EN
پیشرفت به شکل بسپارسازان ایرانیان
پیشرفت به شکل بسپارسازان ایرانیان

پیشرفت به شکل بسپارسازان ایران

مصاحبه ی مدیرعامل شرکت بساپلیمر، سرکار خانم پردیس رستم زاده با اولین شماره نشریه علمی تخصصی فاینمن انجمن نانو فناور مرکز دانشگاه بوئین زهرا در آبان ماه 1399 انجام گرفت. در ادامه می توانید متن کامل مصاحبه را بخوانید. 


"شرکت بسپار سازان ایرانیان (سهامی خاص) به صورت تخصصی در زمینه انواع مختلف کفپوش های ساختمانی یکپارچه پلیمری به ارائه محصولات و خدمات می پردازد. این شرکت با نام تجاری بساپلیمر فعالیت نموده و در کنار تولید محصولات، ارائه دهنده مشاوره های تخصصی در زمینه طراحی سیستم های محافظتی کف و خدمات نظارتی می باشد.
شرکت بساپلیمر یک شرکت دانش بنیان تولیدی است که برای اولین بار در تیرماه 1394 مورد تأیید کارگروه ارزیابی و تعیین صلاحیت شرکت های دانش بنیان قرار گرفت. بساپلیمر به عنوان یک شرکت سهامی خاص فعالیت مستقلی دارد و زیر نظر هیچ دانشگاهی فعالیت نمی کند. اما با توجه به این که شروع کار شرکت از مرکز رشد فناوری پلیمر زیر نظر پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران بوده است، ارتباط نزدیکی بین این پژوهشگاه و شرکت بساپلیمر وجود دارد.
ما در اینجا برای شما مصاحبه ای با این شرکت فراهم کرده ایم که امیدواریم مفید و کارآمد باشد."

چرا بساپلیمر؟ اسم شرکت به چه معناست؟

کلمه بسا مخفف بسپار سازان ایرانیان است. همچنین این کلمه به معنی بسیار نیز می باشد، که نشان دهنده ی تنوع و گستردگی سبد محصولات پلیمری این شرکت در حوزه کفپوشهای رزینی می باشد.

چه شد که به فکر تاسیس شرکت افتادید؟

در وهله اول، با تحقیق و بررسی، نیاز بازار به کفپوش های صنعتی تخصصی را پیدا کردیم. همچنین، بنیان گذاران بساپلیمر فارغ التحصیلان رشته مهندسی پلیمر هستند و علاقه مندی به کار در حوزه مرتبط با رشته دانشگاهی، باعث شد تا در ابتدا به صورت پروژه ی تدوین دانش فنی و تجاری سازی با شرکت های فعال صنعتی، مشارکت داشته باشیم. اما به دلایل مختلفی، این همکاری ها به سرانجام نرسید. در نهایت تصمیم گرفتیم تا فعالیت خود را با تاسیس شرکت بساپلیمر به صورت مستقل آغاز کنیم.

چه چالش هایی برای ایجاد شرکت بسا پلیمر وجود داشت؟

برای تاسیس شرکت و مهم تر از آن مدیریت موفق کسب و کار و نیز اطلاعات فنی مرتبط با محصول، داشتن اطلاعات مدیریتی، حقوقی، مالی و کسب و کار امری لازم و ضروری است. همانطور که پیشتر اشاره شد، بنیان گذاران شرکت دارای تحصیلات فنی در رشته مهندسی پلیمر بودند، و در نتیجه با چالش های بسیاری در این حوزه ها روبه رو بودیم. بنابراین، تلاش کردیم تا با کسب اطلاعات و گرفتن مشاوره های تخصصی از یک سو و شرکت در دوره های آموزشی، توازنی بین جنبه های فنی و کسب و کاری برقرار نماییم. در این زمینه البته از مشاوره ها، حمایت ها و همچنین برنامه های توانمندسازی ستاد توسعه فناوری نانو و معاونت علمی و فناوری نیز بسیار بهره بردیم.

