EN

نصب و اجرای کفپوش اپوکسی متالیک ابر و باد

نصب و اجرای کفپوش اپوکسی متالیک ابر و باد
نصب و اجرای کفپوش اپوکسی متالیک ابر و باد

کفپوش رزینی اپوکسی متالیک به دلیل ظاهری زیبا، براق و قابلیت انعکاس نور خوب به راحتی توجهات را به خود جلب می‌کند. به همین دلیل معمولاً انتخاب خوبی برای مکان‌هایی نظیر، مغازه‌ها، پاساژها، سالن‌های آرایشی، مزون‌ها و بطور کلی هر جا که به توجه مشتری نیاز دارد، است. اجرای کفپوش اپوکسی متالیک، تقریباً شبیه اجرای دیگر انواع کفپوش رزینی در کاربری‌های مختلف است. اما به دلیل مهم بودن نتیجه نهایی از نظر زیبایی، ظرافت و کارایی کفپوش، در این مقاله به بررسی ریزه کاری‌ها و نکات ظریف اجرای کفپوش اپوکسی متالیک پرداخته‌ایم.

 

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی متالیک ابر و باد

1-زیرسازی کفپوش متالیک

آماده سازی کف قبل اجرای کفپوش اپوکسی (رزینی) ، امری مهم و ضروری است. متالیک بودن یا نبودن کفپوش اپوکسی تغییری در فرآیند کفسازی ایجاد نمی‌کند و فرآیند زیرسازی کفپوش اپوکسی باید مشابه انواع دیگر کفپوش‌ها انجام و کف تراز شود. قبل از نصب هر گونه کفپوش رزینی (کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان و کفپوش MMA) کف باید خوب تمیز و در صورت داشتن هرگونه ترک، شکستگی و چاله، نقص‌های آن برطرف گردد. سپس، به منظور ایجاد درگیری بهتر و چسبندگی بیشتر کفپوش اپوکسی با زیرآیند، فرآیند کفسابی انجام و شیارهایی بر روی زیرآیند ایجاد می‌شود.

مرحله‌ی اول نصب کفپوش متالیک ابر و باد آماده سازی سطح زیرآیند کفپوش است.

2-اجرای پرایمر و زیرسازی کفپوش متالیک ابر و باد

پس از آماده سازی کف، اولین مرحله، اجرای لایه اول (پرایمر) کفپوش رزینی است. در مرحله‌ی اجرای لایه میانی کفپوش اپوکسی متالیک، رنگ زیرسازی کفپوش باید تیره و ترجیحاً مشکی باشد. این رنگ مشکی شبیه جیوه ی آینه عمل کرده و باعث می شود تا سطح نهایی کفپوش براق و آینه‌ای باشد و تصویر بر روی سطح کفپوش منعکس شود. 

زیرسازی کفپوش متالیک ابر و باد

نکته بسیار مهمی که در اجرای کفپوش اپوکسی متالیک باید همواره به آن توجه شود، حساس بودن این نوع کفپوش رزینی به هر گونه آلودگی، گرد و غبار و ناهمواری سطح است. بنابراین، در تمام مراحل اجرای کفپوش اپوکسی متالیک، در صورت نیاز باید آلودگی‌های سطح کاملا پاک شود.

3- اجرای روکش اپوکسی متالیک ابر و باد

پس از اجرای لایه‌ی تیره رنگ و پخت کامل آن، نوبت به اجرای پوشش متالیک می‌رسد. بطور کلی، پوشش اپوکسی متالیک از سه جزء زیر تشکیل شده است:

1.رزین شفاف اپوکسی

2.هاردنر

3.جزء رنگی متالیک (می‌تواند به صورت پودر رنگی یا خمیر رنگی باشد.)

 
معمولاً شرکت تولید کننده‌ی متریال کفپوش رزینی، مقدار مناسب هر جزء را با توجه به متراژ، نوع کاربری و ترافیک کف محاسبه می‌کند و در اختیار مجری کفپوش، قرار می‌دهد.
در مرحله‌ی آخر، سه جزء فوق را به آرامی توسط همزن (Mixer) با یکدیگر مخلوط کنید. توجه داشته باشید که هم زدن متریال کفپوش متالیک باید به آرامی و در دمای مناسب محیط (در مقاله اجرای اپوکسی در هوای سرد به بررسی اهمیت دما و تاثیر آن بر روی کفپوش اشاره شده است.) صورت بگیرد در غیر اینصورت، ممکن است پس از اجرای کفپوش رزینی، بر روی کفپوش شما حباب‌های ریزی دیده شود. 
پس از مخلوط کردن اجزا، پوشش اپوکسی متالیک را با استفاده از یک غلتک پشمی با بافت ریز (برای جلوگیری از افتادن رد غلتک بر روی کفپوش) بر روی لایه تیره رنگ، اجرا کنید. در صورتی که می‌خواهید از چند رنگ متالیک در کفپوش رزینی استفاده کنید، مطابق با دستورالعمل بالا، هر کدام را جدا جدا ترکیب کرده و متناسب با طرح نهایی مورد نظر، آن‌ها را به طور همزمان یا در مراحل مختلف اجرا نمایید. ترتیب اجرا و نحوه‌ی اعمال رنگ‌های متالیک تعیین کننده‌ی طرح نهایی کفپوش اپوکسی متالیک شما خواهد بود.

