EN

کفپوش آشپزخانه صنعتی: کفپوش رزینی

کفپوش آشپزخانه صنعتی: کفپوش رزینی
کفپوش آشپزخانه صنعتی: کفپوش رزینی

کفپوش آشپزخانه صنعتی: کفپوش رزینی 

صحبت از آشپزخانه که می‌شود، در ذهنمان یک آشپزخانه کوچک خانگی با کابینت مدرن یا کلاسیک در رنگ‌‌های مختلف تداعی می‌شود. اما وقتی از آشپزخانه صنعتی حرف می‌زنیم، همه چیز شکل دیگری به خود می‌گیرد. همان طور که از واژه‌ی "صنعتی" پیداست، در آشپزخانه صنعتی حجم زیادی از غذا در مدت زمان طولانی، طبخ و آماده سازی می‌شود. آشپزخانه صنعتی محل سرویس دهی غذا به هتل ، کفپوش رستوران، کفپوش فودکورت و سالن پذیرایی هستند، از این رو بطور مستقیم بر سلامت عده زیادی از مردم جامعه تاثیر می‌گذارند. به همین دلیل طبق قوانین بین المللی و الزامات بهداشتی سازمان غذا و دارو کشور ایران، کفپوش صنایع غذایی، لبنی و نوشیدنی و صنایع وابسته به آن ، مانند صنایع بسته بندی مواد غذایی، آشپزخانه صنعتی و رستوران باید با دوام، بهداشتی، مقاوم در برابر تردد طولانی مدت و با قابلیت نظافت سریع و آسان باشد. با توجه به موارد ذکر شده، کفپوش رزینی بساپلیمر (کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان و کفپوش MMA) انتخاب مناسبی برای آشپزخانه صنعتی و دیگر صنایع غذایی هستند.
 

 

 

علل انتخاب کفپوش رزینی در آشپزخانه صنعتی

محل ذخیره سازی مواد غذایی

در آشپزخانه صنعتی، معمولاً سردخانه و فریزر بزرگی برای ذخیره سازی مواد غذایی پروتئینی مثل گوشت تعبیه می‌شود. در سردخانه به علت وجود دریچه خنک کننده ورودی هوای سرد نزدیک کف، کفپوش رزینی سردخانه باید مقاومت بالایی در برابر افزایش و کاهش دما داشته باشد. همچنین به دلیل اهمیت بالای نظافت کفپوش محل ذخیره سازی مواد غذایی، توصیه می‌شود تا طبق الزامات بهداشتی سازمان غذا و دارو، از کفپوش رزینی آنتی باکتریال استفاده شود. امکان شستشوی روزانه‌ی کفپوش آشپزخانه صنعتی، هدایت مناسب آب به سمت راه آب با شیب بندی مناسب کفپوش و عدم وجود درز و هرگونه اتصال در کفپوش از دیگر مزایای استفاده از انواع کفپوش رزینی (کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان، کفپوش پلی متیل متاکریلات) در آشپزخانه صنعتی است.

تردد پرسنل و وسایل چرخدار

در آشپزخانه صنعتی، علاوه بر تردد بالای نیروی انسانی، تردد وسایل چرخداری مانند سینی حمل مواد غذایی نیز وجود دارد. کفپوش صنایع غذایی باید مقاومت سایشی خوبی در برابر تردد طولانی مدت داشته باشد و جا به جایی وسایل چرخدار را برای پرسنل آسان تر کند. همچینن طول عمر و کیفیت بالای کفپوش رزینی سبب می‌شود، تا در مدت زمان طولانی تری نسبت به دیگر انواع کفپوش (رولی و تایلی) نیاز به ترمیم یا تعویض داشته باشند.

