EN

نحوه نصب و اجرای کفپوش اپوکسی متالیک

نحوه نصب و اجرای کفپوش اپوکسی متالیک
نحوه نصب و اجرای کفپوش اپوکسی متالیک

کفپوش رزینی متالیک به دلیل ظاهری زیبا، براق و قابلیت انعکاس نور خوب به راحتی توجهات را به خود جلب می کند. به همین دلیل معمولاً انتخاب خوبی برای مکان هایی نظیر، مغازه ها، پاساژها، سالن های آرایشی، مزون ها و بطور کلی هر جا که به توجه مشتری نیاز دارد، است. اجرای کفپوش متالیک، تقریبا شبیه اجرای دیگر انواع کفپوش های رزینی در کاربری های مختلف است. اما به دلیل مهم بودن نتیجه نهایی از نظر زیبایی، ظرافت و کارایی کفپوش، در این مقاله به بررسی ریزه کاری ها و نکات ظریف اجرای کفپوش اپوکسی متالیک پرداخته ایم. 

 

 

 

 

 

 

 

مراحل اجرای کفپوش متالیک

آماده سازی کف قبل اجرای کفپوش اپوکسی (رزینی) ، امری مهم و ضروری است. متالیک بودن یا نبودن کفپوش اپوکسی تغییری در فرآیند کفسازی ایجاد نمی کند و فرآیند زیرسازی کفپوش اپوکسی باید مشابه انواع دیگر کفپوش ها انجام و کف تراز شود. قبل از نصب هر گونه کفپوش رزینی (کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان و کفپوش MMA) کف باید خوب تمیز و در صورت داشتن هرگونه ترک، شکستگی و چاله، نقص های آن برطرف گردد. سپس، به منظور ایجاد درگیری بهتر و چسبندگی بیشتر کفپوش اپوکسی با زیرآیند، فرآیند کفسابی انجام و شیارهایی بر روی زیرآیند ایجاد می شود. پس از آماده سازی کف، اولین مرحله، اجرای لایه اول (پرایمر) کفپوش رزینی است. در مرحله ی اجرای لایه میانی کفپوش اپوکسی متالیک، رنگ زیرسازی کفپوش باید تیره و ترجیحاً مشکی باشد. این رنگ مشکی شبیه جیوه ی آینه عمل کرده و باعث می شود تا سطح نهایی کفپوش براق و آینه ای باشد و تصویر بر روی سطح کفپوش منعکس شود. 

نکته بسیار مهمی که در اجرای کفپوش اپوکسی متالیک باید همواره به آن توجه شود، حساس بودن این نوع کفپوش رزینی به هر گونه آلودگی، گرد و غبار و ناهمواری سطح است. بنابراین، در تمام مراحل اجرای کفپوش اپوکسی متالیک، در صورت نیاز باید آلودگی های سطح کاملا پاک شود.

پس از اجرای لایه ی تیره رنگ و پخت کامل آن، نوبت به اجرای پوشش متالیک می رسد. بطور کلی، پوشش اپوکسی متالیک از سه جزء زیر تشکیل شده است:

1.رزین شفاف اپوکسی

2.هاردنر

3.جزء رنگی متالیک (می تواند به صورت پودر رنگی یا خمیر رنگی باشد.)

