EN

اهمیت اجرای کفپوش آنتی باکتریال در بیمارستان

اهمیت اجرای کفپوش آنتی باکتریال در بیمارستان
اهمیت اجرای کفپوش آنتی باکتریال در بیمارستان

اهمیت اجرای کفپوش آنتی باکتریال در بیمارستان

سخت گیرانه ترین قوانین و مقررات کنترل عفونت های بیمارستانی بایستی در اورژانس و اتاق های عمل بیمارستان ها به صورت شبانه روزی اجرا شود. در چنین مناطق حساسی به کفپوش هایی نیاز است که ساده تمیز شونده بوده و عملیات نظافت و ضدعفونی را تسهیل نماید.

با استفاده از کفپوش هایی با سطوح نهایی صاف یا کم بافت و عملیات نصب مناسب کفپوش، از تجمع خاک و مایعات بر سطح کفپوش جلوگیری می شود. علاوه براین با انتخاب کفپوش های یکپارچه و بدون درز از نفوذ مایعات و آلودگی ها به زیر کفپوش نیز پیشگیری خواهد شد. کفپوش های وینیل (مانند کفپوش پی وی سی رولی با درز جوش) و کفپوش رزینی (مانند کفپوش اپوکسی، پلی یورتان و ..) مثال های خوبی از این دست هستند، زیرا این کفپوش ها به روکش هایی مجهز شده اند که در برابر هرگونه مواد شیمیایی، مواد ضدعفونی کننده و مایعات بدن مقاومت می کنند. به همین دلیل است که هزینه های نگهداری و نظافت این نوع کفپوش ها نسبت به سایر کفپوش های موجود در بازار برای کاربری به عنوان کفپوش بیمارستانی به مراتب کمتر است. این مسئله در خصوص کفپوش رزینی بیمارستانی به دلیل عدم نیاز به استفاده از چسب، عدم وجود درز و حذف زوایای نود درجه در محل اتصال کف به دیوار به طور قابل توجهی کمتر نیز است.

 

اهمیت انتخاب کفپوش بهداشتی در بیمارستان

به منظور مصون ماندن بیماران از عفونت ها یا بیماری ها، بیمارستان و سایر مراکز بهداشتی درمانی به کفپوش های بهداشتی نیاز دارند. همچنین مدیران بیمارستان ها نیز به دلیل آگاهی از هزینه های غیر قابل جبران شیوع عفونت بیمارستانی در انتخاب کفپوش بیمارستانی بهداشتی و آنتی باکتریال حساسیت بالایی نشان می دهند. کفپوش بیمارستان باید ضد باکتری یا میکروب (آنتی باکتریال)، غیرلغزنده، با دوام، ساده تمیز شونده و با رعایت سایر ملاحظات زیست محیطی باشد. علاوه بر ویژگی های ذاتی کفپوش بیمارستانی، برنامه ی منظمی برای نظافت و ضدعفونی کفپوش بایستی آماده شده و اجرایی گردد. انتخاب کفپوش آنتی باکتریال اگرچه تا حد قابل توجهی از رشد باکتری های جلوگیری می کند، اما نمی توان نقش نظافت منظم روزانه را در این میان نادیده گرفت. حال که با اهمیت انتخاب کفپوش بهداشتی بیمارستانی آشنا شدیم.

در این بخش به بررسی ویژگی های کفپوش رزینی آنتی باکتریال که استفاده از آن را به عنوان کفپوش بیمارستانی به انتخابی بهتر تبدیل کرده است، میپردازیم.ویژگی‌های کفپوش رزینی آنتی باکتریال

_کفپوش رزینی آنتی باکتریال به دلیل استفاده از مواد آنتی باکتریال در فرمولاسیون از رشد و نمو عوامل بیماری زا (مانند قارچ ها، باکتری ها، جلبک ها و به طور کلی میکرو اورگانیسم های بیماری زا) جلوگیری می کند و در صورت حضور، آن ها را از سطح از بین می برد.


_کفپوش رزینی آنتی باکتریال غیر جاذب است. به عبارتی مایعات بدن، مواد ضدعفونی کننده و سایر مایعاتی که به نحوی با کفپوش تماس پیدا کننده به عمق آن نفوذ نخواهند کرد و با پاک نمودن مایعات از سطح کفپوش اثری از آن بر سطح باقی نخواهد ماند.


_ کفپوش آنتی باکتریال رزینی یکپارچه و بدون درز است. عدم وجود درز در این کفپوش های مشکلات ناشی از تجمع گرد و خاک و آلودگی ها را در درز های احتمالی (مانند درز کاشی و سرامیک) حذف نموده و ضمن جلوگیری از رشد و نمود عوامل بیماری زا در این مکان ها، نظافت کفپوش را نیز بسیار ساده می کند.


_ کفپوش رزینی آنتی باکتریال به دلیل ساختار شیمیایی ترموست، ضمن داشتن خواص مکانیکی بسیار بالا و طول عمر مصرف بالا، مقاومت شیمیایی بسیار خوبی در برابر مواد ضدعفونی کننده دارد.


_ کفپوش آنتی باکتریال رزینی ضمن مقاومت لغزشی مناسب (که از صدمات ناشی از سُر خوردن پرسنل و بیماران جلوگیری می کند)، به دلیل داشتن سطحی صاف و بدون درز حرکت وسایل چرخدار مانند ویلچیر و برانکارد را تسهیل می کند.

 

همچنین بخوانید :

 

کفپوش مناسب برای بیمارستان و مراکز درمانی 

 

کفپوش بیمارستانی: رزینی یا پی وی سی؟

 

 • تاریخ انتشار:18 آذر 1398
دیدگاه خود را بنویسید
 •  

 • 2 مرداد 1401

  علی رضاپور

  شما گواهینامه آنتی باکتریال هم دارید؟

  • با سلام. بله دوست عزیز. گواهینامه‌های بساپلیمر را می‌توانید از طریق لینک پایین مشاهده کنید:

   دستاوردها