چرا تولید کفپوش؟ چه شد که چنین تصمیمی گرفتید؟

همانطور که پیش تر اشاره شد، تصمیم به شروع فعالیت مان در پی تحقیقات اولیه در بازار پوشش های صنعتی اتخاذ شد. حین این بررسی ها و طی بازدید از کارخانه های داروسازی متوجه شدیم که اطلاعات فنی و تخصصی در این حوزه در میان کاربران نهایی محصول، مدیران فنی و مسئولان خرید و حتی پیمانکاران و مجریان محصول چندان به روز نبوده و در مواردی حتی نکات بسیار پایه ای رعایت نشده که این مسئله منجر به بروز مشکلات در زمان بهره برداری از محصول می شود. از سوی دیگر با مقایسه بازار داخلی و بین المللی، جای خالی محصولات تخصصی برای کاربری های خاص کاملا جلب توجه می کرد. برهمین اساس و از آنجا که انگیزه و دانش لازم برای شروع فعالیت در این زمینه را داشتیم فعالیت بساپلیمر را در این زمینه تعریف کردیم.

چه ملاک هایی برای استخدام مهندسین دارید؟

در بخش منابع انسانی برای هر موقعیت شغلی مورد نیاز در بساپلیمر، شناسنامه ای شامل مهارت ها، تخصص ها و تجارب مورد نیاز آن موقعیت شغلی تعریف شده است. در میان این مشخصات فردی از مهم ترین آن ها می توان به تخصص، مهارت لازم و روحیه کار تیمی اشاره نمود.

توصیه و نصیحتتون به دانشجو های با انگیزه چیست؟

افزایش مهارت ها در زمینه های مختلف و کسب تجربه های جدید ضمن افزایش خلاقیت فردی، فرصت های بسیاری را در مقابل فرد قرار می دهد. چگونگی استفاده از این فرصت ها به روحیه و ارزش های فرد وابسته است و الزاما موفقیت از مسیر کارآفرینی حاصل نمی شود.

شرکت دانش بنیان بساپلیمر چه جایگاهی در صنعت ایران و جهان دارد؟

در بازار داخلی تلاش کرده ایم تا با ارائه ی سبد محصولات تخصصی در حوزه کفپوش های رزینی نسبت به رقبا ایجاد تمایز کنیم. در حوزه ی بین المللی نیز اقداماتی در خصوص صادرات صورت گرفته است.

می خواستیم از این موقعیت مصاحبه استفاده کرده، از شما درخواست کنیم این افتخار را نصیب ما کنید که دانشجوهای علاقه مند دانشگاه بوئین زهرا امکان بازدید از کارخانه شما را داشته باشند و همچنین درصورت امکان دوره آموزشی مخصوص برای دانشجوهای علاقه مند برگزار کنید.

در حال حاضر به علت شیوع بیماری کرونا، امکان بازدید حضوری از کارخانه و برگزاری کلاس های حضوری نیست. در صورت تمایل، بعد از پایان این دوران با هماهنگی های صورت گرفته امکان بازدید حضوری، فراهم می شود. همچنین، آکادمی بساپلیمر آمادگی خودش را برای در اختیار گذاشتن اطلاعات مورد نیاز صنعت کفپوش ها به دانشجویان علاقه مند، اعلام می دارد.

در پایان اگر مطلبی دارید بفرمایید.

از انجمن علمی نانو فناوری دانشگاه بوئین زهرا تشکر می کنیم که این فرصت را در اختیار شرکت بساپلیمر قرار دادند. امیدواریم که دانشجویان علاقه مند به کارآفرینی، با تلاش و پشتکار به راهشان ادامه دهند و به موفقیت دست پیدا کنند.
 
دانلود فایل pdf اولین شماره نشریه علمی تخصصی فاینمن انجمن نانو فناور مرکز دانشگاه بوئین زهرا
 
  • تاریخ انتشار:4 آذر 1399
  • گروه خبری:اخبار شرکت
دیدگاه خود را بنویسید
  •