EN

تقاضا برای کفپوش‌های آنتی باکتریال در دوران کرونا افزایش داشته است

تقاضا برای کفپوش‌های آنتی باکتریال در دوران کرونا افزایش داشته است
تقاضا برای کفپوش‌های آنتی باکتریال در دوران کرونا افزایش داشته است

خانم رستم زاده لطفا" خودتون رومعرفی کنید و کمی از سوابق اجرایی خودتون برای خوانندگان ما بگویید?

پردیس رستم زاده دانش آموخته ی مهندسی پلیمر در مقطع کارشناسی ارشد و دارای مدرک دکتری حرفه ای مدیریت کسب و کار DBA هستم. از سال 1391 فعالیت کاری خود را در بساپلیمر آغاز کردم. در ابتدا مسئولیت مدیریت تحقیقات و توسعه بساپلیمر را به عهده داشتم و از سال 1393 نیز به عنوان مدیرعامل فعالیت خود را ادامه دادم. بساپلیمر از سال 1394 توسط کارگروه تعیین صلاحیت شرکت های دانش بنیان با تأیید دو محصول به عنوان شرکت دانش بنیان تأیید شد و این مجوز طی سال های گذشته تمدید گردید. همچنین از سال 1391 این شرکت موفق به دریافت تأییدیه نانومقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو شده است. به منظور افزایش رضایتمندی مشتریان و بهبود فرایندهای کاری نیز استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9001:2015 در بساپلیمر پیاده سازی شده و دارای گواهینامه ی انطباق از شرکت TUV NORD با اعتباردهی DAAKS هستیم.

شرکت بساپلیمر در ابتدای راه به سراغ کف پوش های پارکینگ رفت و مصاحبه ای هم در این رابطه با بسپار در سال 96 داشتید از آن سال تا کنون چه محصولات جدیدی را به سبد محصولات شرکت اضافه کرده اید؟

تلاش ما در بساپلیمر ارائه ی سبد تخصصی از پوشش های رزینی با کاربری اختصاصی در کف سازه ها بوده است. در مسیر فعالیت خود ضمن تلاش در جهت ارتقای کیفیت محصولات موجود، از جمله کفپوش های رزینی با کاربری به عنوان کفپوش پارکینگ ها، محصولات جدیدی را هم ارائه دادیم. از این میان می توان به پوشش های پلی یورتان خود ترمیم شونده، کفپوش های رزینی خودتراز سه جزئی، لاک ضدسایش و نیمه مات محافظ کفپوش، کفپوش های آنتی باکتریال و کفپوش های رزینی سه جزئی طرح سنگ با مقاومت بالا در برابر حرارت و شعله اشاره نمود.

با توجه به این که در سال های اخیر شاهد تلاطم های اقتصادی زیادی بوده ایم شیوه ی مواجه شدن شما با این چالش ها چگونه بوده و چه سیاست هایی را برای مقابله با این چالش ها اتخاذ کرده اید؟

متأسفانه به دلیل تغییرات ناگهانی قوانین واردات، نوسانات شدید نرخ ارز، مشکلات ناشی از تحریم ها و نرخ بالای تورم در چند سال اخیر فعالیت های اقتصادی دستخوش تلاطم های بسیاری بوده است. به منظور کاهش ریسک ناشی از این تغییرات، تلاش ما بر تمرکز بر بازار تخصصی، تقویت برند بساپلیمر، افزایش رضایتمندی مشتریان و حفظ مشتریان فعلی و ارائه ی محصولات نوین، تخصصی و با کیفیت از یک سو و حداقل سازی هزینه های ثابت و سربار، تأمین نقدینگی با استفاده از تسهیلات و مدیریت هزینه ها، تأمین موجودی مواد اولیه در مقادیر بالاتر از معمول از سوی دیگر بوده است.

ایا در طی این سال ها موفق به صادرات هم شده اید؟ مشخصا" کدام محصول را به کدام کشور ها صادر کرده اید؟

در این مدت تمرکز اصلی ما بر توسعه ی بازار داخلی محصولات بوده است. فعالیت هایی جهت بررسی بازارهای صادراتی و فراهم نمودن زمینه های شروع فعالیت صادراتی در بازارهای منتخب نیز صورت گرفته است. البته به صورت غیر مستقیم نیز تجربه ی صادرات کفپوش رزینی به کشورهای منطقه وجود داشته است.

یکی از چالش های اصلی این روز ها بحث ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح است. اصولا این ویروس تا چه مدت بر روی کف پوش های پلیمری باقی خواهند ماند؟

