EN

کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی و لبنی| نقش و مزایا

کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی و لبنی| نقش و مزایا
کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی و لبنی| نقش و مزایا

کفپوش اپوکسی در صنایع غذایی و لبنی| نقش و مزایا کفپوش اپوکسی

نقش کفپوش‌های اپوکسی در کیفیت محصولات لبنی و مزایای استفاده از کفپوش رزینی در صنایع غذایی و لبنی:

عوامل متعددی بر کیفیت و حجم تولید محصولات غذایی، دارویی و بهداشتی اثرگذار است.عوامل می توانند شامل مراحل تولید محصول تا تأسیسات، انتخاب کفپوش مناسب و نظافت و نگهداری از آن را نیز شامل شود. در این مقاله پس از بررسی نقش کفپوش بر ایمنی و کیفیت محصولات تولید شده در صنایع غذایی و لبنی به معرفی کفپوش های رزینی و مزایای استفاده از آن ها در این صنایع پرداخته شده است.

چالش های انتخاب کفپوش در صنایع لبنی

کف کارخانجات مواد لبنی تحت تأثیر چکمه های لاستیکی، لودر و هم چنین ماشین آلات سنگین، ریخته شدن مواد خورنده مانند لاکیتک اسید و نیازمند نظافت مرتب روزانه است. همزمان می بایست ایمنی کارکنان، تمیزی سطح و ایمنی و رفاه دام در زمان انتخاب نوع کفپوش این کارخانجات مد نظر قرار گیرد.
ریزش مواد شیمیایی ذکر شده می توانند سبب تخریب تدریجی کف شود که در اینصورت مشکلاتی در رفت و آمد کارکنان، وسایل و دام و خطرات بهداشتی ایجاد می کند. آلاینده ها می توانند در ترک ها و درزهای موجود در کف تخریب شده تجمع کنند و عملیات نظافت را دشوار و ناکارآمد سازند، و در نهایت به دلیل مشکلات ایجاد شده در اجرای فرایند های تولید و خطرات بهداشتی ایجاد شده، تولید محصول نهایی هم از حیث کیفیت و هم از حیث موازین بهداشتی با تردید رو به رو خواهد بود.

ویژگی های کفپوش های رزینی در صنایع لبنی

انواع مختلفی از کفپوش رزینی در کارخانجات محصولات لبنی میتواند استفاده شوند (کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان، کفپوش پلی متیل متاکریلات یا کفپوش mma). کفپوش های رزینی همانند سپری از کف سازه (عموماً بتن) در مقابل عوامل خارجی (مواد شیمیایی، ضربه، سایش و ...) محافظت میکنند. کفپوش رزینی استحکام فشاری، مقاومت ضربه و مقاومت شیمیایی بسیار بالاتری نسبت به بتن دارد. کفپوش های رزینی سطحی را ایجاد می کنند که تمیز کردن آن بسیار آسان بوده و پاک کردن جرم و چربی از روی آن دشوار نیست. سختی کفپوش های رزینی سبب می شود که رفت و آمد ماشین آلات سنگین و دام بدون آسیب زدن به کف و ایجاد خطرات بهداشتی و مشکلاتی عملیاتی صورت گیرد. ایجاد سطحی تراز، یکپارچه و بدون درز با استفاده از کفپوش های رزینی سبب آسان شدن حمل و نقل های داخلی مانند لیفتراک می شود. عدم وجود تخلخل، سختی و غیر جاذب بودن کفپوش، سطحی عاری از حضور باکتری و بهداشتی ایجاد می کند.

