EN
زیرسازی کفپوش اپوکسی
زیرسازی کفپوش اپوکسی

همانطور که در مقاله (نصب و اجرای کفپوش اپوکسی) اشاره شد، اولین مرحله از اجرای کفپوش‌های رزینی زیرسازی کفپوش اپوکسی  است. سطح بتن باید از هرگونه، روغن، گریس یا حلال ها پاک شود. هر ترک یا آسیب دیگر نیز باید تعمیر و اصلاح شود و... . شرایطی که سطح بتن دارد با چسبندگی کفپوش‌ها به بتن در ارتباط است.
در ادامه شرایط ایده آل بتن برای نصب کفپوش‌های رزینی و شرایط زیر سازی انواع کفپوش‌های رزینی اپوکسی ارائه شده است:
شرایط بتن ایده آل برای نصب سیستم کفپوش‌های رزینی

•در شرایط بتن ایده ‌آل، نسبت آب به سیمان کمتر از 45/0، به آب کافی اجازه نفوذ کامل می دهد. اما مقادیر بیشتر منجر به کاهش قابل توجه استحکام فیزیکی بتن خواهد شد.
•شن و ماسه مورد استفاده در بتن ایده آل برای نصب کفپوش رزینی، باید دانه بندی ریزی داشته باشند تا بتن به خوبی متراکم شود و تثبیت گردد و درنتیجه دچار نشست نگردد. ضمناً میزان استفاده از آنها استحکام بتن و مقاومت آن به ترک خوردگی را تعیین می کند. به این منظور می توان از راهنمایی‌های موجود در استاندارد ASTM C 33استفاده نمود.
•افزودنی‌های بتن مانند کلرید کلسیم و سدیم کلرید نباید در بتن‌هایی که زیرآیند کفپوش‌های رزینی هستند استفاده شوند. چراکه این افزودنی‌ها جاذب رطوبت بوده و مشکلات ناشی از عبور بخارآب در بتن را به دنبال خواهد داشت.
•استحکام چسبندگی سیستم‌های کفپوشی رزینی به طور مستقیم وابسته به استحکام بتن است. بتن مورد استفاده به عنوان زیرآیند کفپوش رزینی بایستی دارای حداقل استحکام فشاری psi 5000معادل 350 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب باشد تا استحکام کافی برای سیستم های رزینی را فراهم نماید.
•جهت اجرای موفق سیستم کفپوشهای رزینی یکپارچه ضروری است که بتن زیرآیند حداقل میزان نشست، پستی و بلندی و غیریکنواختی در سطح را داشته باشد. به این منظور کوبش مناسب و تراکم در زمان اجرای بتن اهمیت زیادی دارد. اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که در صورت کوبش بیش از حد خمیر بتن و آب بر سطح جمع خواهد شد و درنتیجه ضعیف ترین و متخلخل ترین بتن بدست خواهد آمد. بنابراین رعایت نسبت مناسب آب و سیمان، یکی از شروط بتن ایده آل در نصب کفپوش رزینی است.
•دانسیته پیشنهادی بتن 2243 کیلوگرم بر مترمکعب است.
•بهترین پرداخت نهایی سطح بتن به عنوان زیرآیند سیستم کفپوش‌های رزینی، استفاده از ماله فلزی است. پرداخت سطح بتن به هر روش دیگری، آماده سازی کف را قبل از شروع نصب سیستم کفپوش‌های رزینی الزامی می سازد. باید به خاطر داشت که استفاده از ماله فلزی سبک باعث می شود کمترین میزان خمیر و آب به سطح بتن برسد و این خمیر بتنی به دلیل نسبت بالای آب به سیمان در آن ضعیف ترین لایه‌ی بتن محسوب می گردد.زیرسازی کفپوش اپوکسی
•بتن مورد استفاده به عنوان زیرآیند ایده آل سیستم کفپوش‌های رزینی بهتر است تحت این شرایط پخت شود:
پخت مرطوب به مدت حداقل 7 روز؛
از هیچ نوع عامل پختی استفاده نشود؛
تحت هیچ شرایطی در دماهای زیر °C 10یا بالای °C32بتن نصب نشود؛
قبل از اعمال هرنوع سیستم کفپوش رزینی آزمون کلسیم کلرید انجام شود تا نرخ عبوردهی بخارآب از بتن مشخص شود.(زیر سازی کفپوش‌های رزینی)مهم ترین شرایط زیرسازی کفپوش اپوکسی

زیرسازی کفپوش اپوکسی، اهمیت زیادی دارد.
برای اجرای پوشش با کیفیت بالا، کفپوش اپوکسی نیاز دارد سطح زیرین صاف و تمیز باشد، بدون گرد و غبار، آلودگی، رسوبات باشد و زبری متناسب را داشته باشد. روی سطح بتنی صیقلی کفپوش اپوکسی نمی‌تواند اجرا شود. در صورت وجود چربی یا مواد قلیایی، سطح بتن باید با روش‌های مکانیکی یا شیمیایی جرم و چربی زدایی شود. سپس در صورت نیاز سطح باید با گروت اپوکسی لکه‌گیری شود.در این مرحله یک سطح پلیمری صاف که چسبندگی لازم با کفپوش اپوکسی را دارد فراهم می‌شود.زیر سازی کفپوش‌های رزینی
قدرت مکانیکی کف از لحاظ داشتن حداقل مقاومت فشاری و کششی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
رطوبت کف برای اجرای اپوکسی نباید از 4.5 درصد بیشتر باشد.
قبل از شروع به اجرای کار از دمای محیط اطمینان حاصل می‌شود. دمای مطلوب برای اجرای اپوکسی 25 درجه سانتی گراد می باشد. اگر اپوکسی در دمای نامناسب اجرا شود ممکن است اپوکسی حباب شده و از سطح کنده شود.زیر سازی کفپوش‌های رزینی

مجری کفپوش رزینی

بسیاری از متقاضیان برای کم‌ کردن هزینه کفپوش خود، به فکر اجرای کفپوش اپوکسی توسط خودشان می‌افتند. آیا اجرای کفپوش‌های رزینی توسط خودتان ممکن است؟
درست است که یک راه برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، اعمال و اجرای کفپوش توسط خود متقاضی است، ولی با توجه به اهمیت زیر سازی، تخصص لازم برای اجرای کفپوش و... توسط مجری یا شرکتی که بهترین اجرا و اعمال را دارد و تمامی مشکلات اجرای کفپوش اپوکسی را در نظر می گیرد راه بهتری خواهد بود.

پیشنهاد می‌شود برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان در خصوص اجرای کفپوش‌های رزینی اپوکسی، پلی یورتان و... با بساپلیمر در تماس باشید.همچنین بخوانید:

راهنمای خرید کفپوش

  • تاریخ انتشار:17 شهریور 1400
دیدگاه خود را بنویسید
  •