EN
کفپوش رزینی اتاق تمیز
کفپوش رزینی اتاق تمیز

کفپوش رزینی اتاق تمیز

اتاق تمیز (Clean Room) مکانی است که معمولاً در تولیدات صنعتی یا تحقیقات علمی، از جمله تولید اقلام دارویی و بهداشتی، ساخت مدارهای الکترونیکی مانند CRT، LCD، OLED و نمایشگرهای microLED مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتاق‌های تمیز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که آلاینده‌های زیست محیطی موجود در آن‌ها همانند گرد و غبار و ذرات ریز موجود در هوا در پایین‌ترین مقدار خود نسبت به محیط‌های سر بسته عادی قرارداشته باشند. با توجه به استانداردهای موجود، اتاق‌های تمیز به سه دسته تقسیم می‌شوند.

1. اتاق تمیز بر اساس تعداد ذرات موجود در اتاق

2. اتاق تمیز بر اساس کاربری و نوع محصول تولیدی

3. اتاق تمیز بر اساس استاندارد GMP


هنگام طراحی یک اتاق تمیز جدید، یا ترمیم و نوسازی کف قبلی آن، انتخاب کفپوش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در انتخاب کفپوش یک اتاق تمیز باید به  قوانین و الزامات GMP، سازگاری کفپوش با فرآیندهای انجام شده در اتاق تمیز، پروتکل نظافت و نوع نظافت کفپوش توجه کرد.

 

 

 


چرا به کفپوش رزینی برای اتاق تمیز نیاز داریم؟

هوای یک ساختمان اداری معمولی حاوی پانصد هزار تا یک میلیون ذره با اندازه 0.5 میکرون یا بیشتردر هر فوت مکعب هوا است. یک اتاق تمیز کلاس 100 (اتاق تمیزی که در هر فوت مکعب آن تعداد ذرات با اندازه 0.5 میکرون یا بیشتر، 100 عدد است که معمولا ًاز آن‌ها برای ساخت داروهای قابل تزریق، مدارهای الکترونیکی و جراحی پیوند اعضا استفاده می‌شود.) طوری طراحی شده است که هرگز بیش از 100 ذره (0.5 میکرون یا بزرگتر) در هر فوت مکعب هوا وجود نداشته باشد. بدین ترتیب، ذره‌ای 200 برابر کوچکتر (0.5 میکرون) از موی انسان می تواند در یک اتاق تمیز فاجعه بزرگی ایجاد کند و منجر به توقف تولید و افزایش هزینه شود. به همین دلیل، انتخاب کفپوش مناسب برای اتاق تمیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با توجه به نکات ذکر شده، طبق الزامات GMP کفپوش رزینی (کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان و کفپوش MMA) گزینه‌ی مناسبی به عنوان کفپوش اتاق تمیز است.

ویژگی‌های کفپوش اتاق تمیز

همواره درز و اتصالات، مکان‌های مناسبی برای تجمع آلودگی و گرد و غبار هستند. از این رو استفاده از سنگ، سرامیک، موزائیک و کاشی در کف و دیوارهای اتاق تمیز ممنوع است. کفپوش رزینی اتاق تمیز، علاوه بر داشتن سطح بدون درز و اتصال، باید مقاومت خوبی در برابر سایش داشته باشد بطوری هنگام تردد هیچ گونه گرد و غباری از سطح ساطع نشود. نظافت کفپوش رزینی اتاق تمیز باید به آرامی صورت بگیرد و نیازی به جارو زدن و نظافت شدید نیست. این نوع کفپوش‌ها در برابر طیف گسترده‌‎ای از مواد شیمیایی با غلظت‌های مختلف مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند و کاملاً غیرجاذب و ضد آب هستند. سطح کفپوش اتاق تمیز باید براق و صیقلی باشد، آلودگی‌های کف را به راحتی نشان دهد و به سرعت تمیز و ضد عفونی شوند. همچنین برای سهولت در نظافت، کنترل آلودگی‌ها و جلوگیری از رشد و حیات میکروارگانیسم‌ها، کفپوش‌های رزینی اتاق‌های تمیز با ویژگی کفپوش آنتی باکتریال تولید و اجرا می‌شوند.

کفپوش آنتی استاتیک اتاق تمیز

کفپوش‌های رزینی عایق الکتریکی هستند. بدین ترتیب، قبل از انتخاب سیستم کفپوش، اقدامات کنترل ESD یا اقدامات کنترل صنعتی برای اتاق تمیز شما باید ارزیابی شود. در صورت استفاده از وسایل الکترونیکی حساس و یا تولید مدارهای الکترونیکی در اتاق تمیز، کفپوش رزینی باید با خاصیت آنتی استاتیک (کفپوش آنتی استاتیک) طراحی، تولید و اجرا شود.

 

شرکت بساپلیمر با داشتن تیم متخصص و استفاده از تکنولوژی روز دنیا مطابق با استانداردهای بین المللی، کفپوش‌های رزینی با کیفیتی را با ویژگی‌های آنتی استاتیک و آنتی باکتریال مناسب برای داروسازی‌ها و اتاق تمیزهای مختلف طراحی و تولید کرده است. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی رایگان با بساپلیمر تماس حاصل فرمایید.

 

 
دیدگاه خود را بنویسید
  •