موارد بهداشتی کپوش رزینی

تولید مواد لبنی ناسالم و استفاده از ابزار و محیط ناامن می تواند در نهایت سبب کاهش خریداران محصول شود. محیط آلوده نه تنها سبب تخریب کفپوش می شود بلکه باعث به خطر افتادن سلامتی دام و در نتیجه محصولات خواهد شد. به همین دلیل ایجاد محیطی بهداشتی در مراحل تولید مواد لبنی که نظافت آن ساده باشد، بسیار پر اهمیت است. به منظور دست یابی به یک محیط بهداشتی اکثر کارخانجات صنایع غذایی و لبنی 30 الی 60 دقیقه بعد از شیر دوشیِ دام، عملیات نظافت کف را انجام میدهند. نظافت محیط دو الی سه بار در روز انجام می شود که خود نیازمند صرف انرژی و زمان زیادی است. اگر سطح به اندازه کافی استحکام نداشته باشد در طی این شست و شوها لایه های آن فرسوده شده و تخلخل در آن ایجاد می شود. این بدین معنی است که نه تنها کفپوش می بایست صاف و هم تراز باشد بلکه می بایست در مقابل شست وشو مقاومت داشته باشد. 
سطوح بتنیِ محافظ نشده در مقابل شستشو با آب داغ و مواد شوینده مقاومت زیادی ندارند. استفاده از شوینده های شیمیایی برای از بین بردن میکروارگانیسم های خطرناک ضروری است که  خود می تواند منجر به تخریب لایه های بتن و دشواری در عملیات نظافت شود. اگر سطح به انداره کافی مقاومت نداشته باشد شروع به ترک خوردن می کند. حضور ترک در کف می تواند مکانی برای رشد باکتری و به خطر افتادن محصولات شود. 

محل اتصال دیوار و کف

یکی از پرچالش ترین مکان هایی که میتواند محل رشد و تجمع باکتری باشد و تمیز کردن آن کار سختی است محل اتصال دیوار به کف است. استفاده از کفپوش رزینی در کارخانجات صنایع غذایی امکان حذف این نقاط حساس را از طریق ایجاد قرنیز های منحنی و اتصال دهنده کف به دیوار ایجاد میکند. به عبارتی در محل اتصال کف به دیوار، نه تنها گوشه یا زاویه نود درجه حذف خواهد شد بلکه سطح به صورت یکپارچه و بدون درز تا ارتفاع پانزده سانتی متری بر دیوار ادامه می باید.

زه کشی کارخانجات مواد لبنی

کودِ دام، مواد شوینده، لاکیتک اسید و بسیاری موارد دیگر تولید کننده آب اضافی هستند. حضور مقدار زیادی آب می تواند از نظر بهداشتی خطرناک باشد چرا که می تواند محل رشد باکتری باشد. کفپوشی بدون تخلخل که تخلیه آب از آن کامل باشد و  آب در سطح آن تجمع نکند، از نظر بهداشتی ایمن تر است. کفپوش رزینی در مقابل آب غیر قابل نفوذ و غیر جاذب است و با شیب بندی مناسب به راحتی مایعات را به سمت مجاری فاضلاب هدایت می کند.. به خصوص مدفوع دفع شده در طول شیر دوشی میتواند خطراتی را به همراه داشته باشد.خطرات سلامتی که از ضایعات حیوانات ممکن است ایجاد شود در ایجاد بیماری هایی ناشی از پاتوژن های نظیر Salmonella ، E. Coli و Fecal Coliform میتواند 10 الی 100 برابر بیشتر از خطر ضایعات انسانی باشد. استفاده از کفپوش با قابلیت شیب بندی مناسب می تواند از ایجاد محیط و شرایط غیر بهداشتی و نا امن جلوگیری کند. 

ایمنی و سلامت کارکنان

آلودگی تنها خطری نیست که از آب اضافی موجود در محیط ایجاد می شود، بلکه لغزندگی سطح برای کارکنان و بازدید کنندگان نیز می توانند خطرآفرین باشد. به همین دلیل نه تنها منطقه ی شیردوشی بلکه اتاق ذخیره سازی، مناطق مربوط به کارکنان، راهروها و راههای پیاده روی نیز می بایست دارای شیب بندی مناسب باشند. زهکشی مناسب کف نه تنها خطرات ناشی از تجمع آب و آلودگی را کاهش می دهد، بلکه خطرات ناشی از لغزش افراد و زمین خوردن آن ها را نیز به شدت کاهش خواهد داد. علاه بر این در صورت انتخاب کفپوش ضد لغزش و ایجاد بافت در سطح نهایی ( با در نظر گرفتن روش های نظافتی مناسب) از دیگر مزایای استفاده از کفپوش های رزینی است.

