EN

طرح کالر فلیک کفپوش اپوکسی چطور اجرا می‌شود؟

طرح کالر فلیک کفپوش اپوکسی  چطور اجرا می‌شود؟
طرح کالر فلیک کفپوش اپوکسی  چطور اجرا می‌شود؟

یکی از باورهای اشتباه در خصوص کفپوش اپوکسی محدودیت در طراحی آن است. عموماً تصور می‌شود کفپوش اپوکسی تنها در طرح‌های ساده و نهایتاً در رنگ بندی‌های مختلفی ارائه می‌شود. اگرچه طرح‌های ساده‌ی کفپوش اپوکسی به تنهایی از زیبایی کافی برخوردار است، به دلیل تنوع سلیقه‌ها و همچنین نیازمندی‌های طراحی هر فضا لزوم معرفی طراحی‌های دیگر نیز احساس می‌شود. در این پست یکی از ساده‌ترین و درعین حال جذاب‌ترین طراحی‌های کفپوش اپوکسی که با استفاده از فِلِیک رنگی یا کالر فلیک ایجاد می‌شود معرفی شده است.

طرح کالر فلیک کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی تک رنگ متداول‌ترین طرح مورد استفاده از کفپوش اپوکسی است که عمدتاً در کاربری‌های کفپوش صنعتی و کفپوش پارکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کاربری‌های تیزئیناتی یا کمتر صنعتی که زیبایی بصری کفپوش اهمیت زیادی دارد، استفاده از طرح‌های مختلف کفپوش اپوکسی پیشنهاد می‌شود. طرح کالر فلیک یا گرانیتی کفپوش اپوکسی، به دلیل ایجاد خطای دید، ضمن ایجاد تنوع و جذابیت ظاهری مانع از دیده شدن خراش‌های سطحی یا آلودگی‌های ناشی از تردد افراد بر سطح کفپوش می‌شود و فرصت بیشتری برای نظافت کفپوش فراهم می‌کند.

از طرح کالر فلیک کفپوش اپوکسی با نام‌هایی همچون طرح فلیک پاش، طرح گرانیتی و به جای اصطلاح کالر فلیک از چیپس رنگی یا پرک رنگی کفپوش اپوکسی نیز نام برده می‌شود. فلیک یا پرک رنگی در رنگ‌های متنوعی وجود دارد و با پخش شدن بر سطح کفپوش اپوکسی با رنگ زمینه‌ای ساده، طرحی شبیه به موزاییک یا سنگ گرانیت (در تراکم‌های متوسط و کم) و طرحی منحصر به فرد در تراکم‌های بالاتر از فلیک ایجاد می‌کند. 

نمونه طرح ساده و تک رنگ کفپوش اپوکسی 

طرح کالر فلیک کفپوش اپوکسی چیست و چطور اجرا می‌شود؟

فلیک یا پرک رنگی در رنگ‌های مختلف ارائه می‌شوند و می‌توان از آن‌ها به صورت تک رنگ و یا ترکیبی از دو یا سه فلیک مختلف بر سطح کفپوش اپوکسی استفاده نمود. استفاده از آن‌ها به صورت بسیار متراکم و یا پراکنده امکان پذیر است. 

چیپس رنگی یا کالر فلیک بساپلیمر

برای دیدن تنوع رنگی کالر فلیک بساپلیمر اینجا کلیک کنید. 

در زمان اعمال روکش نهایی کفپوش اپوکسی فلیک یا چیپس رنگی بر سطح کفپوش پخش شده و با پایان واکنش سخت شدن کفپوش بر محل خود تثبیت می‌شوند. برای اطمینان از توزیع یکنواخت رنگ فلیک‌ها بر سطح کفپوش ابتدا کالرفلیک‌های مورد نظر را به صورت یکنواخت با یکدیگر مخلوط نموده و پس از پایان اجرای روکش خودتراز اپوکسی با استفاده از کفش اپوکسی بر سطح کفپوش رفته و .فلیک‌ها را به سمت بالا پخش نمایید تا هنگام فرود بر سطح کفپوش توزیع یکنواختی از کالرفلیک داشته باشید

مخلوط کالرفلیک سیاه و سفید بساپلیمر

نکته‌ی بسیار مهم در زمان استفاده از این طراحی، اعمال لایه‌ی محافظ به صورت لاک شفاف اپوکسی یا پلی یورتان است. ترکیب این لایه‌ی محافظ و فلیک‌ها علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا، مقاومت سایشی و لغزشی کفپوش را افزایش می‌دهد. همچنین نظافت و نگهداری این طرح نسبت به طرح‌های ساده و صیقلی ساده‌تر است.

پوشش کف اپوکسی| پایه حلال| نیمه مات| شفاف

روکش خودتراز اپوکسی| بدون حلال| شفاف

  UVپوشش کف پلی یورتان| پایه حلال| شفاف| مقاوم به

استفاده از طرح کالر فلیک کفپوش اپوکسی در چه فضاهایی پیشنهاد میشود؟

استفاده از طرح کالر فلیک کفپوش اپوکسی در کاربری‌های تجاری و اداری با تردد سبک و متوسط پیشنهاد می‌شود. منظور از تردد سبک و متوسط ترافیک رفت و آمد افراد بر سطح کفپوش و یا عبور وسایل چرخ دار نهایتاً تا وزن 500 کیلوگرم است. از آنجا که این طرح به دلیل تنوع رنگی و امکان طراحی بر سطح کفپوش اپوکسی زیبایی خاصی به محیط می‌دهد، استفاده از آن در فضاهای تجاری، اداری و بیمارستان‌ها پیشنهاد می‌شود.


طرح کالر فلیک کفپوش اپوکسی با توزیع متوسط در یک درمانگاه

مزایای استفاده از طرح کالر فلیک کفپوش اپوکسی چیست؟

1-طراحی متنوع:

همانطور که اشاره شد با استفاده از طرح کالر فلیک کفپوش اپوکسی امکان طراحی‌های متنوع تری برای طراحان فضای داخلی فراهم می‌شود.

2-افزایش مقاومت به خراش کفپوش اپوکسی:

  استفاده از این طراحی به دلیل ضرورت استفاده از لاک شفاف محافظ اپوکسی و یا پلی یورتان، مقاومت به خراش کفپوش را افزایش می‌دهد.

3- عدم نیاز به نظافت روزانه‌ی کفپوش: 

همچنین به دلیل استفاده از فلیک رنگی خصوصاً به صورت پر تراکم در مکان‌هایی که امکان نظافت روزانه وجود ندارد، به دلیل خطای دید ناشی از حضور چیپس فلیک‌ها، آلودگی‌های ناشی از تردد را کمتر نشان می‌دهد.

4- خطای دید و حذف موج‌های سطحی زیرآیند کفپوش اپوکسی:

همچنین به دلیل امکان استفاده از لاک محافظ نیمه مات موج‌های سطحی کفپوش اپوکسی را که ناشی از نا همواری‌های زیرسازی آن است و در انواع کفپوش اپوکسی طرح ساده و صیقلی به وضوح دیده می‌شود، را تا حدود بسیار زیادی محو می‌کند.

به منظور مشاهده ی رنگ بندی فلیک ها می توانید به بخش راهنمای خرید کفپوش مراجعه نمایید.

  • تاریخ انتشار:7 اردیبهشت 1399
دیدگاه خود را بنویسید
  •