EN
آیا کفپوش اپوکسی ضد خش است؟
آیا کفپوش اپوکسی ضد خش است؟

یکی از اولین نگرانی‌ها در زمان خرید کفپوش اپوکسی سوال در مورد ضد خش و ضد خراش بودن اپوکسی کف است!

این پرسش غالباً از سوی خریداران کفپوش منازل و ادارات و همچنین خریدارن رزین اپوکسی برای ساخت وسایل چوبی مطرح می‌شود و دلیل آن کاربری تزئیناتی کفپوش اپوکسی است. در صورت ایجاد خراش بر سطح پوشش، میزان براقیت آن کاهش می­‌یابد و در صورت عدم رعایت نظافت با تجمع گرد و غبار و آلودگی درون خراش‌های ایجاد شده، خطوط سیاه رنگی برسطح ظاهر خواهد شد.

آیا کفپوش اپوکسی ضد خش و ضد خراش است؟

برای پاسخ به سئوال ضد خش بودن کفپوش اپوکسی شاید بهتر باشد ابتدا با مکانیسم ایجاد خراش آشنا شویم. براساس تعریف "سختی موس (Mohs Hardness)" هر ماده‌ای با سختی بالاتر بر سطح ماده با سختی کمتر خراش ایجاد می‌کند. در درجه بندی سختی موس، الماس سخت‌ترین و تالک نرم‌ترین ماده‌ی معدنی معرفی شده‌اند. براین اساس آیا محصولاتی که به عنوان ضد خش یا ضد خراش معرفی می‌شوند کاملاً ضد خش هستند؟ اصلاً محصولی به نام ضد خش وجود دارد؟

 

مکانیسم ایجاد خش و خراش بر سطح کفپوش اپوکسی

کفپوش‌های اپوکسی محصولاتی تِرموست و با سختی بالا هستند که براساس فرمولاسیون و روش اجرای آن‌ها میزان سختی پوشش را می‌توان افزایش داد. اما آنچه مسلم است استفاده از عبارت ضد خش به صورت عام تحت هر شرایط کاربری و در برابر تمام مواد نمی‌تواند درست باشد و در صورت اعمال نیرو توسط جسمِ تیز با سختی بالاتر از سختی کفپوش اپوکسی، سطح کفپوش دچار خراش خواهد شد. به عبارتی نه تنها کفپوش اپوکسی بلکه هیچ کفپوشی نمی‌تواند به طور کامل ضد خش باشد، مگر آنکه از الماس ساخته شده باشد!

درجه بندی سختی مواد معدنی در مقیاس سختی موس

چطور می‌توان از بروز خراش بر سطح پوشش کف اپوکسی جلوگیری نمود؟

 

1- رعایت الگوی مصرف کفپوش اپوکسی

مهم‌ترین عامل ایجاد خراش بر سطح کفپوش اپوکسی، کشیده شدن ذرات گرد و غبار بر آن است. ذرات گردغبار و یا همان خاک عمدتاً ترکیبی از مواد معدنی مانند سیلیکات‌ها، کوارتز، سنگ‌های فسفاته و ... است. همانطور که مشخص است این مواد دارای سختی بالا بوده و احتمال ایجاد خراش بر سطح کفپوش را افزایش می‌دهند. به منظور محافظت از سطح کفپوش استفاده از پادری در محل ورود و اجرای برنامه‌ی منظم نظافت اهمیت بسیاری دارد. عدم کشیدن وسایل فلزی در زمان جابه جایی آن‌ها و بلند کردن وسایل نکته‌ی مهم دیگری است که از ایجاد خراش بر سطح کفپوش اپوکسی جلوگیری می‌کند.

کشیده شدن اجسام با سختی بالاتر بر سطح کفپوش اپوکسی باعث ایجاد خط و خراش می‌شود.

2- محافظت از سطح کفپوش اپوکسی در برابر خط و خراش

اعمال پوشش شفاف محافظ بر سطح نهایی کفپوش اپوکسی راهکار دیگری است. پوشش‌های محافظ در انواع اپوکسی و پلی یورتان موجود بوده و با صرف هزینه‌های ناچیز امکان پوشش‌دهی مجدد پوشش کف را فراهم می‌کنند.

پوشش‌های کف محافظ شفاف بوده و با ایجاد سطحی با سختی بالاتر در برابر ایجاد خط و خراش بر سطح کفپوش اپوکسی، مقاومت بالاتری ایجاد می‌کند. پوشش‌های محافظ ضد خراش به دو صورت صیقلی و براق یا نیمه مات قابل استفاده هستند. این لاک‌های محافظ پس از اجرای لایه‌ی نهایی کفپوش اپوکسی با استفاده از غلطک بر سطح کفپوش اعمال شده و در فواصل زمانی مختلف می‌توان با صرف هزینه‌ی اندکی با اجرای مجدد پوشش بر سطح کفپوش، سطح کفپوش اپوکسی رو نوسازی نمود.

برای آشنایی با انواع پوشش‌های محافظ و لاک‌های اپوکسی و پلی یورتان بساپلیمر بر روی لینک‌های کلیک کنید.

لاک اپوکسی نیمه مات | شفاف

روکش اپوکسی خودتراز شفاف

پوشش پلی یورتان مقاوم به UV

3- نگهداری و نظافت کفپوش اپوکسی

نکته‌ی دیگر آنکه عدم نظافت کف نه تنها باعث ایجاد خراش می‌شود، بلکه با نفوذ آلودگی‌های بعدی درون خراش‌ها، خطوط سیاه رنگ بر سطح کفپوش مشاهده خواهد شد. البته در این حالت نیز با استفاده از مواد شوینده مناسب کفپوش اپوکسی می توان خطوط سیاه رنگ را با نظافت از بین برد!
توجه داشته باشید، انتخاب روش صحیح نظافت کفپوش اپوکسی وابسته به نوع کاربری کفپوش، تعداد لایه‌های کفپوش و ضخامت آن است. برای آشنایی با روش‌های صحیح نظافت کفپوش اپوکسی می‌توانید به راهنمای نظافت و نگهداری کفپوش رزینی بساپلیمر مراجعه بفرمایید.

 

همچنین بخوانید:

راهنمای خرید کفپوش اپوکسی

 

لیست قیمت کفپوش اپوکسی

 

 

 • تاریخ انتشار:13 مهر 1398
دیدگاه خود را بنویسید
 •  

 • 22 شهریور 1401

  فرامرز تدین

  برای کفپوش اپوکسی دفتر کار، کدوم لاک اپوکسی بساپلیمر رو پیشنهاد می کنید؟

  • سلام به شما. برای کاربری‌های تزئیناتی بسته به طرح انتخابی و نیاز مکان کاربری مورد نظر، می‌تونید از لاک‌های اپوکسی BASADUR®-E 402، BASADUR®-E 401 بساپلیمر استفاده کنید. پیشنهاد میکنیم مشخصات فنی این محصولات رو از طریق لینک پایین مطالعه کنید :

   روکش اپوکسی

 • 16 شهریور 1401

  F.Ehsani

  عااالی مثل تمام مقالاتتون.

  • ممنون از همراهی شما