EN
تأثیر نور بر رنگ کفپوش رزینی
تأثیر نور بر رنگ کفپوش رزینی

نور مناسب؛ به رنگ، بافت و نمای کفپوش رزینی جلوه‌ای زیبا می‌بخشد. رنگ از جمله عوامل هویت دهنده در طراحی داخلی است که نور در درک صحیح آن نقش بسزایی دارد. نور می‌تواند رنگ دیوارها و رنگ کفپوش را تحت تأثیر قرار دهد و با افزایش و یا کاهش شدت و کیفیت نور، رنگ کفپوش در طول روز بارها از نظر ما تغییر کند. به همین دلیل در این مقاله پس از بررسی تأثیر نور و رنگ بر روحیه‌ی انسان‌ها به نحوه‌ی پردازش رنگ‌ها در ذهن، تأثیر انواع نور بر رنگ ظاهری کفپوش رزینی و همچنین سایر عوامل تأثیرگذار در رنگ کفپوش می‌پردازیم تا در نهایت با آگاهی و بینش بیشتر رنگ مناسبی برای کفپوش رزینی انتخاب کنیم و به این سؤال پاسخ دهیم که کدام رنگ کفپوش مناسب‌تر است؟!

 

نور و تأثیر آن در رنگ کفپوش

کفپوش رنگ روشن (با رنگ‌های سرد) ایجاد کننده آرامش و حس انزوا بوده و رنگ‌های گرم دارای حس تحریک کننده و فعالیت و شادی هستند. زمانی که از کفپوش رزینی در محیط استفاده شود، رنگ آن جزء رنگ‌های قالب در محیط خواهد بود، از این رو می‌توانند بر فعالیت انسان نیز تأثیر بگذارد.
یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در رنگ کفپوش طول موج‌های منعکس شده از نور است که تعیین می‌کنند شما رنگ کفپوش اپوکسی را چطور ببینید و در انتخاب رنگ کفپوش مؤثر خواهد بود. زمانی که نور به جسمی‌‌تابیده می‌‌شود قسمتی از نور توسط جسم جذب شده و باقی آن منعکس می‌‌شود. طول موج‌های منعکس شده از جسم به چشم ما می‌‌تابد و در شبکیه‌ی چشم پردازش می‌‌شوند.

 

تأثیر منبع نور بر رنگ کفپوش

منبع نور در انتخاب مناسب‌ترین کفپوش، تأثیر گذار است و به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی می‌‌شود: نور طبیعی و نور مصنوعی. 
در واقع نکته‌ای که در انتخاب رنگ کفپوش وجود دارد، این است که در ‌ترکیب نورهای متفاوت، منابع مختلف نور با یکدیگر جمع می‌‌شوند. بنابراین برای اینکه ببینیم کدام رنگ کفپوش مناسب‌تر است، باید منابع نور محیطی که قصد اجرای کفپوش را داریم بشناسیم.

نور طبیعی و رنگ کفپوش

یکی از مهم‌‌‌ترین مشخصه‌های نور طبیعی، توالی و دگرگونی آن در در طول روز است. نور خورشید بر رنگ کفپوش اپوکسی تأثیر مستقیمی‌‌دارد که باید هنگام انتخاب رنگ، مورد توجه قرارگیرد.
پس بهتر است قبل از انتخاب رنگ کفپوش به جهت تابش نور به داخل اتاق و موقعیت جغرافیایی آن توجه کنید.
یکی از ‌ترفندهای افزایش نور طبیعی استفاده از انعکاس نور است.
با اجرای لاک اپوکسی خود‌تراز می‌‌توانید یک سطح صاف صیقلی با حداکثر بازتاب نور را در تمام فضا داشته باشید. پیشنهاد ما به شما BASADUR®-E402 می‌‌باشد. این محصول لاک شفاف از جنس اپوکسی است که یک سطح یکنواخت، بدون موج، صاف و صیقلی را ارائه کرده  که حداکثر بازتاب نور در فضا ایجاد می‌کند و می‌‌تواند راه حل مؤثری برای محیط‌هایی باشد که حداقل نور طبیعی در آن جریان دارد. همچنین درخشندگی بالای این محصول موجب منعکس کردن نور در اتاق می‌‌شود و سبب می‌‌گردد فضاهای کوچک، نورانی‌‌تر و بزرگ‌تر دیده شوند.
کفپوش‌های رزینی مات قابلیت مناسبی در پوشاندن ایرادات کوچک و کاستی‌های روی سطح دارند و اجرای آن‌ها نیز نسبت به نوع براق ساده ‌تر است. از جمله محصولاتی که بیش‌‌‌ترین کاربرد را در این زمینه دارد  BASADUR®-E707 می‌‌باشد. این محصول با ایجاد سطحی پوست پرتقالی و نیمه مات می‌تواند مناسب‌ترین انتخاب برای اتاق‌های جنوبی باشد. از دیگر ویژگی‌های این محصول پوشش‌دهی بالای آن است از این رو با حجم کم می‌‌توانید سطح زیادی را بپوشانید. 
 

