EN

چرا کفپوش اپوکسی تاول می زند؟

چرا کفپوش اپوکسی تاول می زند؟
چرا کفپوش اپوکسی تاول می زند؟

چرا کفپوش اپوکسی تاول می‌زند؟


یکی از مشکلاتی که در زمان استفاده از کفپوش اپوکسی ممکن است رخ دهد، تاول زدن سطح کفپوش به فاصله‌ی کوتاهی پس از نصب آن است. متداول‌ترین دلیل تاول زدن سطح کفپوش اپوکسی حضور رطوبت در زیرسازی آن خصوصاً در مورد زیرسازی‌های بتنی است. انواع کفپوش رزینی (کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان، کفپوش MMA) آب بند و غیر جاذب هستند. به عبارتی امکان نفوذ و یا عبور رطوبت از کفپوش وجود ندارد. یعنی همانگونه که با ریزش مایعات بر سطح کفپوش اپوکسی امکان نفوذ آن به کف وجود ندارد، در صورت وجود رطوبت در زیرآیند نیز امکان خروج آن وجود ندارد. بنابراین در صورتی که کفپوش اپوکسی بر سطح بتن تازه و یا تازه شسته شده نصب شود، با گذشت زمان و تبخیر رطوبت بتن، بخارات آب به سمت سطح بتن حرکت می‌کنند. اما به دلیل حضور کفپوش اپوکسی، این بخارات زیر کفپوش تجمع کرده و با اعمال فشار منجر به تاول زدن و در نهایت جدایش موضعی کفپوش از محل تاول‌ها می‌شوند. در این موارد بالا رفتن دما یا تابش مستقیم نور خورشید سرعت تاول زدن کفپوش اپوکسی را بیشتر می‌کند.

 

 

 

از آن جا که تاول زدن ظاهر کفپوش اپوکسی را شدیدا تحت تاثیر قرار می دهد و ترمیم آن به صرف زمان و هزینه نیاز دارد، ضروری است که قبل از آغاز عملیات نصب کفپوش اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع این مشکل انجام شده باشد.

 

جلوگیری از تاول کفپوش اپوکسی

-در صورتی که کفسازی و بتن ریزی کف به تازگی انجام شده است، حداقل 28 روز از آن باید گذشته باشد تا امکان نصب کفپوش اپوکسی وجود داشته باشد.

- قبل از نصب کفپوش اپوکسی هیچگونه عملیات شستشو و یا کفسابی با آب انجام نشود، یا در صورتی که امکان آن وجود ندارد زمان کافی برای خشک شدن بتن در نظر گرفته شود.
- پیش از آغاز عملیات نصب کفپوش میزان رطوبت بتن اندازه گیری شود. روش های مختلفی برای آزمودن میزان رطوبت بتن وجود دارد که شامل روش های کیفی و کمی هستند. در مقاله ای دیگر به بررسی این روش ها پرداخته می شود.
- در صورتی که علی رغم مرطوب بودن کف به دلایل محدودیت زمانی و ... امکان صبر کردن تا خشک شدن زیرآیند وجود ندارد حتماً از پرایمر های ضد رطوبت اپوکسی برای مقاومت بیشتر در برابر تاول زدن استفاده کنید. پرایمر های ضد رطوبت اپوکسی چسبندگی بالاتری به سطوح مرطوب دارند و در برابر فشار هیدرواستاتیک مقاومت بالایی دارند. بنابراین در صورتی که میزان رطوبت بالا باشد تاول زدن کفپوش با تاخیر زیاد اتفاق افتاده و یا در سطح اثرات مشاهده نخواهد شد که این مسئله تابعی از میزان رطوبت و فشار هیدرواستاتیک وارده به کفپوش اپوکسی است.

 

منابع نشت رطوبت به زیرآیند کفپوش اپوکسی چیست؟

- عدم آب بندی زیرسازی سازه و نفوذ رطوبت از منابع آب زیر زمینی
- نشتی از لوله های انتقال آب و فاضلاب که از زیر کفپوش اپوکسی عبور می کنند.
- آب استفاده شده در زمان شستسوی کف در مرحله ی زیر سازی (آلودگی های روغنی معمولا با شستشو با شوینده های محلول در آب از زیرآیند کفپوش اپوکسی پاک می شوند)

 


روش ترمیم تاول های کفپوش اپوکسی

در مواردی که تاول ها به دلیل حضور رطوبت اضافی در سطح کفپوش اپوکسی ظاهر شده اند، برای ترمیم کفپوش بایستی از خشک شدن زیرآیند و خروج رطوبت از آن اطمینان حاصل نمود. به این منظور سطح تاول ها را باز کنید و زمان کافی برای خروج طوبت از آن ها اختصاص دهید. برای اطمینان از خشک بودن کامل زیرسازی می توانید از دستگاه های سنجش رطوبت بتن در محل تاول های باز شده استفاده کنید. پس از آن که از خشک شدن زیرآیند اطمینان حاصل شد می توانید با اعمال پرایمر و پس از آن بتونه کار به ترمیم محل تاول ها پرداخته و در نهایت روکش نهایی کفپوش اپوکسی را مجدداً اعمال نمایید.

 

  • تاریخ انتشار:8 خرداد 1399
دیدگاه خود را بنویسید
  •