EN

تجربه تغییر تیم و رشد سریع یک استارت‌آپ در حوزه هاردتک

تجربه تغییر تیم و رشد سریع یک استارت‌آپ در حوزه هاردتک
تجربه تغییر تیم و رشد سریع یک استارت‌آپ در حوزه هاردتک

برای موفقیت یک کسب‌وکار، تنها یک ایده فوق‌العاده، یک مدل تجاری منسجم و حتی منابع مالی چشمگیر کافی نبوده و فاکتورهای دیگری هم باید مدنظر کارآفرینان قرار گیرند.

 

 

 

 

 

 

تجربه تغییر تیم و رشد سریع یک استارت‌آپ در حوزه هاردتک

 یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مؤثر در عملکرد استارت‌آپ‌ها، کارکنان و اعضای تیم‌های کاری است که عموماً در قالب کلیدواژه «منابع انسانی» مطرح می‌شود. کار تیمی و مشارکت فعالانه اعضای تیم کاری، در هر کسب‌وکار بزرگ و کوچکی، از هلدینگ‌های چند صد هزار نفری گرفته تا یک استارت‌آپ کوچک چند نفره، حائز اهمیت است. اما آنچه این موضوع را برای استارت‌آپ‌ها مهم‌تر می‌سازد، نقش تیم‌های کاری در رشد و موفقیت استارت‌آپ و یا سقوط و شکست آن است. به عبارت دیگر، استارت‌آپ‌ها با تکیه بر توان بنیان‌گذاران و کمک گرفتن از چند استعداد شغلی باانگیزه و خلاق راه‌اندازی شده و هر گونه اختلال در این تیم کاری کوچک و محدود، شکست قطعی استارت‌آپ را رقم خواهد زد.

 
بحث تیم‌سازی و نقش آن در موفقیت کسب‌وکارهای نوپا، ماجرایی چندوجهی و متشکل از ابعاد مختلفی است. برای مثال، استارت‌آپ‌ها به دلیل دوره عمر کوتاه و شکل نگرفتن ساختارها، عموماً فاقد فرآیندهای کاری روتین و از پیش تعیین شده‌ هستند و از همین رو، هر یک از کارکنان شاغل در استارت‌آپ، می‌بایست مجموعه‌ای متنوع از وظایف و کارهای مختلف، اعم از توسعه فنی، بازاریابی و فروش و حتی فعالیت‌های مالی و حسابداری را بر عهده گیرد. این موضوع، برای برخی افراد یک چالش بزرگ و حل نشدنی بوده و ترجیح می‌دهند که شرح شغلی مشخص در اختیارشان گذاشته شود. این در حالی است که همین تنوع وظایف و به تبع آن درجات بیشتری از آزادی عمل، بسیاری از استعدادهای شغلی را جذب استارت‌آپ‌ها می‌کند!


یکی دیگر از دلایل اهمیت تیم‌سازی در استارت‌آپ‌ها، تأکید سرمایه‌گذاران بر این موضوع است. در واقع، یکی از معیارهای اصلی سرمایه‌گذاران مخاطره‌پذیر و فرشتگان کسب‌وکار در هنگام بررسی یک استارت‌آپ و اتخاذ تصمیم پیرامون سرمایه‌گذاری بر روی آن، عملکرد گروهی بنیان‌گذاران، اعضای تیم کاری و ویژگی‌های شخصیتی هر یک از آن‌ها است. به یاد داشته باشید که یک تیم موفق از بنیان‌گذاران و کارکنان، باید متنوع باشند. برخلاف اعضای یک تیم کاری پروژه که همگی بر یک تخصص خاص تمرکز دارند، یا یک تیم بسیار بزرگ که کل نقش‌ها را با سمت‌های مختلف پوشش می‌دهند، اعضای یک تیم استارت‌آپی، باید پیشینه‌های متفاوتی داشته و در عین حال، از لحاظ نقش‌ها و مسئولیت‌ها، با یکدیگر هم‌پوشان باشند. کنار هم قرار دادن این افراد متفاوت و مکمل، نیازمند تمرکز بر ارتباط و تعامل نزدیک است. در تیم شما باید صداقت و شفافیت موج زده و بدون این‌که ترسی از انتقاد کردن داشته باشید، سؤالات را مطرح نموده و به آن‌ها پاسخ دهید. امکان بحث‌های آزاد و فعالیت‌های جلسات بیرون از شرکت را فراهم کنید تا مطمئن شوید که اعضای تیم متنوع و ناهمگون شما، با اهداف استارت‌آپ در یک راستا قرار دارند.

 ادبیات:

بررسی ادبیات کارآفرینی و به‌طور خاص، اکوسیستم استارت‌آپی، مثال‌های زیادی از تفاوت عملکرد استارت‌آپ‌ها در پی تغییر تیم کاری را نشان می‌دهد. چه بسیار استارت‌آپ‌هایی که با جدا شدن یک یا دو تن از اعضای تیم کاری، دچار مشکل شده و حتی کارشان به توقف کسب‌وکار و انحلال آن رسیده است. در مقابل، موارد زیادی از کسب‌وکارهای نوپا وجود دارند که با اضافه شدن یک فرد کلیدی یا تغییرات جزئی در نقش‌ها و وظایف اعضای تیم، جهشی بزرگ را تجربه کرده‌اند. تمامی این‌ها بیانگر نقش کلیدی تیم‌های کاری در توسعه و تجاری‌سازی موفق محصولات فناورانه است. بر همین اساس، دومین وبینار از مجموعه رویدادهای «از تیم‌سازی تا توسعه کسب‌وکار» تقویم زمستانه کاریز که هجدهمین وبینار کاریز است، به بحث تیم‌سازی اختصاص یافته است.

گفتنی است، کاریز با هدف پاسخ‌گویی به نیازهای مختلف استارت‌آپ‌ها در حوزه فناوری‌های سخت (هاردتک)، اقدام به برگزاری مجموعه متنوع و کاربردی از وبینارهای مختلف نموده است. این رویداد بزرگ که تحت عنوان «شتاب زمستانه در هاردتک» برگزار می‌گردد، شامل ۲۰ رویداد آنلاین با موضوعات منحصربه‌فرد در حوزه فناوری‌های سخت و با شعار پنج دنده تا قهرمانی (تیم، سرمایه، مجوز، فرصت و پتنت) است. وبینار حاضر، با عنوان «تجربه تغییر تیم و رشد سریع یک استارت‌آپ در حوزه هاردتک» و با حضور «پردیس رستم زاده»، مدیرعامل شرکت بساپلیمر برگزار خواهد شد. در ادامه نیز، سومین رویداد بخش «از تیم‌سازی تا توسعه کسب‌وکار»، وبیناری با عنوان «ویژگی‌های یک بازیکن تیمی‌آیده‌آل چیست؟» بوده که در مورخ هفتم دی ماه برگزار می‌گردد و از هم‌اکنون متقاضیان می‌توانند در آن رویداد نیز به صورت رایگان ثبت‌نام کنند. شایان ذکر است، افرادی که در مجموع ۲۰ وبینار شتاب زمستانه در هاردتک شرکت نمایند، گواهی حضور نیز ارائه می‌گردد.


 

  • تاریخ انتشار:29 آذر 1399
  • گروه خبری:اخبار شرکت
دیدگاه خود را بنویسید
  •