EN
کفپوش سردخانه صنعتی
کفپوش سردخانه صنعتی

کفپوش مناسب کفپوش سردخانه صنعتی مثل (صنایع لبنی، فریزرهای بزرگ، آزمایشگاه‌ها و...) باید ویژگی‌های منحصر به‌فردی داشته باشد. برای تعیین اینکه چه سیستمی برای کفپوش سردخانه مناسب تر است نیاز است که از یک متخصص مشاوره بگیرید. همچنین ویژگی‌های خاص نصب کفپوش را نیز (مثلاً اینکه برای نصب متریال کفپوش اپوکسی یا پلی یورتان به چه دمایی نیاز دارد) باید در نظر داشته باشید. 
کفپوش سردخانه‌های صنعتی باید در برابر دمای بسیار پایین مقاوم باشد، نظافت آن راحت باشد، ضد لغزش باشد و مقاومت مکانیکی بالا در برابر تجهیزات سنگین داشته باشد. در صورتیکه کفپوش محیط نتواند سرمای بالا را تحمل کند، ترک‌هایی ایجاد می‌کند، همین مسئله باعث می‌شود که باکتری‌های مضر را نیز جذب کند و ایمنی و بهداشت کفپوش را به خطر می‌اندازد. در موارد شدیدتر در اثر سرما، کفپوش رفتار بسیار تردی از خود نشان داده و در اثر ضربه دچار شکست و جدا شدگی از کف خواهد شد که هزینه‌های سنگینی را بر دوش کارفرما خواهد گذاشت.

 

عوامل مهم در انتخاب کفپوش سردخانه صنعتی

دمای نصب کفپوش

از آنجا که در زمان نصب کفپوش سردخانه، اساساً فضا باید به طور کامل تخلیه باشد و امکان بهره برداری از سردخانه در آن زمان وجود ندارد، عموماً دمای نصب کفپوش چالش اصلی انتخاب کفپوش سردخانه نخواهد بود. با این حال دانستن این نکته اهمیت دارد که رزین اپوکسی و پلی یورتان برای نصب، به دمای بالاتر از 15 درجه سانتی گراد نیاز دارند، تا ضمن انجام واکنش پخت کفپوش، خواص سطحی آن نیز با کیفیت مناسبی اجرا شود. اما اگر قرار باشد سیستم کفپوش سردخانه صنعتی بدون افزایش دمای محیط نصب شود برای اطمینان از اینکه کف به درستی نصب شده و خراب نمی‌شود، یک سیستم کفپوش متیل متاکریلات (MMA) ضروری است، زیرا با رعایت شرایط لازم می‌توان آن را در دمای کمتر از 0 درجه سانتی‌گراد نیز نصب کرد.

دمای سرویس‌دهی سردخانه 

در کنار اهمیت دمای نصب کفپوش در سردخانه، نکته‌حائز اهمیت بعدی دمای سرویس دهی آن سردخانه است. برخی سردخانه‌ها که برای نگهداری میوه و سبزیجات استفاده می‌شوند در دمای بالا تر از صفر درجه سانتی گراد کار می‌کنند و برخی انواع سردخانه‌ها بسته به محصولاتی که در حال نگهداری آن هستند در دماهای زیر صفر درجه سانتی گراد به کار گرفته می‌شوند. برهمین اساس در زمان انتخاب کفپوش مناسب محصول انتخابی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال امکان استفاده از کفپوش اپوکسی در سردخانه با دمای 10- درجه سانتی گراد امکان پذیر نبوده و منجر به شکست و ترک خوردن و در نهایت جدا شدن کفپوش از کف خواهد شد. 

بستر یا زیرآیند کفپوش

کفپوش رزینی امکان اجرا روی هر سطحی را دارد. اگر بستر فلزی باشد مهم است که کفپوش دارای فرمولاسیون مناسب برای اتصال به فلز باشد. فلز می‌تواند به دلیل تغییرات دما حرکت کند (انبساط و انقباض) یا در اثر وزنی که به آن وارد می‌شود خم شود. در چنین محیط‌های سردخانه‌ای به کفپوشی نیاز است که انعطاف پذیری مناسب در برابر این تغییرات ابعادی و تغییر شکل‌های احتمالی را داشته باشد. 

نحوه نظافت محیط سردخانه

تمام پوشش‌های کف رزینی به طور طبیعی سطحی صاف، یکپارچه و بدون درز ایجاد می کنند که تمیز کردن آن فوق العاده آسان است. معمولاً فقط به یک دستگاه شستشو یا اسکرابر کف استاندارد نیاز دارد. با این حال، اگر کفپوش سردخانه صنعتی شما نیاز به شستشو با آب گرم در مناطقی که دمای کفپوش سرد است، دارد، کفپوش شما باید توانایی تحمل این شوک حرارتی را داشته باشد و عموماً پیشنهاد ما در چنین شرایطی استفاده از کفپوش پلی یورتان است. 

