EN
نصب کفپوش اپوکسی روی سرامیک
نصب کفپوش اپوکسی روی سرامیک

همانطور که قبلاً هم در مقاله‌های مختلف گفته شده است، کفپوش اپوکسی قابل اجرا بر انواع سطوح (بتنی، سنگ، موزاییک و...) است. امّا آیا می‌توان کفپوش اپوکسی را روی سرامیک نصب کرد؟ از متداول‌ترین شرایطی که کارفرما به نصب کفپوش اپوکسی بر سطح سرامیک اقدام می‌کند، پروژه‌های بازسازی و یا تغییرات در طراحی دکوراسیون داخلی و تغییر کاربری محل است. در چنین پروژه‌هایی استفاده از کفپوش اپوکسی به دلیل عدم نیاز به حذف کفپوش قدیمی، عدم تحمیل وزن زیاد به سازه و امکان ایجاد طرح‌های خلاقانه و ایجاد تغییرات قابل توجه در فضاسازی داخل بسیار محبوب است. 

اگرچه استفاده از کفپوش اپوکسی در پروژه‌های بازسازی امکانات بسیاری را فراهم می‌کند، اما باید به نکات فنی الزامی در زمان نصب کفپوش اپوکسی  توجه ویژه نمود تا از بروز مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری شود. کفپوش اپوکسی به بهترین نحو به سطوح زبر و سنباده‌ای می‌چسبد. برای اجرای کفپوش اپوکسی روی سرامیک، باید ابتدا کاملاً کف سطح را سمباده زده و با سنگ الماسه یا دستگاه فرز، لعاب سطح سرامیک را به طور کامل حذف می‌کنیم، تا سطح صاف و براق آن از بین برود و همچنین سطح سرامیک را از موادی که ممکن است چسبندگی متریال کفپوش را کم کند پاک کنیم. حذف لعاب سرامیک و همچنین ترمیم نقاطی که سرامیک در آن‌ها شکستگی و یا لقی دارد بسیار حائز اهمیت است. 
در کاربری‌هایی که سطح سرامیک تحت شستشوی مدام بوده است بایستی زمان کافی برای خشک شدن زیرسازی سرامیک اختصاص داده شود تا از بروز مشکلاتی مانند تاول زدن کفپوش اپوکسی در آینده جلوگیری شود.

لازم به ذکر است که در صورتی که وضعیت سرامیک به ترمیم زیادی احتیاج داشته باشد، می‌توان سرامیک را از کف جدا کرده و کفپوش اپوکسی روی بتن اجرا شود. در این صورت کفسابی سطح بتن و اطمینان از استحکام و ضخامت کافی آن نیز از نکات مهم در زیرسازی کفپوش اپوکسی خواهد بود.
در ادامه فرایند نصب کفپوش اپوکسی روی سرامیک توضیح داده شده است. 

 

نحوه اجرای کفپوش اپوکسی روی سرامیک

امکان اجرای کفپوش اپوکسی، روی سطح سرامیکی وجود دارد. امّا همانطور که اشاره کردیم، ابتدا هرگونه مواد (سیلر، جلا دهنده و...) که روی چسبندگی کفپوش ممکن است اثر گذار باشد باید پاک شود. 

همچنین از یک پرایمر قوی بین سرامیک و کفپوش استفاده شود تا از چسبندگی مناسب کفپوش با سرامیک اطمینان حاصل کنیم.

نکته‌ی مهم بعدی این است که، باید از یک میانی اپوکسی مناسب، برای همتراز کردن سطح روی سرامیک و پر کردن درزهای بین سرامیک استفاده شود تا سطحی کاملاً تراز  ایجاد شود. هیچ ترک یا حفره‌ای، قبل از اجرای لایه نهایی کفپوش اپوکسی نباید روی سطح باقی مانده باشد. در صورت درست پر نشدن درزها ممکن است روی سطح نهایی کفپوش اپوکسی، به صورت ترک نمایان شوند. همچنین در صورت استفاده از متریال میانی اپوکسی در ضخامت‌های کم، احتمال دارد محل درزهای سرامیک در سطح نهایی کفپوش اپوکسی قابل تشخیص باشند.

برای مشاهده و دریافت اطلاعات تخصصی محصولات بساپلیمر، مناسب اجرای کفپوش روی سرامیک، کلیک کنید: مواد اولیه کفپوش اپوکسی

 

نکته‌ی مهم: همه‌ی کاشی‌های لق یا نیازمند تعمیر نیز باید کنترل و جایگزین شوند. 

 

جداسازی سرامیک از کف و اجرای کفپوش اپوکسی

چنانچه وضعیت سرامیک‌ها برای نصب کفپوش اپوکسی مناسب نباشد، به جدا نمودن آن از سطح اقدام شده و کفپوش اپوکسی بر سطح بتن نصب خواهد شد. در این حالت هنگامی که کاشی و سرامیک را از کف جدا کرده و سطح بتنی زیر نمایان شود، می‌توانید برای نصب کفپوش اپوکسی آماده شوید.
برای اعمال کفپوش اپوکسی یا حتی پوشش کف بر سطح بتن، در درجه اول بتن را آب بند نموده و در صورت ریزش مایعات و مواد شیمیایی از نفوذ آن‌ها درون بتن جلوگیری کنید. 
سطح بتن باید صاف، تراز، بدون تخلخل و کاملاً تمیز باشد تا رزین بدرستی روی سطح اجرا شود؛
کفسابی، تخلیه‌ی درزها و ترک‌ها و ترمیم نقاط سست برای اجرای کفپوش روی بتن نیز انجام می‌گیرد.
پرایمر اپوکسی برای اطمینان از چسبندگی کفپوش به بتن به عنوان اولین لایه ازکفپوش اپوکسی بر سطح اعمال می‌شود.
براساس ضخامت درخواستی و سیستم کفپوش طراحی شده لایه‌میانی کفپوش اپوکسی در یک تا چند مرحله به صورت لیسه‌ای، ماستیک کاری، سیلیس پاش و یا خودتراز اجرا می‌شود؛
و در صورت نیاز و وجود ناهمواری‌های سطحی با استفاده از متریال کفپوش اپوکسی بتونه آماده شده و سطح بتونه کاری شده و آماده لایه‌ی نهایی کفپوش اپوکسی می‌شود. 
 

توجه داشته باشید محدودیتی در انتخاب طرح نهایی کفپوش اپوکسی در صورت نصب آن بر سطح سرامیک وجود نداشته و می‌توان انواع طرح‌های تزئیناتی کفپوش اپوکسی را در این پروژه‌ها استفاده نمود.

برخی از پروژه‌های اجرای کفپوش تزئیناتی اپوکسی:

کفپوش کلینیک دندان پزشکی

کفپوش اداری تجاری

کفپوش پارکینگ مجتمع مسکونی

کفپوش استودیو

 

همچنین برای دریافت مشاوره تخصصی در این زمینه، می‌توانید با ما در تماس باشید.

  • تاریخ انتشار:27 آذر 1400
دیدگاه خود را بنویسید
  •  

  • 14 دی 1400

    الهام شمس

    چه ایده جالبی

    • ممنون :) کفپوش اپوکسی قابل اجرا روی همه سطوح هست.