اجرای همزمان رنگ روکش سیاه و سفید متالیک اپوکسی

بطور کلی به ازای هر مترمربع، به 500 تا 700 گرم پوشش اپوکسی متالیک نیاز داریم که البته این مقدار می‌تواند با تغییر ضخامت، کاربری و ترافیک تغییر کند. در صورتی که از مقدار کمی متریال پوشش متالیک استفاده کنید، ممکن است با مشکلاتی نظیر پدیده چشم ماهی بر روی سطح کفپوش مواجه شوید و اگر بیشتر از مقدار تعیین شده، پوشش متالیک بر روی سطح اعمال کنید، ضخامت کفپوش افزایش یافته و این افزایش ضخامت از  قابلیت انعکاس نور کفپوش متالیک (که خاصیت مهم کفپوش اپوکسی متالیک است)، می‌کاهد.
پس از اجرای پوشش متالیک، جهت محافظت از سطح کفپوش رزینی در برابر خط و خش و افزایش مقاومت سایشی آن، می‌توان یک لایه لاک شفاف به عنوان لایه نهایی کفپوش، اجرا کرد. در صورتی که کفپوش متالیک شما در معرض تابش آفتاب قرار دارد، می توانید از لاک شفاف پلی یورتان به منظور افزایش مقاومت کفپوش رزینی در برابر اشعه ماوراءبنفش (UV) استفاده کنید. معمولاً لاک‌های شفاف آلودگی و گرد و غبار را به سرعت جذب می‌کنند، پس قبل از اجرای لایه نهایی، حتما از تمیز بودن سطح کفپوش اطمینان حاصل کنید.

 

همچنین بخوانید:

کفپوش اپوکسی سه بعدی

 

انتخاب رنگ کفپوش متالیک

اگر می‌خواهید کفپوش متالیک شما زیبایی بصری خوبی داشته باشد و توجه همه را جلب کند، بساپلیمر به شما پیشنهاد می‌کند از رنگ‌های تیره استفاده کنید. کفپوش‌های اپوکسی متالیک در صورتی که به رنگ تیره (مشکی، سورمه ای و یا زرشکی) اجرا شوند، مانند شیشه و آینه عمل کرده و تصویر را منعکس می‌کند. این انعکاس تصویر، جلوه‌ی زیبایی به محیط شما می‌بخشد. در کاربری‌های تجاری، مانند مغازه‌ها و پاساژها، معمولاً از کفپوش متالیک تیره برای جلب توجه بیشتر مشتری استفاده می‌شود. همچنین، رنگ‌های متالیک آبی روشن، نقره‌ای و طلایی بر روی سطح تیره بهتر و بیشتر دیده می‌شوند و اجرا کردن آن‌ها بر روی رنگ روشن، فکر خوبی نیست. البته باید توجه داشته باشید که گرد و خاک و رد کفش بر روی کفپوش تیره و متالیک بیشتر به چشم می‌آید. در صورتی که کفپوش شما در معرض تردد زیاد است، حتما برنامه‌ی نظافت خوب و مداومی به منظور حفظ زیبایی و کارایی کفپوش رزینی خود، داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی رایگان درباره‌ی انواع کفپوش‌های رزینی تزئیناتی شامل کفپوش متالیک، کفپوش ابر و باد و یا کفپوش سه بعدی می‌توانید با شرکت بساپلیمر تماس  حاصل فرمایید.

 

 • تاریخ انتشار:19 آذر 1399
دیدگاه خود را بنویسید
 •  

 • 19 آبان 1400

  بهزاد مرادی

  این کفپوش رنگ بندی هم داره؟

  • با سلام. 

   بله کفپوش اپوکسی متالیک در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع متناسب با سلیقه مشتری و فضای کاربری قابل اجرا هست :)

   رنگ بندی کفپوش‌ها را میتوانید از طریق لینک پایین مشاهده کنید:
   راهنمای رنگ بندی کفپوش اپوکسی