EN
رنگ اپوکسی چیست؟
رنگ اپوکسی چیست؟

رنگ اپوکسی چیست؟ نحوه استفاده از رنگ اپوکسی چگونه است؟ موارد مصرف رنگ اپوکسی کجاست؟ 
رنگ اپوکسی یکی از پرکاربردترین پوشش‌های صنعتی با کاربری اصلی به عنوان پوشش ضدخوردگی در خطوط لوله، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و محیط‌های صنعتی است.  رنگ اپوکسی خواص منحصر به فردی از جمله: مقاومت در برابر خوردگی ناشی از مواد شیمیایی، امکان نظافت آسان، چسبندگی عالی به انواع سطوح و قابلیت آب بندی. رنگ‌های اپوکسی یکی از سخت‌ترین و با دوام ترین مواد رنگی است که زمینه‌های استفاده زیادی نیز دارد. 
حلال رنگ اپوکسی چیست؟ 
رنگ اپوکسی که از طریق فروشگاه‎‌های رنگ صنعتی قابل تهیه است، عمدتاً محصولاتی با نسبت اختلاط 1 به 5 با هاردنر پلی آمید و حاوی مقادیری حلال است و همانطور که اشاره شد برای کاربری اصلی به عنوان پوشش محافظتی یا خط کشی‌های صنعتی استفاده می‌شوند. این محصول دو جزئی بوده و از زمان اختلاط با هاردنر پلی آمیدی زمان محدودی برای اعمال رنگ اپوکسی به سطح زیرین وجود دارد.
 رنگ اپوکسی عموماً در ضخامت‌های کمتر از 200 میکرون و با استفاده از قلم مو یا غلطک پشمی بر سطح اعمال می‌شود. 
رنگ اپوکسی را به دلیل چسبندگی بسیار خوب آن می‌توان بر انواع سطوح بتنی، موازئیک، سنگ و فلزی اعمال نمود. توجه شود پیش از اعمال رنگ اپوکسی بایستی سطح را از هرگونه چربی، گرد و خاک و آلودگی پاک نمود. 

اما نکته‌ای که وجود دارد، بسیار می‌شنویم که برای اشاره به کفپوش‌ اپوکسی از عبارت رنگ اپوکسی استفاده می‌شود. آیا این دو محصول یکی هستند؟ آیا می‌توان از رنگ اپوکسی به عنوان پوشش کف هم استفاده نمود؟

 

تفاوت رنگ اپوکسی با پوشش کف اپوکسی

همانطور که اشاره شد کاربری اصلی رنگ اپوکسی به عنوان پوشش محافظتی و ضد خوردگی و همچنین خط کشی‌های صنعتی است. این محصول بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمید بوده و حاوی مقادیری حلال است. 
علی‌رغم ویژگی‌های مناسب رنگ اپوکسی اما استفاده از این محصول به عنوان پوشش کف پیشنهاد نمی‌شود. چرا که در کاربری‌های یاد شده به عنوان پوشش محافظتی سطح رنگ اپوکسی عموماً در معرض نیروهای مکانیکی و ضربه‌های شدید قرار نمی‌گیرد. این در حالی است که در کاربری پوشش کف، رنگ اپوکسی در معرض ترافیک تردد مداوم، سایش و ضربه‌های احتمالی قراردارد و بایستی علاوه بر ویژگی‌هایی همچون چسبندگی و مقاومت شیمیایی و حافظتی بتواند استحکام مکانیکی بالایی نیز از خود نشان دهد. اما به دلیل فرمولاسیون طراحی شده‌ی آن برای کاربری به عنوان پوشش محافظتی این محصول استحکام مکانیکی کافی برای کاربرد به عنوان پوشش کف را ندارد و در صورت استفاده در زمان کوتاهی نیاز به ترمیم یا پوشش‌دهی مجدد پیدا خواهد کرد.

پوشش اپوکسی کف

پوشش کف اپوکسی اما محصولی بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمین است. فرمولاسیون این محصول به گونه‌ای طراحی شده است که خواص مکانیکی بسیار بالاتر از رنگ اپوکسی داشته و در برابر ترافیک رفت و آمد افراد و وسایل چرخدار مقاومت سایشی بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. 
پوشش کف اپوکسی عمدتاً در دو تا 3 لایه اجرا شده و ضخامت آن از 200 میکرون تا 1 میلیمتر متغیر است. در صورت نیاز به افزایش ضخامت از کفپوش‌های اپوکسی استفاده می‌شود. 

 

 

برای آشنایی با مشخصات " پوشش کف اپوکسی " کلیک کنید. 


برای خرید و یا دریافت مشاوره تخصصی در این زمینه با ما در تماس باشید.

 
 • تاریخ انتشار:16 آذر 1400
دیدگاه خود را بنویسید
 •  

 • 14 دی 1400

  الهام شمس

  رنگهایی که میتوان برای این نوع کفپوش استفاده کرد عالی هستند.

  • دقیقا :) و نسبت به رنگ اپوکسی کاربرد و مقاومت بسیار بالاتری داره. رنگ‌بندی کفپوش اپوکسی رو از طریق این لینک مشاهده کنید: رنگ بندی محصولات

 • 8 دی 1400

  علی قنبری

  خیلی مفید بود این مطلب👏👏👏

  • ممنون از توجه و کامنت مثبت‌تون :)