EN
مشکلات کفپوش صنایع غذایی
مشکلات کفپوش صنایع غذایی

مشکلات کفپوش صنایع غذایی

به دلیل تنوع محصولات قابل استفاده به عنوان کفپوش کارخانجات صنایع غذایی و نوشیدنی، انتخاب کفپوش مناسبی که پاسخگوی تمامی نیازهای کارخانجات صنعت غذایی و لبنی باشد به تصمیمی چالشی تبدیل شده است. در زمان انتخاب روش کف سازی کارخانجات، پیشتر و مهم تر از هر عاملی باید استانداردهای دقیق سلامتی، ایمنی و بهداشتی ضمن رعایت محدودیت های بودجه در نظر گرفته شود.
با این وجود واقعیت این است که عملکرد نامناسب کفپوش کارخانه (مانند شکستن، تاول زدن، سایش شدید، جدایش از کف و ...) که ناشی از مواد ناکافی یا ارزان قیمت باشد، در نهایت تأثیر منفی بر بهره وری کارخانجات مواد غذایی خواهد گذاشت.
بنابراین دانستن دلایلی که می تواند منجر به نارسایی کفپوش در صنایع غذایی و آشامیدنی شود، می تواند به جلوگیری از بروز چنین مواردی کمک کند. به قول معروف، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است!

 
 
 
 
 
 

کنترل نامناسب بهداشت در کفسازی کارخانجات صنعتی

درزها، بندکشی ها، خطوط گروت و ترک های سطحی کفپوش، محل بسیار مناسبی برای تولید مثل باکتری ها، قارچ ها، کپک ها و آفات است. حضور و رشد این میکرواورگانیسم ها نه تنها کیفیت هوای داخلی کارخانه صنایع غذایی را کاهش می دهد بلکه تهدیدی برای سلامت هر محصول غذایی که در این کارخانه فراوری یا تولید شود نیز است. در موارد شدید، این مسئله می تواند منجر به شیوع بیماری های ناشی از مواد غذایی آلوده شود که با مرگ مصرف کنندگان به اوج خود میرسد. آسیب جبران ناپذیر به شهرت برند و دعاوی پرهزینه ی حقوقی نیز می تواند به دنبال آن رخ دهد.

 

همچنین بخوانید:

چرا کفپوش اپوکسی تاول میزند


مقاومت شیمیایی ناکافی کفپوش سالن تولید

اسیدهای آلی، قلیاها و نمک ها و همچنین روغن های داغ، خون، قندها، روان کننده ها و چربی هایی که بخشی از صنایع غذایی و آشامیدنی را تشکیل می دهند، طی فرایندهای جاری در سالن تولید معمولاً بر کف سالن تولید ریزش دارند و اگر از سطح کفپوش به شکل مناسبی محافظت نشود، باعث آسیب و خوردگی آن می شوند. بنابراین در زمان انتخاب روش کفسازی کارخانه صنایع غذایی اطمینان یابید که کفپوش انتخابی مقاومت شیمیایی مناسب در برابر مواد اولیه مصرفی شما در خط تولید داشته باشد. درجه حرارت آلاینده های شیمیایی و یا مواد مضر بایستی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، روغن در دمای اتاق نسبتاً بی اثر است اما هنگام گرم شدن در دمای بالا، بسیار خورنده است.

 


مقاومت ضعیف کفپوش در برابر شوک حرارتی

کفپوش کارخانه های مواد غذایی و آشامیدنی در معرض فرآیندهای تمیز کردن و شستشوی شدید هستند که  به منظور از بین بردن خون، روغن و سایر آلاینده های شیمیایی از سطح کفپوش سالن تولید، با استفاده از آب بسیار گرم یا حتی بخار آب انجام می شود. از آنجا که اکثر کارخانه های مواد غذایی و آشامیدنی در دمای محیط کار می کنند، طی مراحل تمیز کردن و شستشو کفپوش دچار شوک حرارتی می شود زیرا کف ناگهان در معرض دمای تا بیش از 180 درجه سانتیگراد قرار می گیرد.
شوک حرارتی چیست؟
همه ی انواع مختلف کفپوش و کفسازی کارخانجات با کاهش و افزایش دما انقباض و انبساط می یابند. چنانچه سرعت این تغییر ابعادی کفپوش تفاوت زیادی با زیرسازی کفپوش (بتن، فلز و ...) داشته باشد، این اختلاف منجر به شکستن، جدایش از کف و خرابی کفپوش می شود.

 

بیشتر بخوانید :

جدایش کفپوش اپوکسی از کف


انتقال بیش از حد رطوبت به کفپوش

یکی دیگر از دلایل عمده شکست کفپوش در کارخانه های مواد غذایی انتقال بیش از حد بخار رطوبت از طریق زیرآبند بتونی در زیر کفپوش است. چنانچه بدون اصلاح مشکل عبوردهی بخار زیرآیند، اقدام به نصب کفپوش شود مشکلاتی چون تاول زدن و جدایش از کف منجر به خراب شدن کفپوش کارخانه صنایع غذایی خواهد شد.
  • تاریخ انتشار:30 آذر 1398
دیدگاه خود را بنویسید
  •