EN

چه کفپوشی برای مراکز تجاری و پارکینگ ها مناسب است؟

چه کفپوشی برای مراکز تجاری و پارکینگ ها مناسب است؟
چه کفپوشی برای مراکز تجاری و پارکینگ ها مناسب است؟

چه کفپوشی برای مراکز تجاری و پارکینگ ها مناسب است؟

پارکینگ های اتومبیل ساختمان های منحصر به فردی هستند که تقریباً همه عناصر سازه در آن ها معمولاً در معرض دید عموم قرار دارند. این سازه ها با چالش های منحصر به فردی روبرو هستند، از ترافیک رفت و آمد سنگین تا ریزش مواد شیمیایی خودروها و تنش های حرارتی ناشی از تغییر فصل. یکی از بخش های بسیار مهم از نظر طراحی مهندسی پارکینگ ها، کفسازی پارکینگ و انتخاب کفپوش پارکینگی مناسب با حجم ترافیک و شرایط کاربری پارکینگ است. اما نیازمندیهای کفپوش پارکینگی در مراکز تجاری چیست و چه کفپوشی برای استفاده در کفسازی پارکینگ مراکز اداری و تجاری مناسب است؟

 

 

 

 

 

 

 

ویژگی‌های کفپوش مراکز‌تجاری و پارکینگ‌ها

1- محافظت از کفسازی بتنی پارکینگ اغلب پارکینگ های مراکز تجاری و همچنین پارکنیگ های طبقاتی دارای کفسازی بتنی هستند. چنانچه از بتن محافظت نشود در اثر ترافیک رفت و آمد خودروها نه تنها دچار فرسایش می شود بلکه با نفوذ مایعات نشتی از خودروها دچار آلودگی های سطحی می شوند. علاوه براین در فصل زمستان با کاهش دما به زیر 4 درجه سانتی گراد، آب نفوذ کرده در عمق بتن منبسط شده و با اعمال فشار به ساختار بتن منجر به شکست آن می شود. همچنین با وقوع ضربات پیش بینی نشده، بتن در سطح یا عمق دچار ترک خوردگی و نواقص سطحی می شود. با پوشش دهی سطح بتن توسط کفپوش رزینی (عمدتاً کفپوش اپوکسی یا کفپوش پلی یورتان) سطح بتن آب بند شده و در مقابل نفوذ مایعات مقاوم می شود. همچنین کفپوش رزینی اپوکسی یا پلی یورتان از بتن در برابر سایش و ضربات وارده محافظت می کند و مانع تخریب و فرسایش بتن می شود.

2- ایجاد فضایی زیبا با قابلیت بخش بندی پارکینگ یکی از نکات مهم در طراحی پارکینگ های طبقاتی و پارکینگ ها تجاری لزوم استفاده از علائم راهنمایی و تعیین حدود مجاز پارک خودرو ها یا مشخص نمودن فضاهای پارکینگ اختصاصی است. با استفاده از کفپوش های رزینی اپوکسی و پلی یورتان به دلیل امکان استفاده از رنگ ها مختلف در مجاورت یکدیگر در سطح کفپوش و امکان خط کشی و طراحی کفپوش به سادگی می توان فضایی متناسب با طراحی استاندارد پارکینگ های تجاری فراهم نمود.

3- نظافت کفپوش پارکینگ تجاری یکی از نکاتی که در ایجاد فضایی زیبا و دلنشین در مراکز تجاری اهمیت دارد، حفظ نظم و پاکیزگی محیط است. همانطور که پیشتر اشاره شد با استفاده از کفپوش های رزینی به عنوان کفپوش پارکینگ مراکز تجاری می توان نسبت به ایجاد نظم مناسب در پارکینگ اقدام نمود. علاوه براین با استفاده از کفپوش رزینی، بتن کف پارکینگ آب بند شده و در نتیجه مایعات نشتی از خودرو به درون آن نفوذ نخواهند کرد. بنابراین با رعایت برنامه نظافتی و تجهیزات مناسب می توان ضمن رعایت نظم، فضایی پاکیزه نیز در اختیار مراجعه کنندگان به مرکز تجاری فراهم نمود.

4- ایمنی پارکینگ رعایت ایمنی و حفظ امنیت کارکنان و مراجعه کنندگان به مراکز تجاری از مهم ترین نکات در زمان طراحی کفپوش و کفسازی پارکینگ این مراکز است. میزان زبری کفپوش و شیب بندی مناسب آن خصوصاً در رمپ های متصل کننده ی طبقات به یکدیگر از نکات کلیدی در این زمینه است. این مسئله خصوصاً در رمپ ورودی پارکینگ در فصل بارندگی به دلیل لغزندگی کف اهمیت بسیاری دارد. با استفاده از کفپوش های رزینی ضد لغزش مناسب رمپ پارکینگ ها می توان به این مهم دست یافت.

5- هزینه های تعمیرات و نگهداری کم هزینه های تعمیرات و نگهداری در پارکینگ های مراکز تجاری شامل هزینه های نظافت کفپوش، تجهیزات و مواد شوینده مورد نیاز به علاوه هزینه ی تعمیرات احتمالی کفپوش در طول زمان سرویس دهی و همچنین هزینه های تجدید خط کشی و ایجاد علائم راهنمایی است. همانطور که اشاره شد نظافت کفپوش های رزینی پارکینگی به دلیل غیر قابل نفوذ بودن بسیار ساده است و کم هزینه است. علاوه براین در صورت وقوع حوادث یا اتفاقات منجر به تخریب جزئی سطح کفپوش می توان به راحتی و با صرف هزینه ی اندک نسبت به ترمیم موضعی کفپوش رزینی اپوکسی یا کفپوش پلی یورتان اقدام نمود.

  • تاریخ انتشار:24 دی 1398
دیدگاه خود را بنویسید
  •