EN

اشتباهات رایج اختلاط رزین کفپوش رزینی و هاردنر

اشتباهات رایج اختلاط رزین کفپوش رزینی و هاردنر
اشتباهات رایج اختلاط رزین کفپوش رزینی و هاردنر

اشتباهات رایج اختلاط در کفپوش‌های رزینی

اغلب مجریان انواع کفپوش‌های رزینی (کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان و کفپوش MMAدر برهه‌ای از زندگی حرفه‌ای خود با یک کفپوش چسبناک، روغنی و یا پخت نشده مواجه شده‌اند. این اتفاق معمولاً نتیجه پخت نامناسب رزین کفپوش (رزین اپوکسی، پلی یورتان یا متیل متاکریلات) و سخت کننده (هاردنر کفپوش) است. پخت نشدن کفپوش رزینی دلایل متفاوتی دارد، که یکی از این دلایل عدم اختلاط مناسب جزء A (رزین) و جزء B (هاردنر) است.
در این مقاله به بررسی اشتباهات رایج در حین فرآیند اختلاط اجزای متریال کفپوش رزینی می‌پردازیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عدم استفاده از همزن الکتریکی (Electrical Mixer)

گاهی اوقات مجریان کفپوش‌های رزینی (معمولاً مجریان تازه کار و بی تجربه) فکر می‌کنند که با هم زدن مخلوط رزین و هاردنر توسط یک همزن دستی یا با تکان دادن سطل، می‌توان یک ترکیب یکنواخت به دست آورد. فرآیند اختلاط در کفپوش‌های رزینی نیاز به قدرت قابل توجهی دارد. در صورتی که مقدار متریال کفپوش خیلی کم باشد (کمتر از 3 کیلوگرم) می‌توان آن را به صورت دستی مخلوط کرد. در غیر این صورت، باید از یک همزن برقی استفاده کنید.

به هم خوردن نسبت اختلاط جزء A و جزء B 

تصور کنید که پروژه‌ی نصب و اجرای کفپوش رزینی به مرحله‌ی پایانی نزدیک شده و فقط متراژ کمی از پروژه باقی مانده است. تیم اجرای کفپوش رزینی، تصمیم می‌گیرد تا به جای استفاده کردن از تمام جزء A (رزین) یک سطل 20 کیلویی، مقدار کمی از آن را برداشته و با مقدار کمی جزء B مخلوط کند. در صورت عدم رعایت نسبت اختلاط جزء A و جزء B، سیستم نهایی شما خوب پخت نمی‌شود و بعضی از قسمت‌های کفپوش چسبناک باقی می‌ماند. بنابراین، همیشه با توجه به اطلاعاتی که تولیدکننده متریال کفپوش های رزینی در اختیارتان می‌گذارد و روی بسته بندی مواد درج کرده است، اختلاط را انجام دهید و نسبت‌های اختلاط را رعایت کنید.

اشتباه در اندازه گیری مواد

معمولاً مجریان، با خواندن دستورالعمل درج شده بر روی بسته بندی متریال کفپوش‌های رزینی، اقدام به اختلاط مواد می‌کنند. برای مثال، بر روی دستورالعمل " نسبت وزن جزء A به جزء B، 5 به 1" نوشته شده است. بدین ترتیب 5 واحد از رزین را با 1 واحد از هاردنر مخلوط می‌کنند، که این کار اشتباه است! باید توجه داشته باشید که هاردنر چگالی کمتری نسبت به رزین دارد. به همین دلیل در اندازه گیری اجزاء باید چگالی آن‌ها را در نظر بگیرید و حجم متریال را اندازه گیری کنید. در صورت اضافه کردن مقدار زیادی هاردنر، سطح نهایی کفپوش حالت روغنی پیدا می‌کند. 

تاریخ انقضای محصولات

در صورتی که تاریخ انقضای متریال کفپوش رزینی گذشته و یا مدت زمان کمی به پایان آن باقی مانده باشد، مواد پرکننده در ته ظرف ته نشین و اصطلاحاً سطل گل آلود می‌شود. بساپلیمر به شما پیشنهاد می‌کند که از متریال در زمان بهینه آن استفاده کنید و انبارش طولانی مدت آن بپرهیزید. اما اگر می‌خواهید از متریال خود در روزهای پایانی تاریخ انقضا استفاده کنید، ابتدا متریال جزء A کفپوش رزینی را به ظرف جدیدی منتقل کرده، مواد ته نشین شده را به خوبی بتراشید و به سطل جدید اضافه کنید. قبل از افزودن جزء B، جزء A ریخته شده در سطل جدید را به خوبی مخلوط کنید تا یکنواخت شود. در صورت عدم انجام مراحل گفته شده، مواد ته نشین شده در ته ظرف با هاردنر مخلوط نمی‌شوند و قسمت‌هایی از سطح نهایی کفپوش چسبناک و خیس باقی می‌ماند.

اختلاط متریال شرکت های مختلف با هم

معمولاً مجریان کفپوش‌های رزینی، جزء A و جزء B را از یک شرکت تولید کننده متریال کفپوش، تهیه می‌کنند. اما گاهی اوقات ممکن است اجزای متریال کفپوش از یک شرکت واحد خریداری نشده باشد. شاید ویژگی‌های جزء A شرکت‌های مختلف شبیه به هم باشد اما به دلیل تفاوت در فرمولاسیون، مواد اولیه و نحوه تولید متریال، یکسان نیستند. در صورت اختلاط دو جزء از دو شرکت متفاوت، نسبت‌های اختلاط به درستی رعایت نمی‌شود و مخلوط یکنواختی به دست نمی‌آید. همین امر موجب می‌شود تا سطح نهایی روغنی یا چسبناک به نظر برسد و کفپوش کاملاً پخت نشود.

با توجه به موارد ذکر شده در این مقاله، می‌توان نتیجه گرفت که اختلاط بخش مهم و اساسی فرآیند اجرای کفپوش‌های رزینی است و مجریان باید علاوه بر انتخاب مواد باکیفیت و متناسب با کاربری کف، نسبت‌های اختلاط و اندازه گیری دقیق متریال را رعایت کنند. 
 
  • تاریخ انتشار:5 آذر 1399
دیدگاه خود را بنویسید
  •