EN

چه کفپوشی برای مراکز تجاری و پارکینگ‌ها مناسب است؟

چه کفپوشی برای مراکز تجاری و پارکینگ‌ها مناسب است؟
چه کفپوشی برای مراکز تجاری و پارکینگ‌ها مناسب است؟

چه کفپوشی برای مراکز تجاری و پارکینگ‌ها مناسب است؟

پارکینگ‌های اتومبیل و خودرو بخش منحصر به فردی از ساختمان است که تقریباً همه عناصر سازه در آن معمولاً در معرض دید عموم قرار دارد. این سازه‌ها با چالش‌های منحصر به فردی روبرو هستند، از ترافیک رفت و آمد سنگین بر کف پارکینگ گرفته تا ریزش مواد شیمیایی خودروها بر سطح کفپوش آن و تنش‌های حرارتی ناشی از تغییرات فصل که چالش‌های خاص خود را برای سازه به همراه دارد. یکی از بخش‌های بسیار مهم از نظر طراحی مهندسی پارکینگ‌ها، کفسازی پارکینگ و انتخاب کفپوش پارکینگی مناسب با حجم ترافیک و شرایط کاربری پارکینگ است. اما نیازمندی‌های کفپوش پارکینگ در مراکز تجاری چیست و چه کفپوشی برای استفاده در  کفسازی پارکینگ مراکز اداری و تجاری مناسب است؟

 

ویژگی‌های کفپوش  پارکینگ‌ مراکز تجاری

1- محافظت از کفسازی بتنی پارکینگ:

اغلب پارکینگ‌های مراکز تجاری و همچنین پارکنیگ‌های طبقاتی دارای کفسازی بتنی هستند. چنانچه از بتن محافظت نشود در اثر ترافیک رفت و آمد خودروها، نه تنها کفسازی پارکینگ دچار فرسایش می‌شود بلکه با نفوذ مایعات نشتی از خودروها (بنزین، روغن هیدرولیک و ...) دچار آلودگی‌های سطحی می‌شوند که به دلیل نفوذ این مایعات به درون کفسازی بتن امکان نظافت و شستشوی آن نیز وجود نخواهد داشت و ظاهر پارکینگ را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نفوذ روغن و مایعات نشی از خودرو به کفسازی پارکینگ

علاوه براین در فصل زمستان با کاهش دما به زیر 4 درجه سانتی گراد، آب نفوذ کرده در عمق بتن منبسط شده و با اعمال فشار به ساختار بتن منجر به شکست آن می‌شود. همچنین با وقوع ضربات پیش بینی نشده، بتن در سطح یا عمق دچار ترک خوردگی و نواقص سطحی می‌شود. با پوشش دهی سطح بتن توسط کفپوش رزینی (عمدتاً کفپوش اپوکسی یا کفپوش پلی یورتان) سطح بتن آب بند شده و در مقابل نفوذ مایعات مقاوم می‌شود. همچنین کفپوش اپوکسی یا کفپوش پلی یورتان از بتن در برابر سایش و ضربات وارده محافظت می‌کند و مانع تخریب و فرسایش بتن می‌شود. 

2- ایجاد فضایی زیبا با قابلیت بخش بندی پارکینگ:

یکی از نکات مهم در طراحی پارکینگ‌های طبقاتی و پارکینگ‌های تجاری لزوم استفاده از علائم راهنمایی و تعیین حدود مجاز پارک خودروها یا مشخص نمودن فضاهای پارکینگ اختصاصی است. با استفاده از کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان به دلیل امکان استفاده از رنگ‌های مختلف در مجاورت یکدیگر در سطح کفپوش و امکان خط کشی و طراحی کفپوش به سادگی می‌توان فضایی متناسب با طراحی استاندارد پارکینگ‌های تجاری فراهم نمود.

کفپوش اپوکسی پارکینگ مسکونی و ایجاد علائم راهنمایی بر سطح کفپوش پارکینگ

3- نظافت کفپوش پارکینگ تجاری:

یکی از نکاتی که در ایجاد فضایی زیبا و دلنشین در مراکز تجاری اهمیت دارد، حفظ نظم و پاکیزگی محیط است. همانطور که پیشتر اشاره شد با استفاده از کفپوش‌های رزینی به عنوان کفپوش پارکینگ مراکز تجاری می‌توان نسبت به ایجاد نظم مناسب در پارکینگ اقدام نمود. علاوه براین با استفاده از کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، بتن کف پارکینگ آب بند شده و در نتیجه مایعات نشتی از خودرو به درون آن نفوذ نخواهند کرد. بنابراین با رعایت برنامه نظافتی و تجهیزات مناسب می توان ضمن رعایت نظم، فضایی پاکیزه نیز در اختیار مراجعه کنندگان به مرکز تجاری فراهم نمود.

دانلود راهنمای نظافت و نگهداری کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان

4- ایمنی کفپوش پارکینگ:

رعایت ایمنی و حفظ امنیت کارکنان و مراجعه کنندگان به مراکز تجاری از مهم‌ترین نکات در زمان طراحی کفپوش و کفسازی پارکینگ این مراکز است. میزان زبری کفپوش و شیب بندی مناسب آن خصوصاً در رمپ‌های متصل کننده‌ی طبقات به یکدیگر از نکات کلیدی در این زمینه است. این مسئله خصوصاً در رمپ ورودی پارکینگ در فصل بارندگی به دلیل لغزندگی کف اهمیت بسیاری دارد. با استفاده از کفپوش‌های اپوکسی و پلی یورتان ضد لغزش مناسب رمپ پارکینگ‌ها می‌توان به این مهم دست یافت.

5- هزینه‌های تعمیرات و نگهداری کفپوش پارکینگ:

هزینه‌های تعمیرات و نگهداری کفپوش در پارکینگ‌های مراکز تجاری شامل هزینه‌های نظافت کفپوش، تجهیزات و مواد شوینده مورد نیاز به علاوه‌ی هزینه‌ی تعمیرات احتمالی کفپوش در طول زمان سرویس دهی و همچنین هزینه‌های تجدید خط کشی و ایجاد علائم راهنمایی است. همانطور که اشاره شد نظافت کفپوش‌های اپوکسی و پلی یورتان پارکینگی به دلیل غیر قابل نفوذ بودن بسیار ساده است و کم هزینه است. علاوه براین در صورت وقوع حوادث یا اتفاقات منجر به تخریب جزئی سطح کفپوش می‌توان به راحتی و با صرف هزینه‌ی اندک نسبت به ترمیم موضعی کفپوش رزینی اپوکسی یا کفپوش پلی یورتان اقدام نمود.

گالری پروژه‌های کفپوش اپوکسی پارکینگ

همچنین بخوانید: 

مشکلات کفپوش پارکینگ و رفع آن‌ها

دیدگاه خود را بنویسید
  •  

  • 30 مرداد 1401

    فواد نظری

    برای کفپوش مسکونی کفپوش اپوکسی بهتره یا کفپوش پلی یورتان؟

    • با توجه به کاربری سبک منازل مسکونی معمولاً کفپوش اپوکسی رو پیشنهاد میدیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌تونید صفحه کفپوش منازل مسکونی رو مطالعه کنید.