کدام رنگ کفپوش مناسب تر است

 

همچنین لاک شفاف محافظتی BASADUR®-E 401 با پرداخت نهایی پوست پرتقالی یا بافت دار و نیمه مات نیز برای این گونه فضاها مناسب است. این لاک به دلیل ویژگی محافظتی که دارد می‌‌تواند به عنوان لایه‌ی نهایی روی سطوح فلیک پاش نیز اجرا شود و حداکثر مقاومت به سایش را ایجاد نماید.
روکش‌های اپوکسی BASADUR®-E303 , BASADUR®-E301 , خود‌تراز و رنگی، با ایجاد سطحی صاف و صیقلی با قابلیت انعکاس و افزایش نور‌های موجود، و همچنین در صورت انتخاب کفپوش به رنگ روشن، کمبود روشنایی در برخی ساعات روز را جبران می‌‌کنند.

 

 

نور مصنوعی و انتخاب رنگ 

ممکن است بعد از انتخاب رنگ کفپوش خود، فکر کنید که کار شما تمام شده است. اما این طور نیست! منابع نور مختلف ، لامپ‌ها، دیوارکوب‌ها، لوسترهای سقفی، و نورپردازی توکار نیز این قدرت را دارند که با هم ‌ترکیب شود تا در نهایت رنگ کفپوش اپوکسی شما از یک اتاق به اتاق دیگر متفاوت به نظر برسد. نورهای مصنوعی طیف رنگ‌های متفاوتی دارند. شما نمی‌‌توانید بر رنگ نور طبیعی که از پنجره می‌‌تابد تأثیر بگذارید، اما می‌‌توانید لامپ‌ها و وسایل روشنایی را جایگزین کنید تا فضای اتاق را تغییر دهید.

 

عوامل تأثیرگذار در رنگ ظاهری کفپوش رزینی

عوامل تأثیرگذار در رنگ کفپوش: کفپوش‌های رزینی برای چندین سال دوام می‌‌آورند، بنابراین مهم است که قبل از سرمایه‌گذاری، نور و تأثیر آن در رنگ کفپوش اپوکسی را بشناسید. 
عوامل تأثیرگذار در رنگ کفپوش رزینی:
رنگ‌ها در آب و هوای گوناگون متفاوت بنظر می‌‌رسد.
اگر محیط تاریک است و از نور طبیعی زیادی در آن نباشد، کفپوش رزینی سفیدی که اجرا می‌‌کنید ممکن است به نظر خاکستری رنگ شود.
رنگ خشک شده تیره ‌تر از رنگ خیس به نظر می‌‌رسد.
رنگ‌های خنثی و کفپوش رنگ روشن مانند سفید یا خاکستری در نور زیاد یا نورهای مصنوعی شب محو‌تر و کم رنگ به نظر می‌‌رسند.
دیوارهای با رنگ روشن، رنگ تند کفپوش  را منعکس می‌‌کنند.
رنگ‌هایی که دارای بافت هستند یا دیوارهای بافت‌دار باعث تیره‌‌تر به نظر رسیدن رنگ کفپوش اپوکسی می‌‌شوند.

بطور کلی عوامل تأثیرگذار در رنگ کفپوش؛ موقعیت‌های مختلف جغرافیایی اتاق‌ها نسبت به نور خورشید و نوع نورپردازی آن‌ها، شدت، کیفیت نور و همچنین انواع رنگ کفپوش هستند که این قدرت را دارند تا باهم ‌ترکیب شده و سبب شود رنگ‌ها از یکدیگر متفاوت به نظر برسند و بنابراین در انتخاب مناسب‌ترین کفپوش مؤثرند. 
 

همچنین بخوانید:

چرا انتخاب رنگ مناسب در کفپوش رزینی مهم است؟

  • تاریخ انتشار:24 بهمن 1400
دیدگاه خود را بنویسید
  •  

  • 15 اسفند 1400

    الهام شمس

    ممنون بابت اطلاعات مفید و کاربردیتون

    • ممنون از توجهتون