EN

چرا استفاده از کفپوش آنتی استاتیک برای صنایع الکترونیکی ضروری است؟

چرا استفاده از کفپوش آنتی استاتیک برای صنایع الکترونیکی ضروری است؟
چرا استفاده از کفپوش آنتی استاتیک برای صنایع الکترونیکی ضروری است؟

چرا استفاده از کفپوش آنتی استاتیک برای صنایع الکترونیکی ضروری است؟

اکثر متخصصانی که مسئول اقدامات کنترل تخلیه بار الکترواستاتیک (ESD) در شرکت های صنایع الکترونیکی هستند، برای کاهش اثرات منفی ناشی از تخلیه بار الکتریکی، لزوماً نیازی به دانستن پیچیدگی های نحوه کارکرد هر دستگاهی که از آن در شرکت استفاده می کنند، ندارند. از آنجا که تجمع و تخلیه بار استاتیک می تواند باعث آسیب رسیدن به جان انسان ها، اموال، محصولات تولیدی شرکت شود، درک تأثیرات تخلیه بار الکترواستاتیک در محل کار و چگونگی از بین بردن تهدیدات احتمالی ناشی از آن امری بسیار مهم و ضروری است. بدین ترتیب، وظیفه اصلی مسئولین اقدامات کنترلی و ایمنی یک شرکت الکترونیکی اجرای یک برنامه کنترل ESD موثر، افزایش ایمنی محیط کار برای پرسنل شرکت و کاهش میزان خسارت وارده به محصولات الکترونیکی است.
یک برنامه کنترل تخلیه بار الکترواستاتیک یا ESD جامع باید بخش ها و فعالیت های متفاوت شرکت از جمله بخش های طراحی، تولید و بسته بندی محصول، محیط های کاری مختلف شرکت و حتی نوع لباس پرسنل را در نظر بگیرد. از آنجا که کف، بزرگترین و در دسترس ترین مکان برای تجمع بار استاتیک (الکتریسیته ساکن) در محل کار است و تقریباً تمام افراد و عناصر شرکت به نوعی با آن در ارتباط هستند، کنترل تخلیه بار الکتریکی کف از مهم ترین اقدامات ایمنی است که باید صورت بگیرد. 

 

 

تاثیر تخلیه بار الکترواستاتیک (ESD) بر روی صنایع

تخلیه بار الکترواستاتیک (ESD)، انتقال خود به خودی و ناگهانی جریان الکتریکی است. هر گاه دو جسم با پتانسیل های الکتریکی مختلف در کنار هم قرار بگیرند و بهم نزدیک شوند، بار الکتریکی از طریق ایجاد یک جرقه کوچک تخلیه می شود. برای مثال، در دستگاه های پیچیده ی الکترونیکی یک جرقه کوچک 25 ولتی به دستگاه آسیب می زند و شرکت متحمل خسارت مالی می شود. با راه رفتن روی کف، نشستن، ایستادن و یا برخورد لباس های مان با محیط اطراف بار استاتیک یا الکتریسیته ساکن بر روی سطح ایجاد می شود و در صورت تخلیه این بار، ممکن است دستگاه های حساس الکترونیکی آسیب ببینند. بعضی از این آسیب ها آنقدر جزئی و کوچک هستند که از آن ها با عنوان "خرابی نهفته" یاد می شود. معمولاً تشخیص خرابی نهفته یک دستگاه الکترونیکی دشوار است و به مرور زمان آسیب جدی به دستگاه وارد می کند. طبق مطالعات انجام شده، خسارات ناشی از تخلیه بار الکترواستاتیک سالانه 5 میلیارد دلار برای صنعت آمریکا هزینه دارد. اگر خسارت وارد شده به یک دستگاه الکترونیکی در زمان مونتاژ دستگاه باشد، هزینه خسارت یک برابر هزینه مونتاژ و نیروی کار است. اما اگر این آسیب در مرحله انجام تست کنترل کیفیت (QC) شناسایی شود، میزان خسارت ده برابر مونتاژ و نیروی کار است و اگر آسیب پس از رسیدن به دست مشتری کشف شود، هزینه 100 برابر مونتاژ و نیروی کار خواهد بود. (منبع: Cisco Systems, Inc) به همین دلیل استفاده از یک کفپوش آنتی استاتیک یکپارچه در تمام بخش های شرکت تولیدکننده وسایل الکترونیکی تا حد زیادی از ضررهای مالی جلوگیری می کند.

کفپوش آنتی استاتیک و کفپوش کانداکتیو

بطور کلی دو نوع کفپوش جهت اجرای اقدامات کنترلی ESD، تولید می شود: 1) کفپوش رسانا (کانداکتیو) 2) کفپوش آنتی استاتیک (اتلافی)
 تفاوت اصلی کفپوش کانداکتیو و کفپوش آنتی استاتیک، مقاومت الکتریکی هر کفپوش و به عبارتی میزان مقاومت آن ها در برابر تخلیه بار الکتریکی است. طبق آزمایش ها و مطالعات انجام شده کفپوش آنتی استاتیک مقاومت بیشتری در برابر تخلیه بار الکتریکی دارد (مقاومت کفپوش کانداکتیو کمتر از یک میلیون اهم و مقاومت کفپوش آنتی استاتیک بین یک میلیون تا یک میلیارد اهم است).
 
برای مطالعه قیمت و انواع کفپوش های کانداکتیو و آنتی استاتیک  کلیک کنید : قیمت کفپوش آنتی استاتیک و الکترواستاتیک

در محیط کار، پرسنل، ماشین آلات، ابزار و دیگر اجزا همه با هم در ارتباط هستند و همین تعامل باعث تجمع بار استاتیک و در نهایت تخلیه آن می شود. این تخلیه الکترواستاتیک همیشه با جرقه همراه نیست و گاهی با انتشار یک بار استاتیک کوچک می تواند مواد شیمیایی حساس موجود در محیط کار را مشتعل کند. پوشش های کف ESD مخصوصاً کفپوش های آنتی استاتیک رزینی به منظور کاهش تجمع بار استاتیک بر روی کف،  پخش کردن الکتریسیته ساکن بر روی سطح کفپوش و در نهایت انتقال آن به چاه ارت طراحی و تولید می شوند.

چه صنایعی به کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک نیاز دارند؟

با توجه به خسارات مالی و جانی ناشی از تخلیه بار الکترواستاتیک در صنایع مختلف از جمله صنایع الکترونیکی، بررسی مسائل ایمنی بر عهده ی کارشناسان HSE و مسئولین اقدامات کنترلی ESD است. از جمله صنایع و محیط های کاری مهمی که باید اقدامات کنترلی ناشی از تخلیه بار الکترواستاتیک از جمله اجرای کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک در آن ها رعایت شود، می توان به لیست زیر اشاره کرد:

صنایع خودرو سازی و قطعه سازی

مراکز رایانه ای و اتاق های سرور

کلینیک های لیزر

تولیدکنندگان دستگاه های الکترونیکی

بیمارستان ها و مراکز درمانی

صنایع هوافضا و هواپیمایی

داروسازی ها

 

 

 

  • تاریخ انتشار:13 دی 1399
دیدگاه خود را بنویسید
  •