EN

کفپوش بیمارستانی: سیستم یک کفپوش ایده آل

کفپوش بیمارستانی: سیستم یک کفپوش ایده آل
کفپوش بیمارستانی: سیستم یک کفپوش ایده آل

کفپوش ایده آل بیمارستان‌ها و داروسازی‌ها

بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی و داروسازی‌ها به دلیل کاربری خاص و ارتباط مستقیم با سلامت و بهداشت جامعه، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. به همین علت مهندسان، مدیران تأسیسات و طراحان باید طیف گسترده و مهمی از عوامل و فاکتورهای تاثیرگذار را هنگام طراحی و تهیه تجهیزات و ساخت و بازسازی بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی و داروسازی‌ها در نظر بگیرند. یکی از این فاکتورهای اساسی، انتخاب سیستم پوشش کف مناسب برای کاربری‌های بهداشتی است. سیستم کفپوش مستقیماً بر روی بهره وری، سلامت، بهداشت و هزینه های جانبی ناشی از نگهداری و رعایت استانداردهای ایمنی مراکز بهداشتی و درمانی تاثیر می گذارد. به علت اهمیت ویژه ی انتخاب کفپوش مناسب، وزرات بهداشت قوانین و مقررات ویژه ای را تعیین کرده است که عدم رعایت آن ها در فرآیندهای انتخاب، اجرا، نظافت و نگهداری کفپوش، می تواند به پرداخت جریمه یا پیگرد قانونی منجر شود. تیم بساپلیمر به کارفرمایان و پیمانکاران بخش های بهداشتی و درمانی پیشنهاد می کند، هنگام انتخاب کفپوش های بیمارستانی و داروسازی حتماً دقت لازم را داشته باشند و از مجریان مجرب با دانش فنی کافی، برای نصب و اجرای کفپوش کمک بگیرند.

 

 

 

 

 

 

سیستم کفپوش ایده آل برای بیمارستان ها، مراکز بهداشتی و داروسازی ها چه سیستمی است؟

در انتخاب کفپوش بیمارستانی و داروسازی ایده آل، همه چیز، از نیازهای ایمنی گرفته تا زیبایی بصری، عملکرد و دوام کفپوش باید در نظر گرفته شود. به طور کلی، در انتخاب انواع کفپوش های بیمارستانی و داروسازی (کفپوش رزینی و کفپوش pvc) ویژگی های زیر باید مورد بررسی قرار بگیرند.

•سیستم کف باید کاملاً یکپارچه، بدون درز و غیر متخلخل طراحی شود، به طوری که امکان نفوذ مایعات به سطح زیرین، رشد میکروارگانسیم ها و جدایش کفپوش از زیرآیند وجود نداشته باشد.

•در بخش هایی که تردد بیماران و پرسنل زیاد است، کفپوش باید مقاومت خوبی در برابر لغزش، ترافیک و تدوام رفت و آمد از خود نشان دهد. همچنین، در صورت قدم زدن طولانی مدت بر روی آن باید راحتی مناسبی برای شخص داشته باشد. 

نظافت، شستشو و استریل کردن کفپوش باید کاملاً بهداشتی و به آسانی صورت بگیرد و دوام و طول عمرمناسبی داشته باشد.

•کفپوش باید نیاز بخش هایی که در آن ها تجهیزات حساس الکتریکی وجود دارد، بر طرف کند. (استفاده از کفپوش آنتی استاتیک)

•طراحی بصری کفپوش باید بگونه ای باشد تا محیطی آرامش بخش و زیبا برای پرسنل و بیماران  فراهم شود.

 

چرا کفپوش رزینی یک کفپوش ایده آل است؟

بساپلیمر به عنوان تولیدکننده ی کفپوش های رزینی یکپارچه و داشتن تجربیات موفق در همکاری با پروژه های بزرگ داروسازی و بیمارستانی، در این مقاله به بررسی دلایل ایده آل بودن کفپوش های رزینی برای کابری های بیمارستانی و داروسازی می پردازد.

