EN

تفاوت کفپوش اپوکسی و پلی یورتان

تفاوت کفپوش اپوکسی و پلی یورتان
تفاوت کفپوش اپوکسی و پلی یورتان

تفاوت کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان

کفپوش‌ اپوکسی و کفپوش پلی یورتان دو نوع متداول از کفپوش‌های رزینی هستند. در صنعت کفپوش‌ها دانستن تفاوت این دو کفپوش تاثیر بسزایی در تصمیم گیری نهایی و انتخاب کفپوش دارد. بنابراین، لازم است تا مشتریان و مجریان، اطلاعات پایه و فنی را بدانند و با گرفتن مشاوره از تیمی متخصص، در نهایت محصولی باکیفیت و متناسب با کاربری خود انتخاب کنند.
در ادامه، تفاوت‌های کفپوش اپوکسی و پلی یورتان را در بخش‌های عملیاتی، اجرا، کاربرد و قیمت بررسی می‌کنیم.

 

تفاوت های عملیاتی کفپوش پلی یورتان و اپوکسی

در وهله اول، به بررسی تفاوت‌های عملیاتی می‌پردازیم، زیرا، این تفاوت‌ها بر روی کاربری نهایی کفپوش تأثیر می‌گذارند. کفپوش‌های اپوکسی سخت‌تر و بادوام‌تر بوده و از استحکام فشاری بسیار بالاتری نسبت به پلی یورتان‌ها برخوردار می‌باشند. به همین دلیل از آن‌ها در صنایع با کاربری سنگین، انبارها و مراکز لجستیکی با ترافیک لیفتراک سنگین استفاده می‌شود. کفپوش‌های پلی یورتان معمولاً نرم‌تر و الاستیک هستند. این دو ویژگی باعث شده تا در برابر خراش مقاومت بیشتری داشته باشند. به دلیل الاستیک بودن، کفپوش‌های پلی یورتان مقاومت مناسبی در برابر ضربه دارند. این خاصیت الاستیکی باعث می‌شود تا از آن‌ها در سردخانه‌ها و مکان‌های ذخیره سازی با دمای منفی 30 درجه سانتی گراد استفاده گردد. همچنین، روکش الاستیک می‌تواند به عنوان یک لایه ضد آب و ترک خوردگی عمل کند، به همین دلیل می‌تواند گزینه مناسبی برای پارکینگ‌های چند طبقه باشد. کفپوش‌های اپوکسی و پلی یورتان وقتی در معرض مواد شیمیایی خاصی قرار می‌گیرند، متفاوت رفتار می‌کنند. برای مثال، در کارخانجات صنایع غذایی و لبنی، به علت احتمال قرار گرفتن در معرض اسیدهای لاکتیک، کفپوش پلی یورتان، انتخاب بهتری است. به همین دلیل بسیاری از شرکت های فرآوری مواد غذایی که در تولید شیر، پنیر و بطورکلی لبنیات، فعالیت دارند، از پلی یورتان‌ها استفاده می‌کنند. اما در شرایط و کاربری مشابه، ممکن است کفپوش اپوکسی دچار خوردگی و زردی بشود. در صنایعی که از اسیدهای سولفوریک (مانند تولید باتری و غیره) در آن ها استفاده می شود، کفپوش اپوکسی به دلیل مقاومت بالا، انتخاب بهتری است. در صورتی که درصدد تهیه کفپوش برای کارخانه هستید، حتما با تولیدکنندگان کفپوش مشورت کنید تا در نهایت، انتخابی متناسب با کاربری کارخانه، داشته باشید تا از ایجاد هزینه‌های جانبی که ممکن است در آینده پیش بیاید، جلوگیری شود.

 

تفاوت در نصب و اجرا

در مرحله‌ی نصب و اجرا، کفپوش اپوکسی با کفپوش پلی یورتان تفاوت قابل توجهی دارد. از نظر کاربردی، رزین‌های کفپوش پلی یورتان به وجود رطوبت بسیار حساس هستند. اگر یک کفپوش پلی یورتان پخت نشده، در برابر آب و یا میعان قرار بگیرد، ممکن است نتیجه نهایی، فاجعه باشد! (مانند تصویر زیر)


epoxy-flooring-and-polyurethane


رزین های اپوکسی نیز به رطوبت حساس هستند، اما صدمات حاصل از رطوبت در آن ها نسبت به پلی یورتان ها، بسیار کمتر است. بنابراین، هنگام کار در محیط هایی که وجود رطوبت می تواند مشکل ساز باشد، کفپوش اپوکسی همیشه گزینه بهتری است. فرصت کاربری (Pot Life)، زمان پوشش دهی مجدد (Recoat Time) و زمان کلی پخت (Total Curing Time) در هر دو نوع کفپوش ها، قابل اصلاح و تغییر است. اما، به طور کلی کار با کفپوش پلی یورتان نسبت به کفپوش اپوکسی، پیچیدگی های بیشتری دارد. رعایت نسبت اختلاط فاکتور بسیار مهمی در پلی یورتان هاست. در کفپوش های پلی یورتان باید نسبت اختلاط با وسواس بیشتری رعایت شود (مثلا با دقت 99%)، در صورتی که این حساسیت اختلاط در کفپوش های اپوکسی کمتر است (حدودا 95%). حساسیت زیاد به رطوبت و دقت در اختلاط باعث شده تا کفپوش های پلی یورتان نیاز به کادر اجرایی بسیار ماهر و با تجربه داشته باشند.

 

همچنین بخوانید: کفپوش ورزشی پلی یورتان

 

تفاوت قیمت کفپوش اپوکسی و پلی یورتان

بررسی تفاوت قیمت کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، کار چندان درستی نیست. مقایسه این دو کفپوش از نظر قیمت، مانند مقایسه ی سیب و پرتقال است. در نهایت انتخاب کفپوش نباید به قیمت وابسته باشد، بلکه بررسی نوع کاربری و شرایط محل، تعیین کننده است. اما به صورت کلی می‌توان گفت کفپوش پلی یورتان کمی گران‌تر از کفپوش اپوکسی است.

 

همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره تخصصی و لیست قیمت کفپوش‌ها با شرکت پساپلیمر تماس حاصل فرمایید.

 

 

  • تاریخ انتشار:28 مرداد 1399
دیدگاه خود را بنویسید
  •