بگونه ای باشد که از تجمع آلودگی بر روی کف بکاهد، آلودگی را به سرعت نشان دهد و فرآیند نظافت و ضدعفونی آن به وسیله ی انواع شوینده ها و دستگاه های شستشوی کف آسان باشد.
کفپوش فروشگاه های زنجیره ای مخصوصاً قسمت مواد غذایی (انواع مواد پروتئینی، لبنی و نوشیدنی ها) به دلیل ارتباط مستقیم با غذا و سلامت افراد جامعه باید کاملاً بدون درز و یکپارچه باشد، تا از تجمع آلودگی ها و میکروارگانیسم های بیماری زا در درزهای کف جلوگیری شود.
به منظور رعایت بهتر بهداشت و سهولت در نظافت و ضدعفونی کف، پیشنهاد می شود تا از کفپوش های رزینی آنتی باکتریال برای این مراکز استفاده شود. کفپوش های آنتی باکتریال به دلیل جلوگیری از رشد میکرواورگانیسم ها و همچنین کاهش تعداد آن ها بر سطح، زمان ماندگاری ویروس کرونا بر سطح را کاهش می دهد. البته باید توجه داشته باشید که استفاده از این کفپوش نباید موجب شود تا از برنامه های شستشو و ضدعفونی کف غافل شوید!

یکی دیگر از مراکز مهم و حیاتی که به صورت شبانه روزی در برابر انواع آلودگی های (خطرناک و کم خطر) مختلف قرار می گیرد، بیمارستان است. کف بیمارستان ها، مراکز درمانی و خانه های بهداشت به طور مستمر در برابر انواع ویروس ها، باکتری ها و عوامل بیماری زای خطرناکی همچون ویروس کوید 19 قرار دارند. کفپوش این مراکز باید با رعایت کامل قوانین و استانداردهای وزارت بهداشت طراحی و اجرا شود. کفپوش بیمارستان‌ها علاوه بر داشتن ویژگی آنتی باکتریال و استحکام و مقاومت سایشی کافی در برابر تردد افراد و وسایل چرخداری مانند ویلچر و برانکارد، به خوبی به زیرآیند می چسبد. این ویژگی باعث می شود تا کفپوش اپوکسی بیمارستانی برخلاف کفپوش های رولی و تایلی (که با چسب به کف می چسبند و امکان نفوذ آب به زیر کفپوش در آن ها وجود دارد) از سطح جدا نشوند و کاملاً غیر جاذب و ضدآب باشند. همین امر موجب می شود تا با خیال راحت بتوان آن ها را چندین بار در طول روز ضدعفونی کرد (مخصوصاً که دفعات شستشو و ضدعفونی کف در دوران شیوع کرونا افزایش یافته است). همچنین این نوع کفپوش ها از مقاومت شیمیایی مناسبی در برابر انواع شوینده ها و مواد ضدعفونی کف برخوردار هستند. طبق آزمایش ها و تحقیقات صورت گرفته بر روی کفپوش های آنتی باکتریال تولیدی شرکت بساپلیمر، این کفپوش رزینی مشخصاً بر روی سه باکتریE.colai، P.aeruginosa و S.aureusتاثیر مثبت داشته و از گسترش این میکروارگانیسم ها بر روی کف جلوگیری کرده است.

 

از زمان شیوع ویروس کرونا تا به حال چندین کارگاه و خط تولید مواد بهداشتی و ضدعفونی و انواع ماسک در سرتاسر جهان از جمله ایران، تاسیس شده است. کفپوش مناسب برای سالن های تولید بهداشتی و داروسازی ها باید بر اساس استاندارهای GMP انتخاب شود. به همین دلیل استفاده از کفپوش های رزینی آنتی باکتریال روند صعودی طی کرده و تقاضا برای خرید آن ها افزایش داشته است. با توجه به اینکه در دوران پاندمی کرونا، کشور از نظر اقتصادی تحت الشعاع قرار گرفته، شرکت بساپلیمر با هدف رفع نیاز بیمارستان ها، مراکز درمانی و سالن های تولید بهداشتی اقدام به تولید متریال کفپوش های رزینی آنتی باکتریال با قیمت مناسب و تسریع زمان ارسال محصولات کرده است تا بتواند نقش کوچکی در مبارزه با ویروس کرونا و همکاری با کادر درمان داشته باشد.

برای دریافت اطلاعات و مشاوره تخصصی رایگان درباره کفپوش بیمارستانی با ویژگی های آنتی باکتریال و آنتی استاتیک می توانید با بساپلیمر تماس بگیرید.


 
  • تاریخ انتشار:2 دی 1399
دیدگاه خود را بنویسید
  •