 
معمولاً شرکت تولید کننده ی متریال کفپوش رزینی، مقدار مناسب هر جزء را با توجه به متراژ، نوع کاربری و ترافیک کف محاسبه می کند و در اختیار مجری کفپوش، قرار می دهد.
در مرحله ی آخر، سه جزء فوق را به آرامی توسط همزن (Mixer) با یکدیگر مخلوط کنید. توجه داشته باشید که هم زدن متریال کفپوش باید به آرامی و در دمای مناسب محیط (در مقاله اجرای اپوکسی در هوای سرد به بررسی اهمیت دما و تاثیر آن بر روی کفپوش اشاره شده است.) صورت بگیرد در غیر اینصورت، ممکن است پس از اجرای کفپوش رزینی، بر روی کفپوش شما حباب های ریزی دیده شود. 
پس از مخلوط کردن اجزا، پوشش اپوکسی متالیک را با استفاده از یک غلطک پشمی با بافت ریز (برای جلوگیری از افتادن رد غلطک بر روی کفپوش) بر روی لایه تیره رنگ، اجرا کنید. در صورتی که می خواهید از چند رنگ متالیک در کفپوش رزینی استفاده کنید، مطابق با دستورالعمل بالا، هر کدام را جدا جدا ترکیب کرده و پس از پخت شدن پوشش متالیک قبلی، آن را اجرا و از ترکیب کردن رنگ ها باهم جداً خودداری کنید.
بطور کلی به ازای هر مترمربع، به 500 تا 700 گرم پوشش اپوکسی متالیک نیاز داریم که البته این مقدار می تواند با تغییر ضخامت، کاربری و ترافیک تغییر کند. در صورتی که از مقدار کمی متریال پوشش متالیک استفاده کنید، ممکن است با مشکلاتی نظیر پدیده چشم ماهی بر روی سطح کفپوش مواجه شوید و اگر بیشتر از مقدار تعیین شده، پوشش متالیک بر روی سطح اعمال کنید، ضخامت کفپوش افزایش یافته و این افزایش ضخامت از  قابلیت انعکاس نور کفپوش متالیک (که خاصیت مهم کفپوش اپوکسی متالیک است)، می کاهد.
پس از اجرای پوشش متالیک، جهت محافظت از سطح کفپوش رزینی در برابر خط و خش و افزایش مقاومت سایشی آن، می توان یک لایه لاک شفاف به عنوان لایه نهایی کفپوش، اجرا کرد. در صورتی که کفپوش متالیک شما در معرض تابش آفتاب قرار دارد، می توانید از لاک شفاف پلی یورتان به منظور افزایش مقاومت کفپوش رزینی در برابر اشعه ماوراءبنفش (UV) استفاده کنید. معمولاً لاک های شفاف آلودگی و گرد و غبار را به سرعت جذب می کنند، پس قبل از اجرای لایه نهایی، حتما از تمیز بودن سطح کفپوش اطمینان حاصل کنید.

انتخاب رنگ کفپوش متالیک

اگر می خواهید کفپوش متالیک شما زیبایی بصری خوبی داشته باشد و توجه همه را جلب کند، بساپلیمر به شما پیشنهاد می کند از رنگ های تیره استفاده کنید. کفپوش های اپوکسی متالیک در صورتی که به رنگ تیره (مشکی، سورمه ای و یا زرشکی) اجرا شوند، مانند شیشه و آینه عمل کرده و تصویر را منعکس می کند. این انعکاس تصویر، جلوه ی زیبایی به محیط شما می بخشد. در کاربری های تجاری، مانند مغازه ها و پاساژها، معمولا از کفپوش متالیک تیره برای جلب توجه بیشتر مشتری استفاده می شود. همچنین، رنگ های متالیک آبی روشن، نقره ای و طلایی بر روی سطح تیره بهتر و بیشتر دیده می شوند و اجرا کردن آن ها بر روی رنگ روشن، فکر خوبی نیست. البته باید توجه داشته باشید که گرد و خاک و رد کفش بر روی کفپوش تیره و متالیک بیشتر به چشم می آید. در صورتی که کفپوش شما در معرض تردد زیاد است، حتما برنامه ی نظافت خوب و مداومی به منظور حفظ زیبایی و کارایی کفپوش رزینی خود، داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی رایگان درباره ی انواع کفپوش های رزینی تزئیناتی شامل کفپوش متالیک، کفپوش ابر و باد و یا کفپوش سه بعدی می توانید با شرکت بساپلیمر تماس  حاصل فرمایید.

 

 • تاریخ انتشار:19 آذر 1399
دیدگاه خود را بنویسید
 •  

 • 19 آبان 1400

  بهزاد مرادی

  این کفپوش رنگ بندی هم داره؟

  • با سلام. 

   بله کفپوش اپوکسی متالیک در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع متناسب با سلیقه مشتری و فضای کاربری قابل اجرا هست :)

   رنگ بندی کفپوش‌ها را میتوانید از طریق لینک پایین مشاهده کنید:
   راهنمای رنگ بندی کفپوش اپوکسی