 

مقاومت، دوام و طول عمر

در کفپوش اپوکسی (رایج ترین و پر طرفدارترین نوع کفپوش رزینی)، نتیجه ی پیوند پلی آمین و رزین اپوکسی، یک سطح سخت، محکم، پایدار و یکپارچه است، که کاملاً به زیرآیند می چسبد و هیچ فضای خالی بین سطح زیرین و کفپوش باقی نمی ماند. کفپوش اپوکسی بسیار مقاوم است و در برابر تردد مکرر انسان و ماشین آلات دچار ترک خوردگی نمی شود. (سیستم کفپوش باید بر اساس نوع کاربری و ترافیک طراحی شود، تا نیازهای کف را برآورده کند.)

 

راحتی هنگام استفاده‌ ی طولانی مدت

به طور میانگین پرسنل مراکز درمانی در روز 12 ساعت پیاده روی و فعالیت دارند. سیستم کف ضعیف، نیاز راحتی در تردد طولانی مدت را برآورده نمی سازد. بدین ترتیب، کارکنان، اغلب با خستگی مضاعف و دردهای عضلانی شیفت کاری را ترک می کنند. متخصصین می توانند با طراحی سیستم های کف ارگونومیک، این مشکل را رفع کنند. همچنین، حرکت وسایل چرخدار (وبلچر و برانکارد) بر روی کفپوش های رزینی بسیار آسان تر از دیگر کفپوش هاست.

 

سهولت در نظافت و ضدعفونی

کفپوش بیمارستانی و داروسازی باید مرتباً و طی یک برنامه مدون، تمیز و ضدعفونی شوند. به همین دلیل باید در برابر مواد شیمیایی، مقاوم باشند. پوشش های کف اپوکسی، در برابر مواد شیمیایی نفوذناپذیر هستند و تخریب نمی شوند. همچنین، با توجه به طولانی بودن طول عمر کفپوش اپوکسی و نظافت راحت تر نسبت به انواع دیگر کفپوش ها، هزینه های جانبی کمتری دارند و از نظر اقتصادی کاملاً به صرفه هستند.

 

مقاومت در برابر لغزش

با توجه به تحقیقات صورت گرفته، امکان لیز خوردن بیماران به دلیل ضعف بدنی و حواس پرتی در بیمارستان ها زیاد است. پس سیستم کف پیشنهادی باید مقاومت خوبی در برابر لغزش داشته باشد. با ایجاد یک پوشش اپوکسی بافت دار (به اصطلاح پوست پرتقالی) می توان به راحتی از سقوط و لیز خوردن افراد جلوگیری کرد. همچنین، از نظر HSE و قوانین وزرات بهداشت، مقاومت در برابر لغزش از فاکتورهای مهمی است که باید رعایت شود.

 

یکپارچگی

تمام بخش های بیمارستان و مراکز بهداشتی، 24 ساعته در برابر عوامل بیماری زا و میکروارگانیسم قرار دارند. درزها و شکستگی های کف، محل مناسبی برای تجمع و رشد این عوامل بیماری زا است. کفپوش رزینی یک سطح کاملا یکپارچه، بدون درز و غیر متخلخل است و با نفوذناپذیری بالا امکان نفوذ و رشد باکتری، قارچ و دیگر میکرو ارگانیسم ها را نمی دهد. به منظور افزایش بهره وری کفپوش های رزینی، می توان آن ها را با ویژگی آنتی باکتریال  تولید کرد.

 

طراحی و زیبایی بصری

تحقیقات ثابت کرده اند که طراحی و ترکیب رنگ مناسب محیط تاثیر فوق العاده ای بر روی راندمان کاری پرسنل و بهبود سریع تر بیماران دارد. کفپوش اپوکسی با داشتن طیف رنگی بسیار و امکان طراحی علائم و خطوط راهنما بر روی آن، گزینه ی بسیار مناسبی برای کفپوش های بهداشتی و دارویی است.

با توجه موارد و ویژگی های ذکر شده، می توان نتیجه گرفت که کفپوش های رزینی گزینه ی بسیار مناسبی برای کف بیمارستان ها و داروسازی ها است. زیرا در عین زیبایی، از استحکام، دوام، طول عمر و ایمنی بی نظیری برخوردار هستند.

  • تاریخ انتشار:19 مهر 1399
دیدگاه خود را بنویسید
  •  

  • 16 بهمن 1400

    الهام شمس

    زیبایی در کنار استاندارد

    • ممنون :)