EN
آیا کفپوش اپوکسی ضد خش است؟
آیا کفپوش اپوکسی ضد خش است؟

آیا کفپوش اپوکسی ضد خش است؟

یکی از اولین نگرانی‌ها در زمان خرید کفپوش اپوکسی سوال در مورد ضد خش بودن اپوکسی کف است!

این پرسش غالباً از سوی خریداران کفپوش منازل و ادارات و همچنین خریدارن رزین اپوکسی برای ساخت وسایل چوبی مطرح می‌شود و دلیل آن کاربری تزئیناتی کفپوش اپوکسی است. در صورت ایجاد خراش بر سطح پوشش میزان براقیت آن کاهش می­یابد و در صورت عدم رعایت نظافت با تجمع گرد و غبار و آلودگی درون خراش‌های ایجاد شده، خطوط سیاه رنگی برسطح ظاهر خواهد شد.
برای پاسخ به سئوال ضد خش بودن کفپوش اپوکسی شاید بهتر باشد ابتدا با مکانیسم ایجاد خراش آشنا شویم. براساس تعریف "سختی موس (Mohs Hardness)" هر ماده‌ای با سختی بالاتر بر سطح ماده با سختی کمتر خراش ایجاد می‌کند. در درجه بندی سختی موس، الماس سخت‌ترین و تالک نرم‌ترین ماده‌ی معدنی معرفی شده‌اند. براین اساس آیا محصولاتی که به عنوان ضد خش معرفی می‌شوند کاملاً ضد خش هستند؟ اصلاً محصولی به نام ضد خش وجود دارد؟
کفپوش‌های اپوکسی محصولاتی تِرموست و با سختی بالا هستند که براساس فرمولاسیون و روش اجرای آن‌ها میزان سختی پوشش را میتوان افزایش داد. اما آنچه مسلم است استفاده از عبارت ضد خش به صورت عام تحت هر شرایط کاربری و در برابر تمام مواد نمی تواند درست باشد و در صورت اعمال نیرو توسط جسمِ تیز با سختی بالاتر از سختی کفپوش اپوکسی، سطح کفپوش دچار خراش خواهد شد. به عبارتی نه تنها کفپوش اپوکسی بلکه هیچ کفپوشی نمی تواند به طور کامل ضد خش باشد، مگر آنکه از الماس ساخته شده باشد!
اما چطور می توان از بروز خراش بر سطح پوشش کف جلوگیری نمود؟

 

پاسخ:

مهم ترین عامل ایجاد خراش بر سطح کفپوش، کشیده شدن ذرات گرد و غبار بر آن است. ذرات گردغبار و یا همان خاک عمدتاً ترکیبی از مواد معدنی مانند سیلیکات ها، کوارتز، سنگ های فسفاته و ... است. همانطور که مشخص است این مواد دارای سختی بالا بوده و احتمال ایجاد خراش بر سطح کفپوش را افزایش می دهند. به منظور محافظت از سطح کفپوش استفاده از پادری در محل ورود و اجرای برنامه ی منظم نظافت اهمیت بسیاری دارد. عدم کشیدن وسایل فلزی در زمان جابه جایی آن ها و بلند کردن وسایل نکته ی مهم دیگری است که از ایجاد خراش بر سطح کفپوش جلوگیری میکند. اعمال پوشش شفاف محافظ بر سطح نهایی کفپوش نیز راهکارهای دیگری است. این پوشش های محافظ در انواع اپوکسی و پلی یورتان موجود بوده و با صرف هزینه های ناچیز امکان پوشش دهی مجدد کف را فراهم می کنند. نکته ی دیگر آنکه عدم نظافت کف نه تنها باعث ایجاد خراش می شود، بلکه با نفوذ آلودگی های بعدی درون خراش ها، خطوط سیاه رنگ بر سطح کفپوش مشاهده خواهد شد. البته در این حالت نیز با استفاده از مواد شوینده کف مناسب می توان خطوط سیاه رنگ را با نظافت از بین برد!
 

 

همچنین بخوانید:

راهنمای خرید کفپوش اپوکسی

 

لیست قیمت کفپوش اپوکسی

 

 

  • تاریخ انتشار:13 مهر 1398
دیدگاه خود را بنویسید
  •