همانطور که می دانید این ویروس چند ماه است که شیوع پیدا کرده و حتی مشکلاتی در تأمین کیت های تشخیص آن هنوز وجود دارد. به همین دلیل متأسفانه امکان سنجش زمان پایداری ویروس Covid-19 بر سطح کفپوش برای ما میسر نشده است. اما با توجه به کاربری این محصولات به عنوان کفپوش و تماس مداوم کفش افراد با سطح کفپوش شاید اظهار نظر در این خصوص بیشتر جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد مگر در شرایط خاص ایزوله و کنترل تردد افراد. آنچه مشخص است ویژگی آنتی باکتریال بودن کفپوش، به دلیل جلوگیری از رشد میکرواورگانیسم ها و همچنین کاهش تعداد آن ها بر سطح زمان ماندگاری ویروس بر سطح را کاهش می دهد. اما این مسئله اهمیت نظافت های دوره ای و برنامه های ضدعفونی را خصوصاً در این شرایط کمتر نمی کند. نکته ی قابل توجه در این میان این است که کفپوش رزینی به دلیل ویژگی هایی چون یکپارچگی سطح و عدم وجود درز و همچنین عدم وجود زاویه ی نود درجه در محل اتصال کف به دیوار از یک سو و غیر جاذب بودن از سوی دیگر محیطی بهداشتی و با حداقل احتمال رشد میکرواورگانیسم ها فراهم میکنند. این محصولات همچنین در مقایسه با کفپوش های رولی و تایل که با استفاده از چسب های پایه آب نصب می شوند، محیطی ایمن تر فراهم می کنند. چرا که به دلیل نفوذ لایه ی اول کفپوش به زیرسازی، دیگر فضایی میان کفپوش و کف ساختمان نبوده و این فضا که در مورد کفپوش های رولی و تایل به دلیل نفوذ آب کاملاً مستعد رشد قارچ هاست حذف می شود. بر همین اساس ما در سال 1398 موفق شدیم که تأییدیه ای از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برای محصولات خود دریافت نماییم.

پوشش های انتی باکتریال مشخصا" بر روی کدام یک از میکروارگانیسم ها تاثیر گذاراند؟

کفپوش های رزینی آنتی باکتریال بساپلیمر قابلیت جلوگیری از رشد و همچنین کاهش تعداد باکتری های حاضر بر سطح کفپوش را دارند. آزمون بررسی قابلیت آنتی باکتریال این محصول مشخصاً بر روی سه باکتری E.colai، P.aeruginosa و S.aureus انجام شده است.

ایا می توان طول عمر این ویروس ها را بر روی سطوح کاهش داد؟ ( اخیرا" دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ مدعی تولید پوششی شده است که تا 90 روز ویروس کرونا را غیر فعال می کند چه نظری در ااین رابطه دارید؟)

قطعاً. در این مدل پوشش های آنتی باکتریال مختلفی برای پوشش سطح تجهیزات پزشکی تولید شده اند. در خصوص فناوری مربوط به دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ نیز همانطور که مطلع هستید این فناوری، براساس رهایش نانوکپسول های حاوی مواد ضدعفونی کننده از درون پوشش است. رهایش این مواد ضدعفونی کننده با حرارت ناشی از تماس با پوست انسان صورت می گیرد. با توجه به آنکه تحقیقات در زمینه ی ویروس کرونا ادامه دارد و اطلاعات در این خصوص بسیار تازه و در بعضی موارد متناقض هستند، بهتر است اطلاعاتی از این دست را از مراجع بهداشتی پیگیری کنیم.

از زمان شروع بیماری کرونا در کشور تقاضای بازار کف پوش چه تغییری داشته است؟ ایا تقاضا رشد داشته و یا این که نزولی بوده است؟

از زمان شیوع بیماری به دلیل توسعه یا راه اندازی خطوط جدید تولید ماسک، لباس های بیمارستانی، ژل ها و محلول های ضدعفونی به دلیل لزوم رعایت الزامات GMP و ایجاد محیطی کاملاً بهداشتی تقاضا برای کفپوش های دارویی و بهداشتی افزایش پیدا کرده است. در همین راستا تلاش ما همکاری حداکثری چه از لحاظ قیمت ها و نحوه ی پرداخت و چه تسریع زمان های تحویل محصولات بوده است، تا بتوانیم نقشی هرچند کوچک در مبارزه با ویروس کرونا داشته باشیم.

فکر می کنید که سال پیشرو برای صنعت پوشش کشور با چه چالش ها و فرصت هایی همراه باشد؟

با توجه به بودجه ی 1399 دولت و حجم بسیار پایین بودجه ی بخش عمرانی، قاعدتاً تقاضا در این بخش با کاهش شدید همراه خواهد بود. از سوی دیگر پیش بینی هایی از رونق بازار دارویی و صنایع غذایی صورت گرفته است که می تواند فرصت هایی را برای فعالان این حوزه متناسب با فعالیت های خود فراهم نماید. اگرچه مشکلات ناشی از تحریم ها، انتقال پول، نرخ ارز، قوانین ثبت سفارش و ... همچنان مشکلات خاص خود را به همراه خواهد داشت.

و در اخر؟

ضمن ابراز همدردی با تمامی خانواده هایی که عزیزان خود را به دلیل شیوع ویروس کرونا از دست داده اند، از کادر درمان و بهداشت که در این روزهای نفس گیر با تلاش شبانه روزی و فداکاری خود شرایط مراقبت از بیماران و درمان آن ها را فراهم نموده اند، تشکر می کنم. آرزو دارم هرچه زودتر شاهد بهبود مبتلایان و پایان این شرایط باشیم. در پایان از نشریه ی پوشرنگ که این فرصت را در اختیار شرکت بساپلیمر قرار داد تشکر می کنم.
  • تاریخ انتشار:5 خرداد 1399
  • گروه خبری:اخبار شرکت
دیدگاه خود را بنویسید
  •