EN

ضخامت کفپوش اپوکسی و روش اندازه گیری آن

ضخامت کفپوش اپوکسی و روش اندازه گیری آن
ضخامت کفپوش اپوکسی و روش اندازه گیری آن

ضخامت کفپوش اپوکسی و روش اندازه گیری آن

همه‌ی کسانی که به نوعی در زمینه‌ی کفپوش‌های رزینی فعالیت دارند (فروش مواد کفپوش، ارائه ی خدمات نصب کفپوش، طراحان داخلی و دکوارسیون، کاربران نهایی کفپوش و ...) با اصطلاح معروف "کفپوش اپوکسی سه میلیمتر" آشنا هستند. استفاده از این عبارت آن قدر مرسوم است که برخی به اشتباه ضخامت مناسب کفپوش اپوکسی را سه میلیمتر می‌دانند. اما ضخامت استاندارد کفپوش‌های رزینی چه مقدار است و چگونه تعیین می‌شود؟  تعیین این ضخامت به چه عواملی وابسته است؟
 
ضخامت کفپوش‌های رزینی را چگونه می‌توان اندازه گرفت؟ در این مقاله به این سوال‌ها پاسخ داده می‌شود.

 

 

روش اندازه گیری ضخامت کفپوش اپوکسی

ضخامت پوشش‌ها به دو دسته‌ی ضخامت‌ تّر و ضخامت خشک تقسیم می‌شود. منظور از ضخامت تَر، ضخامت پوشش در زمان اعمال آن است که هنوز حالت مایع دارد. پس از خشک شدن پوششِ اعمال شده، ضخامت خشک مطرح می‌شود. نکته ی قابل توجه آن است که به دلیل مکانیسم‌های خشک شدن مختلف و همچنین فرمولاسیون پوشش مورد نظر(حضور مواد آلی فرار در فرمولاسیون) ضخامت تَر معمولاً از ضخامت خشک بیشتر است. در این مقاله هرجا به ضخامت اشاره شود منظور ضخامت خشک پوشش است.
براساس دسته بندی صورت گرفته در استانداردهای بین المللی، کفپوش‌های رزینی براساس ضخامت به 8 دسته‌ی مختلف تقسیم بندی می‌شوند. عموماً به انواعی که از تعداد لایه‌های کمتر و در نتیجه ضخامت کمتری برخوردارند (کمتر از 1 میلیمتر) پوشش کف گفته می‌شود و از انواعی که تعداد لایه‌های بیشتر و ضخامت‌های بالاتری دارند به عنوان کفپوش یاد می‌شود. پوشش‌های کف ضمن آب بند نمودن سطح و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار در محیط برای کاربری‌های سبک و متوسط (تردد اقراد، چرخ دستی و ...) به کار می‌روند. در حالیکه کفپوش‌های رزینی ( ضخامت 1 تا +6 میلی متر) برای کاربری‌های سنگین و فوق سنگین (ماشین آلات سنگین، سقوط اجسام سنگین، تردد رفت و آمد بسیار زیاد و ...)توصیه می‌شوند. بنابراین می‌توان نتیجه‌گیری نمود که ضخامت کفپوش اپوکسی تابعی از کاربری نهایی آن است. 

 

همچنین بخوانید:

لیست قیمت کفپوش اپوکسی

 

 

روش تعیین ضخامت استاندارد کفپوش:

همانطور که پیشتر اشاره شد، ضخامت کفپوش تابعی از کاربری نهایی آن است. علاوه بر کاربری، شرایط و نوع زیرسازی (بتن، سنگ و ...) و طراحی نهایی کفپوش نیز بر حداقل ضخامت قابل قبول از کفپوش موثر هستند. اما به طور کلی با برآورد میزان نیروی وارد شده بر کفپوش محاسباتی براساس استحکام فشاری آن صورت میگرد. در این محاسبات ضخامت کفپوش باید به گونه ای محاسبه شود تا نیرویی که از طریق کفپوش به بتن (یا انواع دیگر سطوح زیرین) منتقل می شود، از استحکام فشاری آن کمتر باشد. چنانچه ضخامت کفپوش از این ضخامتِ محاسبه شده کمتر باشد، با انتقال نیروی بیشتر از استحکام بتن منجر به شکست زیرآیند و در نهایت ترک خوردن خود کفپوش خواهد شد. 

روش اندازه گیری ضخامت کفپوش اپوکسی:

از آنجا که بخشی از مواد اپوکسی اجرا شده درون زیرآیند نفوذ می کند و امکان تخمین ضخامت کفپوش به صورت چشمی وجود ندارد یکی از دغدغه های همیشگی خریداران کفپوش های اپوکسی، اطمینان از تطابق ضخامت کفپوش اجرا شده با ضخامت اعلام شده از طرف مجری کفپوش است. روش اندازه گیری ضخامت کفپوش پس از پایان نصب آزمونی تخریبی است. در این روش با سُنداژ کف و ارسال نمونه ها به آزمایشگاه، ضخامت کفپوش اجرایی را با میکرومتر اندازه گیری می کنند. با توجه به تخریبی بودن این آزمون، پیشنهاد می شود با بررسی میزان مواد مصرف شده در  زمان نصب کفپوش، تخمینی از ضخامت اعمالی کفپوش  (ضخامت تَر) داشته باشید.

 

 

  • تاریخ انتشار:6 شهریور 1398
دیدگاه خود را بنویسید
  •