نظافت کفپوش آشپزخانه صنعتی

به علت حجم بالا و مداوم پخت و پز در آشپزخانه صنعتی، احتمال ریختن مواد غذایی مانند، روغن، شیر و انواع لبنیات، رب و انواع سس و دیگر مواد غذایی بر روی کف، کفپوش انتخاب شده بایستی در برابر اسیدهای موجود در روغن و لبنیات که توانایی خوردن سطح کفپوش را در طولانی مدت دارند، مقاوم باشد. لکه چربی و روغن ایجاد شده بر روی کفپوش آشپزخانه باید به راحتی تمیز شود. ممکن است آشپزخانه صنعتی، هنگام نظافت و شستشو کفپوش رزینی، از آب داغ با فشار بالا یا بخار آب داغ استفاده کنند.
نظافت کفپوش آشپزشخانه صنعتی
بدین ترتیب کفپوش صنایع غذایی اجرا شده باید مقاومت بسیار خوبی در برابر دما و فشار بالا داشته باشد. همچنین عدم استفاده از چسب در نصب کفپوش رزینی مانع از بروز مشکلاتی مانند نفوذ آب به زیر کفپوش (در مورد کفپوش رولی و تایلی) و جدا شدن کفپوش از کف به دلیل حل شدن چسب کفپوش خواهد شد.

ایمنی: اصلی مهم در انتخاب کفپوش

به دلیل شستشو مستمر و ریختن مداوم مایعات و روغن بر روی کفپوش آشپزخانه، کفپوش رزینی باید مقاومت بسیار خوبی در برابر لغزش داشته باشد. از منظر قوانین HSE، کفپوش انتخابی باید نیاز به ایمنی محیط کار و پرسنل را برآورده و از بروز حوادثی مانند لیز خوردن مکرر افراد جلوگیری کند. طبق آمارهای جهانی، 15% شکستگی استخوان در محل کار، به علت لیز خوردن پرسنل حین کار است.

نصب و اجرای کفپوش رزینی

معمولا مدیران آشپزخانه صنعتی، تمایلی به تعطیلی چند روزه محل کار ندارند. به همین دلیل نصب و اجرای کفپوش رزینی، باید علاوه بر سرعت و دقت با رعایت کامل الزامات بهداشتی همراه باشد.

نصب کفپوش در صنایع غذایی

متریال کفپوش رزینی انتخاب شده برای این مکان، فاقد حلال (مواد فرار آلی) است. عدم حضور حلال در مواد کفپوش رزینی، علاوه بر افزایش چسبندگی کفپوش به زیرآیند، مشکل انتشار بوی حلال را نیز رفع می‌کند. بدین ترتیب بوی مواد با مواد غذایی موجود در آشپزخانه، ترکیب نمی‌شود. 

طراحی و رنگبندی کفپوش آشپزخانه 

به دلیل اهمیت بالای حفظ سلامت جامعه در پخت غذا و تولید مواد غذایی، رنگ انتخابی برای کفپوش آشپزخانه صنعتی باید بگونه ای باشد تا به سرعت و به وضوح آلودگی کف را نشان دهد. علاوه بر این، چون امکان ریختن مواد غذایی بر روی کف در این مکان زیاد است، می‌توان با ایجاد طرح بر روی کف (مثل طرح فلیک) و خطای دید، جلوه زیباتری به محیط کاری داد.
با توجه به عوامل بالا، کفپوش رزینی بساپلیمر پیشنهاد مناسبی برای کف آشپزخانه یا رستوران شماست. این کفپوش علاوه بر برطرف کردن نیازهای مختلف کف و حفاظت از آن، زیبایی چشم گیری به محیط کاری شما می‌دهند و در طولانی مدت با کاهش هزینه جانبی ناش از ترمیم کفپوش یا تعویض آن، از نظر اقتصادی کاملاً به صرفه هستند. 
تجهیزات آشپزخانه صنعتی مانند انواع فر و گاز، قفسه و سینک شستشو ثابت هستند و امکان جا به جایی آن وجود ندارد. پس کفپوش صنایع غذایی باید بدون نیاز به جا به جایی تجهیزات و وسایل به راحتی نصب و اجرا شود. کفپوش رزینی بدون ابعاد و مایع هستند و به آسانی به وسیله غلطک می‌توان آن را بر روی کف، زیر تجهیزات و گوشه و کنارها پخش نمود. در صورتی که برای اجرای کفپوش محدودیت زمانی وجود داشته باشد، می‌توان از کفپوش متیل متاکریلات (MMA) که سرعت پخت بسیار بالایی دارد استفاده کرد.
 
برای دریافت اطلاعات کامل تر و مشورت با تیم بساپلیمر همین حالا با ما تماس بگیرید.
  • تاریخ انتشار:13 آبان 1399
دیدگاه خود را بنویسید
  •