کاهش زمان توقف خط تولید با استفاده از کفپوش های با سرعت پخت بالا

بسیاری از مدیران کارخانجات صنایع لبنی نگران دیر خشک شدن کفپوش های رزینی و به نعویق افتادن کارهای رومزه این صنعت هستند که می توان گفت کفپوش رزینی پلی متیل متاکریلات (کفپوش mma) می تواند پاسخ گوی نیاز آنها باشد.
این نوع پلیمر یک سیستم پخت سریع دارد که رفت و آمد و کار با آن می تواند تنها چند ساعت بعد از نصب آن آغاز شود، در صورتی که نصب کفپوش های دیگر چند روز زمان نیاز دارد. کفپوش آکریلاتی در گستره ی دمایی 20-  درجه تا 35 درجه سانتی گراد قابل نصب است، این بدین معنی است که در اتاق های سرد که مخصوص ذخیره و نگهداری هستند نیز امکان نصب وجود دارد. هم چنین می تواند بدین معنا باشد که این نوع کفپوش در هر زمانی از سال قابل نصب است.

کف های مناطق دور از ناحیه ی شیردهی

گرچه مناطق مربوط به شیردوشی از اهمیت زیادی برخوردار است اما مناطق دور از این ناحیه نیز می توانند بر میزان و کیفیت تولیدات کارخانجات لبنی اثر گذار باشد. به عنوان مثال شست و شوی منظم مسیرهای تردد می تواند تاثیر زیادی بر سلامتی گاو داشته باشد. کفپوش اپوکسی برای مناطقی که فرآیند تهیه ی مواد لبنی در آن ها اتفاق نمی افتد مانند اداره، راهروهای ورودی، اتاق های نگهداری وسایل، انبار و...می تواند مناسب باشد. مانند بقیه ی سیستم ها این نوع سیستم نیز می تواند شامل طرح های مقاوم دربرابر لغزش باشد که از خطرات احتمالی جلوگیری کند.

ملاحظات قبل و بعد از نصب کفپوش رزینی

قبل از نصب کفپوش رزینی می بایست کلیه ی تجهیزات قابل جا به جایی از محیط خارج شوند. مشاوره با پیمانکار نصب کفپوش رزینی  در ارتباط با نیازهای خود می تواند در انتخاب کفپوش رزینی مناسب برای کار شما بسیار مفید باشد. به عنوان مثال آیا شما نیازمند کفپوشی هستید که مقاوم در برابر لغزش باشد؟ آیا در محل نصب کفپوش شوک های حرارتی(تغییرات دمایی سریع) ممکن است رخ دهد؟ ملاحظات بهداشتی در کدام بخش اهمیت بیشتری دارد؟ چه نوع مواد شیمیایی ممکن است در تماس با کفپوش باشد؟ 
هنگامی که سیستم خود را انتخاب نمودید می بایست اطمینان حاصل کنید که کفپوش رزینی توسط افراد متخصص و تجهیزات مناسب نصب می شود. کفپوش رزینی بعد از نصب نیازمند نظافت و نگهداری مناسب است. اگر محلول شست وشوی جدیدی را میخواهید استفاده کنید ابتدا آن را در چند نقطه با احتیاط تست کنید. اکثر محلول های شست و شو خطری برای کفپوش های رزینی ندارند اما برای اطمینان بیشتر طبق دستورات شرکت سازنده و نصاب کفپوش های رزینی عمل کنید.
 

مشاهده ویدئوی کفپوش های مخصوص صنایع غذایی و لبنی 

 

مشاهده ویدئوی کفپوش های PMMA و کاربردهای آن  

 

  • تاریخ انتشار:27 خرداد 1397
دیدگاه خود را بنویسید
  •