کاربرد کفپوش سردخانه صنعتی

فریزرهای صنعتی بزرگ
سردخانه‌های صنعتی
فروشگاه‌های سرد
یخچال‌های بزرگ
انبار مواد غذایی یخ زده
انبار رستوران‌ها و تالارهای پذیرایی
 

انتخاب کفپوش سردخانه صنعتی

براساس آنچه پیشتر توضیح داده شد، انتخاب کفپوش مناسب برای سردخانه متناسب با شرایط کاربری و همچنین شرایط نصب کفپوش و از بین یکی از گزینه‌های کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی‌یورتان و کفپوش MMA صورت می‌گیرد. 

کفپوش پلی یورتان سردخانه صنعتی

کفپوش پلی یورتان به دلیل داشتن مزایای خاصی که دارد، به‌عنوان بهترین و امن‌ترین گزینه برای انتخاب و اجرای کفپوش سردخانه در صنایع مختلف شناخته شده است. از مهم‌ترین ویژگی‌های کفپوش پلی یورتان سردخانه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

ایمنی

کفپوش پلی یورتان به دلیل مقاومت در برابر لغزش و ماهیت غیر متخلخلی که دارد، مانع از نفوذ مایعات به کف و یا لغزندگی می‌شود. بنابراین با استفاده از این محصول از ایمنی پرسنل و محیط اطمینان حاصل می‌گردد.

دوام

در مقایسه با سایر گزینه‌های کفپوش، کفپوش پلی یورتان دوام و ماندگاری بیشتری در شرایط سخت سردخانه صنعتی دارد. سطوح پلی یورتان در برابر فعالیت زیاد و سایش مقاوم است که در ساختمان‌ها و تاسیسات صنعتی و تجاری رایج است. همچنین نظافت و نگهداری آسان آن، تضمین می‌کند که کفپوش سال‌ها دوام می‌آورد.

مقاومت در برابر دما

سردخانه‌ها مکان‌هایی هستند که در آن کالاها و محصولات فاسدشدنی مانند (گوشت، میوه ، سبزیجات و غذاهای دریایی) نگهداری می‌شوند. این کالاها باید در دمای بسیار پایین نگهداری شوند تا تازگی خود را حفظ کنند. 
کفپوش پلی یورتان به گونه‌ای طراحی شده که در برابر دماهای مختلف بسیار مقاوم است و آنها را برای انواع مختلف صنایع مانند تولید و فرآوری شیمیایی نیز ایده‌آل می‌کند، زیرا این کفپوش می‌تواند دمای نقطه انجماد را بدون آسیب دیدن خود یا کالا تحمل کند.
 

کفپوش آکریلات در سردخانه صنعتی

کفپوش‌های آکریلات را می توان نه تنها در دماهای بین صفر تا 10 درجه سانتی گراد بلکه در دماهای منفی هم بدون بروز هیچ گونه مشکلی اجرا نمود. از سوی دیگر ساختار کفپوش MMA  امکان بهره برداری از آن را در دماهای سرد و منفی نیز بدون کاهش مقاومت به ضربه‌ی کفپوش MMA فراهم می کند.
با توجه به ویژگی‌های خاص کفپوش متیل متاکریلات، همچون سرعت پخت بالا و امکان نصب در دماهای منفی، بدیهی است که قیمت این کفپوش از دیگر کفپوش های رزینی (کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان) بالاتر باشد. اما با توجه به طول عمر و دوام بالای این محصول و عدم نیاز به تعطیلی خطوط تولید، هزینه‌های جانبی کاهش می‌یابد و در نهایت از نظر اقتصادی برای کاربری‌هایی همچون کفپوش کارخانجات مواد غذایی، کارخانجات صنعتی و سردخانه صنایع دارویی گزینه‌ی بسیار مناسبی است.
 

کفپوش اپوکسی در سردخانه صنعتی

استفاده از کفپوش اپوکسی در میان سایر انواع کفپوش رزینی به دلیل قیمت مناسب‌تر و در دسترس بودن آن عموماً با استقبال بیشتری رو به رو است. اما باید توجه داشت به کارگیری کفپوش  اپوکسی در سردخانه‌ها با محدودیت‌ اصلی دمای کاربری و دمای نصب کفپوش مواجه است. چنانچه دمای کاربری سردخانه کمتر از 5 درجه سانتی گراد باشد استفاده از کفپوش اپوکسی در آن پیشنهاد نمی‌شود و کفپوش‌های پلی یورتان و کفپوش MMA انتخاب‌های مناسب‌تری خواهند بود. 
 
 سایر کفپوش‌های صنعتی بساپلیمر:

 

کفپوش صنعتی

 

کفپوش کارگاه صنعتی

 

کفپوش صنایع هوایی

کفپوش صنایع دریایی

کفپوش صنایع غذایی و لبنی

کفپوش انبار و مکان های لجستیک

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره فنی تخصصی رایگان، با ما تماس بگیرید.

  • تاریخ انتشار:5 دی 1400
دیدگاه خود را بنویسید
  •